YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kürt açılımında düğmeye basıldı!
Hükümetin merakla beklenen 'Kürt açılımı' paketi bugün açılacak. Gözler İçişleri Bakanı Beşir Atalay'da.
Kürt açılımında düğmeye basıldı!
29 Temmuz 2009 / 12:31 Güncelleme: 29 Temmuz 2009 / 00:00İçişleri Bakanı Atalay'ın hükümetin bir süredir gündeminde olan "Kürt Açılımı"na ilişkin açıklamalar yaptı...


"Sayın Başbakan'ımızn başlattığı talimatlar doğrultusunda çalışmalarımız sürdürüyoruz. Çok ağır bedeller ödediğimiz Kürt sorunu için cesur adımlar attık ve bundan sonrada atmaya devam edeceğiz. Bugün bunlarla ilgili sizlere bilgi vermek istiyorum..." diyen Atalay sözlerini şöyle sürdürdü:


"Çok hassasiyetleri olan bir konunun çalışmalarını yürütüyoruz. O yüzden işin özüyle ilgili çok fazla bir şey söyleyecek değilim. Süreçle ilgili bilgiler vereceğim. Söylentilere neden olmak istemiyorum. Başlatılan çalışmalar henüz bir sonuca ulaşmadı bu yüzden bakanlığın kaynak gösterilerek yapılan haber ve yorumların bizimle ilgisi yok...


Hepinizin yakından takip ettiği gibi çok hassas davranıyoruz. Böyle olması gereken bir çalışma bu. Bu yüzden benim dileğim isteğim burdan açıklama yapılmadıkça söylentiye dayalı haberlerin yapılmaması..


Terör sorunun sonlanmasına yönelik başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere siyasiler ve bütün çevrelerce olumlu bir yaklaşım sergilenmektedir. Yakalanan bu olumlu hava kaybedilemeden kendi sorunumuz kendimiz çözmeliyiz. Geçmişten ders alıp geleceği kurmalıyız. Halkımız tüm olumsuz koşullara kışkırtmalara rağmen bu çözüm yoluna destek vermelidir.


Daha fazla demokrasi daha fazla hak sağlanması  insan hak ve özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılması konusunda önemli tahhütlerde bulunduk ve bunları uygulamaya koyduk...


Bu mesele sadece partimizin meselesi değil Türkiye'nin meselesidir. Bu yüzden bu süreçte yıkıcı değil yapıcı olunmasını istiyorum...Negatif siyaset yapmanın kimseye faydası yoktur. Herkese tüm toplumsal ve siayasi aktörlere sesleniyorum gelin bu sürece katılın ve bu sorunu ve hep beraber çözelim"


Atalay süreçle ilgili nelere öncelik verdiklerini de aktardı:


"Sayın Başbakan'ın 2005 yılında Diyarbakır konuşmasında başlattığı sürece yönelik kararlı adımlar atmaktayız.


Başta ana muhalefet partisi olmak üzere tüm siyasi aktörlerin yardımları istenecektir. CHP'nin olumlu yaklaşımlarını önemsiyoruz.


Tabii Uluslararası boyutlar var. Diğer ülkelerin bu tarz konularda birikimlerini ve tecrübelerini inceliyoruz. Hiç kimsenin belirlediği yönetemi aynen alıp uygulamak gibi bir niyetimiz yok. Her ülkenin koşulları farklı.


Çözüm konusunda dünyaya örnek olacak bir formulü inşallah biz oluştururuz. Beklentilerle ilgili gereksiz ve erken ifadelerden kaçınmak zorundayız. Bu ivme bu yaşadığımız süreç olumlu değerlendirilmeli... Süreci aceleye getirmeden kararlı bir biçimde yürütmek istiyoruz.


Kısa orta ve uzun vadeli hayat geçirilecek kararlar olacak. Ancak bunlar sonuçlanmadan içerği ile ilgili bir açıklama olmayacak.


Son olarak yazılı ve görsel basının temsilcileriyle görüşmeler yapılacaktır.. Bugüne kadar yazılmış kitaplar makaleler her şey arşivimizde hepsini ince ince değerlendiriyoruz. Olumlu atmasfore bakarak şunu söylüyorum büyük bir entellektüel birikimiz var ve biz bu birikimi de bunun için değerlendirmek istiyoruz. Medyanın her türlü desteğine ihtiyacımız var. Türkiye'ye hizmet için geleceğimiz için bu sürece katkıda bulunun... İnsanımzın hak ettiği huzur ortamını sağlamak için çalışamalarımız devam edecek...."


Bakan Atalay açıklama sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı:


Nelerin üzerinde duruyorsunuz bu konuda bilgi verebilir misiniz?


"Hayır veremem. Arkadaşlar daha yeni bir açılım yapılyor. Bu kadar kolay değil. Bu kadar kolay olsaydı bugüne kadar birileri bu sorunu çözerdi"


Bir tarih verebilir misiniz?


15 Ağustos bizim tarihimiz değil.. Bizim isteğimiz bu çalışmayı bu süreci çok da uzun bir süreye yaymamak. Bu yaz döneminde inşallah belirli bir ilerleme mesafe kaydetmek istiyoruz.


Muhalefetle ne zaman görüşmeler yapacaksınız?


Ben tabii bazı görüşmeler şu veya bu şekilde yaptım. Siyasi patilerimizin bu konuda daha önce yaptığı çalışmalar var. Bunlarıda değerlendiriyoruz...


Büyük bir mütabakat içinde bunu başaracağımıza inanıyorum...


Hangi kurumlarla görüşeceksiniz?


Her kurumla ilgili her kurumla irtibata geçip görüşlerini alacağız... İspanya gibi ülkelerin terörü yaşamış bilen ülkelerin de tecrübelerinden yararlanacağız...


DTP'yi muhattap kabul edecek misiniz?


Ben hiç bir negatif unsur kullanmadım Kullanmakta istemiyorum. Çok olumlu çok pozitif bir atmasfor var bunu iyi kullanalım. Bütün siyasi partilerimizi katkıları bizim için önemli ama bizim önümüzde bir terör sorunu var ve bu çizgi bizim için önemli...


Meclis açıldıktan sonra süreç iyice hareketlenir... Zaten uygulamalarla ilgili zaman zaman yine açıklamalar yapacağız.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler