YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kürtçe savunmaya izin çıktı
Şanlıurfa'daki davada sanıkların Kürtçe savunma talebi, kabul edildi. Mahkeme başkanın atadığı tercüman ise zanlıların konuştuğu Kürtçeyi anlamadığını söyledi
Kürtçe savunmaya izin çıktı
02 Aralık 2010 / 17:31 Güncelleme: 02 Aralık 2010 / 17:44

Kapatılan DTP'li milletvekillerinin karşılanması sırasında düzenlenen yürüyüşe katıldıkları gerekçesiyle 98 kişi hakkında Şanlıurfa'da açılan davada mahkeme bir ilke imza atarak sanıkların Kürtçe savunma talebini kabul etti. 

Şanlıurfa'da 5 Aralık 2009 tarihinde DTP'li milletvekillerinin karşılanması sırasında düzenlenen yürüyüşe katıldıkları gerekçesiyle "Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" ve "Suç ve suçluyu övme" iddialarıyla ile aralarında "KCK dosyasından" tutuklu bulunan Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven, BDP Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Ayhan'ın da bulunduğu 98 kişinin tutuksuz yargılandığı dava duruşması Şanlıurfa 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 

Avukatların talebi üzerine Kürtçe savunma yapılmasına izin veren Mahkeme Başkanı, adliyede bulunan bir personeli tercüman olarak atadı.
 

Sanıklar, Kürtçe savunma yapmaya başlayınca tercüman olarak atanan adliye memuru, "Ben bunların konuştuğu Kürtçeyi anlamıyorum." dedi.
 

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı'nın sanıklara, "Bunu biraz yumuşatalım, tercümanın anlayacağı şekilde konuşun. Bu işi sona erdirelim." dedi. CHA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler