YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtulmuş: "AK Parti'nin rakibi yok!"
AK Parti Genel Başkanı Yardımcı Numan Kurtulmuş, 'AK Parti’nin siyasi olarak herhangi bir rakibi görünmüyor' dedi.
Kurtulmuş: "AK Parti'nin rakibi yok!"
13 Kasım 2013 / 22:01 Güncelleme: 13 Kasım 2013 / 22:12

AK Parti Genel Başkanı Yardımcı Numan Kurtulmuş, AK Parti’nin siyasi olarak rakibi olmadığını söyleyerek, “CHP’nin ya da başka bir siyasi partinin yakın dönemde bugün ki şartlar sürdüğü takdirde, bir başarısı ya da iktidar olma alternatifi görünmüyor” dedi. Marka Şehirler İçin Kent Ekonomileri Formuna katılmak için Kayseri’ye gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Kayseri İl Binası’nda partililer ile bir araya geldi. Belediye başkanlarının ve çok sayıda partilinin katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Kurtulmuş, siyaseti makam ve mevkii için yapmadıklarını kaydetti.

’’Siyaseti şan şöhret için yaparsak yazıklar olur’’

Türkiye’nin uzun süredir siyasi bir mücadele verdiğini altını çizen Kurtulmuş, “Siyaseti makam ve mevkii için şan şöhret için siyaseti yaparsak yazıklar olur. Millete de yazık etmiş oluruz, milletin bize samimiyetle verdiği yükü taşıyamamış oluruz ve bu kadar zahmete değmez. Türkiye’de uzunca bir süredir büyük bir siyasi mücadele veriliyor. Osmanlı’nın çöküş zamanında Tanzimat’tan, Meşrutiyet’ten itibaren devam eden Türkiye’de çok partili siyasi hayatımızla beraber var olan bir siyaset mücadelesi var. Bu siyasi mücadelenin bir tarafında fikri mücadele var, bir tarafında siyasi mücadele var. Türkiye’de iki farklı tarz siyaset mücadelesi var. Bunlardan birisi yeni Osmanlıların, genç Türklerin ve Cumhuriyet Halk Partisi zihniyetinin temsil ettiği siyaset yapma tarzıdır. Yani millete tepeden bakan, milleti adam edilmesi gerek bir güruh olarak gören, milletin inançlarına, değerlerine, yaşam tarzına, dinlediği müziğe, ezanına, kılık kıyafetine, çocuğuna koyacağı isme müdahale eden bir zihniyet. Uzunca yıllardır devam ediyor” ifadelerini kullandı.

’’Zorla modernleşme’’

Türkiye’nin zorla modernleştirilmeye çalışıldığını belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş, “Birinci çizgiyi temsil eden grup, Türkiye’yi zorla modernleştirmeye çalışıyor. Ne kadar çok onlara benzersek o kadar çok adam oluruz zannediyor. Eski Türkiye bu birinci çizginin özellikle bu çok partili siyasi hayatın içerisinde ortaya koymuş olduğu işler. Ama Türkiye’de de halk sürekli buna karşı mücadele ediyor. Fikirle mücadele ediyor, siyaset yolu ile mücadele ediyor ve varlığını hep ispat etmeye çalışıyor” dedi.

“AK Parti'nin siyasi olarak rakibi yok”

“AK Parti’nin siyasi olarak herhangi bir rakibi görünmüyor” diyen Kurtulmuş, partinin rakiplerinin sadece yine partililer olacağını söyleyerek, “CHP’nin ya da başka bir siyasi partinin yakın dönemde bugünkü şartlar sürdüğü takdirde, bir başarısı ya da iktidar olma alternatifi görünmüyor. Dolayısıyla bizim siyasi rakibimiz başka partiler değildir. Bizim siyasi rakibimiz, kendimiz olabiliriz Allah muhafaza. Bu siyasi hareketin en büyük gücü halkın içerisinden çıkıyor olmasıdır. Bu millet niye Tayyip Erdoğan’ı seviyor? Dizini kırıp, fakirin sofrasında çorbaya kaşık sallayabildiği için” ifadesini kullandı.

Demokratikleşme sürecinin devam edeceğini de söyleyen Kurtulmuş, “Demokratikleşmeyi hiçbir baskı altında kalmadan hiç çekinmeden demokratikleşme sürecinde adımlarımızı atacağız. Atmaya devam edeceğiz. Aynı şekilde ekonomik reformları da yapamaya devam edeceğiz. Türkiye 2002-2012 arasında ki 10 yılda, çok ciddi değişimler yaşadı. Şimdi önümüzde ki 10 yıllık süreçte de Türkiye bu değişimlerini kalıcı sistematik değişimler haline getirecektir” diye konuştu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler