YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kürtçe eğitim zili çaldı
Kürtçe eğitim zili çaldı
10 Ekim 2010 10:05
Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Kürtçe ve Arapça seçmeli ders okutulmaya başlandı.

Artuklu Üniversitesi’nde çeşitli bölümlerde okuyan 360 öğrenci Kürtçe eğitim görmeye başladı. Öğrenciler ve akademisyenler tarihe tanıklık etmenin heyecanını yaşıyor

Mardin’in Midyat ilçesinde Artuklu Üniversitesine bağlı Meslek Yüksekokulu’nda Kürtçe ve Arapça seçmeli ders olarak okutulmaya başlandı. Üniversite Senatosunca alınan kararla haftada iki saat seçmeli Kürtçe ve Arapça dili eğitimi veriliyor. Uygulamadan Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Elektrik Teknikerliği ile Bilgisayar Programcılığı’nda öğrenim gören 360 önlisans öğrencisi faydalanıyor. Derslerde öğrencilere; gramer bilgisi, okuma ve yazma ve modern metinlerden seçme parçalar öğretiliyor.

TARİHİ ANLARA TANIKLIK

Midyat Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Ömer Türk, Kürtçe bilen öğrencilerin Arapçayı, Arapça bilenlerin de Kürtçe’yi tercih ettiklerini söyledi. Arapça Dil Uzmanı Öğretim Görevlisi Ahmet Abdülhadioğlu öğrencilerin iyiniyetli olmasının sevindirici olduğunu belirtirken Öğretim Görevlisi Aydın Üneşi de tarihi bir görev yaptıklarını belirterek “Türk kardeşlerimiz bu dilleri öğrenerek asıl kardeşliği, asıl vatandaşlık hukukunu gerçekleştirebilirler. Darısı daha güzel daha demokratik adımlara” dedi.

RAHAT İLETİŞİM KURACAĞIZ

Kürtçeyi seçmeli ders olarak alan Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Tuba Eryarsoy, aslen Arap olduğunu belirterek “Kürtçe bilmiyorum. Kkul öncesi öğretmeni olacağız. Belki köylerde verileceğiz beklide ilçede kalacağız. Staj yaparken köylerde hiç Türkçe bilmeyen çocuklarla karışlaştık. İletişim kuramadık. Bu yüzden Kürtçeyi seçtim” dedi. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Cahide Altan da Kürt olduğunu ancak derslere girdiğinde anadilini çok eksik kullandığın kavradığını anlattı.

Doktorlar Kürtçe kongrede toplanıyor

Yerel dilde yayın yapan televizyon ve radyoların ardından şimdi de Kürtçe tıp kongresi yapılmaya başlandı. İkinci Mezopotamya Tıp Günleri 14-16 Ekim tarihleri arasında Diyarbakır’da yapılacak. Kongrede, Türkçe ve İngilizce yanında Kürtçe olarak da bilimsel sunum yapılacak ve çeviri gerçekleştirilecek.

2. DİYARBAKIR’DA

Kongreyi düzenlen ve başkanlık edecek olan Dr. Selçuk Mızraklı, doktorlara gönderdiği davetiyede, Mezopotamya Tıp Günleri’nin gerçekleşmesiyle Kürt dilinin gelişiminin ve etkinliğinin daha da yükseldiğini belirterek, ilk kongrenin ardından genel istekle ikincisinin de Diyarbakır’da yapılmasının karara bağlandığını söyledi. •
Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler