YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kürt halkı Öcalan'ı adres gösteriyor"
BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak, İmralı görüşmelerine ilişkin olarak, “Kürtlerin çok büyük bir kesimi sayın Öcalan’ı muhatap olarak gösteriyorlar.
"Kürt halkı Öcalan'ı adres gösteriyor"
13 Ocak 2013 / 18:16 Güncelleme: 13 Ocak 2013 / 18:18

BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak, “Çözüm Süreçlerinde Liderlerin Rolü” başlıklı konferansta konuştu. İmralı süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kışanak, “Kürt halkının önemli bir bölümünün önder olarak kabul ettiği, politik aktör olarak gördüğü, müzakereler konusunda muhataplık adresi olarak gösterdiği sayın Öcalan’la görüşmelerin başlamış olması muhataplık sorununun çözülmesi konusunda önemli bir aşamadır. Çok önemlidir. Çünkü en nihayetinde bu tür süreçler, politik aktörlerle ve toplumun örgütlü zeminlerini ifade eden aktörlerle konuşularak çözümlenebilir. Böyle bir aşamaya gelmesi önemlidir. Bunu ilerletmek gerekiyor. Bundan korkmamak gerekiyor. Konuşmak, diyalog kurmak, müzakere etmek, Kürt sorununun gerçek boyutlarıyla yüzleşmek, böyle uzun bir barış yolunun başında olduğumuzu düşünerek bunları söylüyorum” diye konuştu.
 
Kürtlerin kendi aralarında diyalog kurmaları ve bu konuyu konuşmalarının muhataplık meselesinde tereddüde neden olmayacağını savunan Kışanak, “Kürtlerin politik aktörlerinin çok büyük bir kesimi , ben burada büyük - küçük ayrımı yapmadan konuşuyorum. Sayın Öcalan’ın dışında politik ifadeleri olan bazı partiler var ama Kürtlerin politik aktörlerinin çok büyük bir kesimi sayın Öcalan’ı muhatap olarak, adres olarak gösteriyorlar. Bunun arkasındalar, burada duruyorlar. Bunu ilerletmek gerektiğini düşünüyorlar. Ancak bu şu demek olmuyor. Siz kendi aranızda konuşma imkanlarına sahip olmayın, birbirinizle diyalog kurmayın, politika üretmekten yoksun olun anlamına gelmiyor. Gerçekten de bu muhataplık makamı doğru işletilecekse etrafının tahkim edilmesi birlikte konuşma ortamının sağlanması gerekiyor. Umuyorum, böyle büyük barışa doğru giden yolun başında ilk adımları atıyor olma umudunu taşımak istiyorum. Bunun dışındaki yolların büyük bedeller, ağır sonuçlar olacağından kaygı duyuyorum” şeklinde konuştu.


İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler