18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,542
 • BIST94.541
 • Dolar4,7355
 • Euro5,5009
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2809
 • İstanbul21 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya17 °C
 • Adana22 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır25 °C
 • Bursa19 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel23 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kürt açılımına ilk tepkiler...
Hükümetin Kürt açılımına Ahmet Türk destek verdi. Amacımız barış dedi ama Öcalan'ın da muhattap alınmasını istedi!
Kürt açılımına ilk tepkiler...
29 Temmuz 2009 / 15:48 Güncelleme: 29 Temmuz 2009 / 00:00

Bugün hükümet Kürt açılımının üslubunu açıkladı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay "geçmişe saplanmayalım" dedi. Demokratik bir barış sürecine girileceğini işaret etti. Hükümetin bu açılımına siyasi partilerden ilk tepkiler geldi...


İçişleri Bakanı Atalay'ın Kürt açılımı açıklamasını DTP 'geç kalınmış ama olumlu' şeklinde değerlendirdi. CHP 'kırmızı çizgimiz üniter devlet' yorumunu yaparken,
MHP 'ayrışmaya zemin oluşmamalı' görüşünü savundu.


İçişleri Bakanı Atalay'ın Kürt açılımı ile ilgili açıklamaları Meclis'te grubu bulunan siyasi parti temsilcileri şöyle değerlendirdi.


CHP'Lİ MUSTAFA ÖZYÜREK : KIRMIZI ÇİZGİMİZ ÜNİİTER YAPI


"İşin özüyle ilgili açıklama yapamayacağını sayın bakan da söyledi. Herkesin beklentisi, ilgisi özüyle ilgili ne söyleyecekleriydi. Yöntemle ilgili açıklamalarda bulundu.


O açıklamalarda 'iyi niyet, olumlu bir hava var, bu olumlu havayı değerlendirmek istiyoruz' şeklinde. Bunlara kimsenin itiraz etmesi mümkün değil.


Kürt sorunu önemli bir sorun, bunun çözülmesini herkesi istiyor. Biz de istiyoruz. İnanıyoruz ki hükümet de istiyor. Ama nasıl çözeceğiz, hangi somut adımları atacağız, bu noktalarda sayın bakan açıklama yapmadı.


Bizimle herhangi bir temas olmadı. Bizim 1989 yılında yayınlanmış olan Kürt raporumuz var. O zaman SHP’nin genel sekreteriydi sayın Başkanımız Deniz Baykal. Onun başkanlığında hazırlanan bir rapordu. Genel başkanımız o çalışma nedeniyle yargılanmıştır. Bu konuda en hazırlıklı parti CHP’dir.


Türkiye’de sadece Kürt meselesinin çözümü için değil, Türkiye için daha fazla demokrasiye ihtiyaç var.


Bizim kırmızı çizgilerimiz belli. Biz çözümün üniter yapı içinde yani Misakı Milli sınırları içerisinde yapılmasından yanayız. Türkiye’nin bölünmesine yol açacak demokratik özerklik, federal çözüm gibi çözümler, bizim düşünmediğimiz çözümler. Bu konularda kesin angajmanımız var.


Herkes ana dilini özgürce öğrenmeldir. Demokrasi en etkin şekilde çalışmalıdır. Kültürel haklar sonuna kadar kullanılmalıdır. Ana dilde yayın yapılmalı, biz daha da ileri gidiyoruz sadece devlet televizyonu değil özel televizyonlarda da Kürtçe yayın yapılmalıdır. Ama eğitim dili anayasamızda yazdığı gibi Türkçe olmalıdır. Çocuklarımızı dil olarak baştan ayırırsak toplumda giderek ayrışmaya neden olur.


Sayın bakanın söylediğinde demokrasi çok önemli, hep istiyoruz. İşleyen demokrasimizde nerede eksiklik var, keşke sayın bakan onu tespit edip çözümüyle ilgili birşey söylemiş olsaydı.


İnsan haklarıyla ilgili yasal düzeyde önemli açılımlar olmasına rağmen o bölgede uygulamada çok ciddi sorunlar var. Sayın bakan herkes katılmalı, diyor ama bu yasaların uygulanması görevi hükümetindir. İstanbul'daki bir yürüyüşü anlayışla karşılıyorken, Diyarbakır'daki yürüyüşü şiddetle bastırıyorsanız, bBu konuda herkesin katkıda bulunması mümkün değil.


AB uyum sürecinde anayasada önemli değişiklikler yaptık. Ama bölgeden gelen haberlerden anlıyoruz ki yasalar oralarda etkin bir şekilde oralarda uygulanmıyor. Hükümet bunları almalı ama onun dışında bu konular sürekli konuşulur, somut birşey ortaya çıkmazsa toplumda bir bezginliğe yol açar. Toplumda bu konu çözülecektir görüşü var. Ama artık özüne girelim, somut adımlar atalım. Bu somut adımlar üzerinde herkes o zaman görüşlerini ifade etsin."


TÜRK DESTEK VERDİ ANCAK...


Hükümetin bu açıklamasına en çok DTP'nin ne diyeceği merak ediliyordu. Ahmet Türk de Atalay'ın görüşlerini destekledi ve "amacımız demokratik barış" dedi.


DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın başkanlığındaki TÜSİAD heyetiyle yaptığı görüşmelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Hükümetin Kürt açılımını değerlendiren Türk şunları söyledi:


OPERASYONLAR DERHAL DURMALI


"Sayın İçişleri Bakanı çok dikkatli ve duyarlı bir dil kullandı. Herkesten katkı istedi. Bizler zaten bugüne kadar her türlü görevimizi yerine getirdik, katkı yaptık. Hepimizi derinden üzen bu çatışmalı sürecin ortadan kalkması gerekmektedir. Bunun için de mutlaka operasyonlar durdurulmalıdır. Operasyonlar durdurulmadan bu açılımlar güvenilir olmaz. Türkiye'nin bütün hassasiyetlerini göz önünde tutarak bu açılımları gerçekleştirmeliyiz. Sayın Bakan'ın açıklamasında bir proje yok, bir niyet açıklaması var. Bu niyet beyanı da haklkımızda olumlu olarak yankı bulacaktır.

PROVOKASYONLAR GERÇEKLEŞEBİLİR

Bunu zamana yaymadan projelendirmek gerekir. Biz, bize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz. Hassas bir konu. Provakosyonlar gerçekleşebilir. Bu nedenle hızlı davranmakta ve projeleri hayata geçirmekte fayda var. Zamana yayılması toplumda hayal kırıklığı yaratabilir.

AMACIMIZ BAŞBAKANIN ELİNİ SIKMAK DEĞİL BARIŞA KATKI


Başbakandan yenien görüşme talep edip etmeyeceği sorusuna da "Kimseyle görüşme merakında değiliz. Başından beri söyledik. Eğer barışa katkısı olacaksa herkese kapımız açık. Görüşürüz, görüşme de talep ederiz. Amacımız Başbakanın elini sıkmak değildir." dedi.

DTP'NİN BARIŞTA ÖNEMİ OLACAK


DTP'nin Kürtleri iyi tanıdığını söyleyen Ahmet Türk "DTP'nin barışta önemli bir rolü olacak." dedi.

Ardından Türk'e Öcalan'ın 15 Ağustos'ta açıklayacağını söylediği "yol haritası" soruldu.

ÖCALAN'IN YOL HARİTASI ÖNEMLİ


Türk "Öcalan'ın açıklayacağı yol haritası toplumun her kesiminde bekleniyor. Ne söyleyeceği merak ediliyor. Bu kadar merak edilen Öcalan'ın rolü de olacak, önemi de olacak. Ortaya koyacağı formüler önemlidir." dedi.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler