YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kürt İşadamlarından teröre tepki
Kürt İşadamlarından teröre tepki
22 Ekim 2011 07:36
Kürt kökenli işadamları ve Kürt dernekleri de teröre karşı ayakta: Yeter artık
İzmir'de çoğunluğunu Güneydoğulu vatandaşların oluşturduğu 50 dernek, PKK'ya Kürtçe seslendi: "Édi besé (Yeter artık)." İstan-bul'da bir araya gelen Kürt kökenli işadamları da, "Tüm gücümüzle haykırıyoruz. Bizim için öldürmeyin." sözleriyle tepkilerini ortaya koydu.

Çukurca'da 24 askerin şehit olduğu saldırının ardından terör örgütüne tepkiler çığ gibi büyüyor. Güneydoğu'daki sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra ülkenin batısındaki Kürt kökenli vatandaşların dernekleri ve Kürt işadamları da akan kanın durması için harekete geçti. İzmir'de 50 dernekten oluşan Anadolu Birliği Dernekleri Federasyonu, PKK'ya Kürtçe seslenerek, "Édi besé (Yeter artık)." dedi. Federasyon Genel Başkanı Koçali Al, "Ülkenin dört bir yanında ocaklara düşen bu ateş, hepimizin yüreğini yakmıştır. Bu acının bitmesi için herkesi sorumluluğa davet ediyoruz." açıklamasını yaptı. Dün İstanbul Taksim'de bir araya gelen Kürt kökenli işadamları da aynı mesajı verdi. İşadamları adına konuşan Bingöllüler Vakfı Başkanı Tahir Dikici, "Tüm gücümüzle haykırıyoruz. Bizim için öldürmeyin. Çünkü bizim medeniyetimizde bir kişiyi öldüren, tüm insanlığı öldürmüş kabul edilir." ifadelerini kullandı. Açıklamasının bir kısmını Kürtçe yapan Dikici, planladıkları eylemleri ise şöyle sıraladı: "Şiddeti lanetleyen tüm Kürt ve Türklerin katılacağı, 1 milyon kişilik pankartsız, slogansız barış mitingi düzenleyeceğiz. İstanbul'dan bin araçlık bir konvoyla Hakkâri'ye gideceğiz ve tüm şehirlerde durarak barış mitingleri düzenleyeceğiz."

 

 

İstanbul Taksim'de bir araya gelerek, "Bizim için öldürme" diyen işadamları, "Biz, bizim adımıza yapıldığı söylenen bu terör olaylarını reddediyoruz." ifadelerini kullandı. Grup adına açıklamayı yapan Bingöllüler Vakfı Başkanı Tahir Dikici, sözde Kürt halkının özgürlüğü iddiasıyla yapılan vahşeti asla tasvip etmediklerini söyledi. Bu olayların arkasında uluslararası terör siyaseti olduğuna inandıklarını belirten Dikici, "Biz Kürtler olarak bu oyuna gelmek istemiyoruz." diye konuştu.

Kendi adlarına binlerce insanın hayatına kastedilmesine onay vermediklerini, kaydeden Dikici, "Tüm gücümüzle haykırıyoruz. Bizim için öldürme. Bizim için öldürmeyin; çünkü bizim medeniyetimizde bir kişiyi öldüren, tüm insanlığı öldürmüş kabul edilir." dedi. Daha çok ölen ve ölümlerden en çok zarar görenlerin, adına öldürüldüğü iddia edilen Kürtler olduğunu belirten Dikici, "Zaman, can almakla değil, konuşarak, tartışarak, uzlaşarak, demokratik yollardan hak elde etme zamanıdır. Çünkü öldürmekle sonuç alınamadığı ortadadır. Ve aklı başında vicdan sahibi hiç kimse barış için bir otuz yıl daha bekleyemez." ifadelerini kullandı.

Şiddetin artık miadını doldurduğunu ve halkın bunu kabul etmediğini söyleyen işadamı Tahir Dikici, şiddetin son bulma zamanının çoktan geldiğini ve artık silahların değil, sivillerin konuşacağına dikkat çekti. Kemal Burkay, Muhsin Kızılkaya ve Orhan Miroğlu gibi aydınların insancıl sesinin artık daha çok duyulacağını belirten Dikici, "Biz de sivil vatandaşlar olarak onların aydınlattığı yoldan gidiyoruz. Çağrımız bu ülkenin doğusundan batısına, hangi kesim, hangi grup, hangi kimlik ve hangi etnik yapıda olursa olsun herkesedir." diye konuştu. "Bu kadar sustuğumuz yeter." diyen Dikici, artık barış, kardeşlik istediklerini ve bunun hemen olmasını talep ettiklerini kaydetti.

Barışçıl mitingler düzenleyerek teröre ortak tepki koyma çağrısında bulunan Dikici, "Gelin, Türk'ün, Kürt'ün, Arnavut'un, Gürcü'nün, Laz'ın, Boş-nak'ın, Çerkez'in bu ülkede birlik içinde yaşamak isteyen herkesin katılacağı, aynı anda milyonların katılacağı, barışçı bir miting düzenleyelim. Beklentimiz, başta Türkiye'deki Kürtler olmak üzere, tüm meslek gruplarından samimi ve sağduyulu insanların topluluklar oluşturarak, gerek örgün gerek sosyal medyada seslerini duyurmaları ve düşüncelerimizde yalnız olmadığımızı göstermeleridir." dedi.

 

İşadamlarından teröre tepki eylemleri:

Kürt vatandaşlardan oluşan, en az 100 bin kişinin katılacağı "Benim İçin Öldürme" mitingi düzenlenecek.

Şiddeti lanetleyen tüm Kürt ve Türklerin katılacağı 1 milyon kişilik pankartsız, slogansız 'Barış" mitingi.

İstanbul'dan bin araçlık bir konvoyla yola çıkacak işadamları Hakkâri'ye kadar yol üstündeki her şehirde duracak, o şehir insanı ile bir araya gelerek barış ve sağduyu mitingleri düzenleyecek.

Şiddetin durması için 1 milyon imza toplanacak. 100 kişilik bir heyetle bu imzalar Kandil'deki PKK yönetimine teslim edilecek.

Yeni anayasa çalışmalarında başta anadilde eğitim ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi olmak üzere Kürt haklarının eksiksiz olarak verilmesi için Parlamento'da girişimlerde bulunulacak.

Bu ve buna benzer eylemlerin planlanması ve gerçekleştirilmesi için bir çağrı ve veri merkezi kurulacak. Geniş halk kesimlerinden gelecek her türlü öneri ve bilgilendirme toplanacak ve değerlendirilecek.

Batıdaki Kürtler de, 'Yeter artık' diyor

Ülkenin doğusundaki STK'lardan sonra batı illerinde bulunan Doğu ve Güneydoğulu dernekler de terör saldırılarına sert tepki gösterdi. İzmir'de çoğunluğunu Kürt kökenli vatandaşların oluşturduğu yöre derneklerinden oluşan Anadolu Birliği Dernekleri Federasyonu, PKK'ya Kürtçe seslenerek, "Édi besé (Yeter artık)" dedi. Federasyon Genel Başkanı Koçali Al tarafından yapılan açıklamada, "Hepimiz yine derin bir acıyla yüz yüzeyiz. Öncelikle şehit olan kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ülkenin dört bir yanında ocaklara düşen bu ateş, hepimizin yüreğini yakmıştır. Acıların kelimelerle ifade edilemediği bu anlarda herkesi ama herkesi aklıselime davet ediyoruz." diye konuştu. Bu saldırıların gerçek anlamda hiçbir hedefi bulunmadığını vurgulayan Genel Başkan Koçali Al, şiddeti besleyen, ayrıştıran bütün söylem ve eylemlerden kaçınılması gerektiğini ifade etti. Acıların çözümünün tek adresinin TBMM olduğuna dikkat çeken Federasyon Başkanı şunları dile getirdi: "Bu olaylar yeni anayasa çalışmalarını, demokratikleşmeyi, hak ve özgürlükleri asla ve asla askıya aldırmamalıdır. Meclis'te grubu bulunan tüm siyasi partilere buradan sesleniyoruz: Lütfen içimizi kanatan bu tabloya müdahale ediniz. Bu genç ölümleri sonlandıracak politikaları cesurca hayata geçiriniz. Gerçekçi bir anlayışla kalıcı bir çözüm bulunuz."

Ege'ye göç eden, burada huzur ve güven içinde yaşadıklarını, ayrımcılığın hiçbir çeşidine maruz kalmadıklarını söyleyen işadamları "PKK'ya buradan açıkça sesleniyoruz: "Yeter artık (Édi besé). Artık silahları toprağa gömün..." diye konuştu.

DEMOKRATİKLEŞME SÜRECİ DEVAM ETMELİ

Bitlis'in 32 sivil toplum kuruluşu da terörist saldırıya tepki gösterdi. Bitlis'teki STK'lar bir basın açıklaması yaptı. STK'lar adına konuşan Eğitim-Bir-Sen Bitlis Şube Başkanı Rasim Taşcan, yediden yetmişe Bitlis'te yaşayan herkesin terör olaylarından rahatsızlık duyduğunu vurguladı. Taşcan, "Başlattığı demokratikleşme sürecinden taviz vermeden daha kararlı bir şekilde yoluna devam etmesi için hükümete çağrıda bulunuyoruz. Aynı şekilde, Kürt halkının adını kullanarak terör üreten PKK'ya da, saldırılara derhal son vermesi, siyasetle müzakere sürecinin önünü açması çağrısında bulunuyoruz. Hangi kesimden olursa olsun artık analar ağlamasın diyoruz." diye konuştu.

Şanlıurfa Barosu da saldırıyı sert bir dille eleştirirken, "Silahların konuştuğu bir dünyada insancıl sivil bir dilin oluşmasının imkânsız olduğunu biliyoruz." açıklaması yaptı. Barış umutlarının yeşerdiği zamanlarda ülkenin şiddet ve saldırılarla karşı karşıya kaldığına dikkat çekilen açıklamada, "Ne zaman uzlaşı ve sağduyu toplumda egemen olmaya başlasa, yerinde ve zamanında, kararlı ve cesur adımlarla koşmasını beklediklerimiz inanılmaz kararlarıyla bunu yıkmayı başardı." denildi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde bulunan sivil toplum kuruluşları da, yaptıkları ortak açıklamada, Hakkâri saldırısı sonrası herkesin sağduyulu olmasını istedi. Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Elçi, "Herkesin sağduyulu bir şekilde iyi niyetlerini ortaya koymak suretiyle bu tür olaylara çözüm bulmasını istiyoruz." diye konuştu. Cizre Genç İşadamları Derneği Başkanı Ali Bingöl ise, "Biz saldırıları yapanlara şunu söylüyoruz. 'Kanlı eylemlerle demokrasi olmaz. Artık yeter.' diyoruz. Tabii buna karşı herkesin sağduyulu davranmasını istiyoruz." diye konuştu.

Sezen Aksu: Bütün acılara rağmen ille de barış diyorum

Sanatçı Sezen Aksu, İngiltere'nin başkenti Londra'daki tarihî Royal Albert Hall'da verdiği konserde Hakkâri Çukurca'da 24 askerin şehit olduğu hain saldırıyı kınadı. Ünlü sanatçı, "Bütün acılara rağmen ille de barış diyorum. Lütfen bütün evlatlarımızın geleceğini kaybetmeden bir an önce barış gelsin. Çünkü insanların hiçbir amacı, onurlu bir barıştan değerli ve kutsal değil." dedi. Büyük acılarda nasıl şarkı söyleyeceğini düşündüğünü ifade eden Aksu, "Bazen geçici de olsa şarkılar ağrı kesici gibi oluyor. Bu çok ve çok acı durumda birazcık olsun elimizden tutsun şarkılarımız." diye konuştu. Yaklaşık 3 bin 500 kişinin dinlediği konserde sanatçının repertuvarının yavaş şarkılardan oluşması dikkatlerden kaçmadı.

ALEX: ARTIK CANLAR YANMASIN, ŞEHİTLER VERİLMESİN

Fenerbahçe Futbol Takımı Kaptanı Alex de Souza, terör örgütünün saldırıları sonrası 24 askerin şehit düşmesine çok üzüldüğünü dile getirerek, bu olayların olmasını hiç kimsenin istemediğini belirtti. FB TV'ye açıklamalarda bulunan Alex, "Bu, Türkiye'de yaşayan herkesin de bildiği gibi iç sıkıntılarından bir tanesi. Şu anda bizim yapabileceğimiz, şehit düşen askerlere dualarımızı esirgememek, onların ailelerine sabır dilemek. Umalım ki sorumlu olan insanlar, bu sorunların çözülmesi için ellerinden geleni yapsınlar ve artık canlar yanmasın, şehitler verilmesin." diye konuştu. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler