YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kürtlerin tüm haklarını vereceğiz
Bütçe görüşmelerinin son gününde konuşan Başbakan Yardımcısı Arınç Kürtler dahil her türlü kimlik için ‘anayasal haklarını vereceğiz’ çıkışı yaptı. Arınç’ın Kürt kimliğine değinmesi yeni bir sürecin işaretini verdi
Kürtlerin tüm haklarını vereceğiz
22 Aralık 2011 / 08:05 Güncelleme: 22 Aralık 2011 / 08:21

TBMM Genel Kurulu’nda 2012 yılı bütçesi, 14 gün süren yorucu maratonun ardından 318 oyla kabul edildi. Bütçe görüşmelerinin son gününe 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifinin Fransa Meclisi’nde oylamasına yönelik tepkiler damgasını vurdu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Fransa’ya “dünya dönüyor” dediği için idam edilen Galileo’yu örnek göstererek, “Bu yasa engizisyonun geri dönüşüdür, akla zarar hezeyandır” dedi. Arınç, Kürtler dahil her türlü kimlik için “anayasal haklarını vereceğiz” diyerek tartışma yaratacak bir açıklama yaptı. Ameliyat olduğu için bütçenin açılışına katılamayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kapanış görüşmelerinde yerini aldı.

 


Üsluba teşekkür
Gün boyunca sakin yürüyen görüşmeler, Arınç’ın kürsüde Dersim ve Kürtlere ilişkin sözleri üzerine bir anda gerildi.
Arınç, Kürt kimliğine değinirken, yeni bir sürecin işaretini veren konuşma yaptı. Kürtler dahil her türlü kimliğe anayasal haklarını vereceklerini belirten Arınç şunları kaydetti:
“Kürtlerin varlığı bin seneden beri bir gerçektir. İnkâr edemezsiniz. İnkâr ederseniz 1980 öncesine dönüş yaparsınız. Kürtleri tanıyacaksanız haklarını da tanıyacaksınız. Şerafettin Elçi, 2.5 yıl Kürdüm dediği için cezaevinde kalmıştı. Bir insanın kimliğini inkar etmek o insanı inkar etmek gibidir. Ben kendisini Kürt kimliğiyle, Arap kimliğiyle, Boşnak kimliğiyle ne gelirse aklınıza, BDP’li arkadaşım Süryani’yi de saydı, hepsini saydı. Hepsi, kim ne varsa bu topraklar üzerinde o kimliğe saygı duyacağız, o kimliğin bütün kültürel haklarını, Anayasal haklarını vereceğiz, tanıyacağız, diline saygı duyacağız. Bunları vermekle terörle eş anlamlı sonuç çıkarmayacağız. Irkçılığı reddediyoruz. Ben Kürdüm diyen bir insanın eğitim, kültür, dil hakkı ne varsa vereceğiz. Etnik kimliğin varlığını kabul edeceğiz. Bu ulufe, bahşiş değil. Tüm haklarına saygı göstereceksiniz. Külliyen inkârla olmaz.”

BDP sıralarından alkış
Bülent Arınç’ın sözleri hem Ak Parti hem de BDP sıralarından alkış aldı.
Arınç’ın Dersim sözleri de tartışma yarattı. Ellerinde kesik başla poz verenlerle ilgili bilgilerin çantasında olduğunu belirten Arınç, “Sağan Ağa’nın başı kesilmiş ama kesen üvey kardeşi, sonra almış parayı vermiş askere. Üvey kardeşinin de alçaklığı vardır. Dersimle ilgili tarihi gerçekler üzerinde durmalıyız. Karanlık sayfaları aydınlatmalıyız. Tüm iktidarları suçlama yanlış olur” dedi.  (Milliyet)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler