YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtlar Vadisi Pusu'da operasyonun finansal kodları
Kurtlar Vadisi Pusu'nun 210. bölümünde finans manipülatörlerinin organize şekilde yaptığı borsa vurgunu gözler önüne serildi...
Kurtlar Vadisi Pusu'da operasyonun finansal kodları
12 Ocak 2014 / 10:10 Güncelleme: 12 Ocak 2014 / 10:11

Kurtlar Vadisi Pusu'nun 210. bölümünde 17 operasyonuyla birlikte Türkiye'nin borsada uğradığı yüz milyarlarca liralık zararın teknik ve organize boyutu işlendi.

Yurtiçinde ve yurtdışındaki borsa manipülatörlerinin örgütlü ve organize şekilde hareket ettiğinin vurgulandığı Kurtlar Vadisi Pusu'da manipülasyonun adım adım nasıl gerçekleştirildiği gözler önüne serildi.

İhtiyarların lideri Aksaçlı Polat Alemdar'ın talimatıyla harekete geçen Savcı Leyla, borsa manipülatörlerini yakın takibe aldı. Dizide geçen Savcı Leyla ile borsa uzmanı şahıs arasında geçen diyalog, oynanan organize oyunun adım adım nasıl sahnelendiğini gösterdi.

İşte o diyalog:

Gökçer: Savcı hanım, Finansal Teşkilatı tarafından görevlendirildim. Soruşturmanızda size yardımcı olmak ve elimden geldiğince sizi bilgilendirmek için buradayım.

Savcı Leyla: Benim de açıkçası bazı konuları araştırmak için sizin gibi birine ihtiyacım vardı.

Gökçer: Nasıl yardımcı olabilirim?

Savcı Leyla: Elimdeki dosyada, yüzlerce hesabın yurtdışı bağlantıları ve hareket dökümleri var. Kurumlarımız tarafından kontrol edilen bu şirketlerin hesaplarında şüpheli satışlar görünüyor. Ama nasıl yapıldığına dair bir kanıt yok.

Gökçer: Savcı hanım, ülkemizdeki fonların büyük çoğunluğu yabancı sermayenin elinde. Bu güçlü sermaye ile, Türkiye'deki finansal hareketleri istedikleri gibi kontrol edebilmekteler. Bunu da kendilerine yakın bazı bankalar, sermaye ve medya grupları ile yapıyorlar.

Savcı Leyla: Elimizde bu grupların kimler olduğuna dair bilgiler mevcut. Asıl merak ettiğim, bu kadar gözle görünür bir spekülasyonu nasıl bir sistemle yaptıkları.

Gökçer: Borsadaki birçok şirketin çoğunluk hissesini önce hep birlikte satın alarak, hisse değerlerini yükseltiyorlar. Sonra ülkemizde yaşanan siyasi, ekonomik, toplumsal bir olayı medyadaki kendi uzantılarıyla birlikte kriz gibi göstererek, ellerindeki hisseleri açığa satıp düşüşü başlatıyorlar. Açığa sattıkları hisselerden elde ettikleri paranın tamamını aynı gün dövize çevirerek yandaş bankaları vasıtasıyla kurların yükselmesini sağlıyorlar.

Savcı Leyla: Sonrasında da dövizi bozdurarak borsada düşen hisseeleri tekrar toplayıp haksız kazanç elde ediyorlar.

Gökçer: Ve yaptıklarını sistemde illegal olarak göremiyoruz.

Savcı Leyla: Öncelikle bunların örgütsel yapılarını çözüp, ülkemizdeki iş ortaklarını ve işbirlikçilerini çağırıp ifadelerine başvuralım. Bakalım onlar nasıl açıklayacaklar bu haksız kazancı.

MANİPÜLATÖRLERDEN BİRİNİN SAVCI LEYLA'YA VERDİĞİ ŞAŞIRTAN İFADEYİ AŞAĞIDAKİ VİDEODAN İZLEYEBİLİRSİNİZ...

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler