YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kürt açılımına destek turu
İçişleri Bakanı Atalay, TOBB, DP ve BBP ile görüştü
Kürt açılımına destek turu
12 Ağustos 2009 / 13:34 Güncelleme: 13 Ağustos 2009 / 00:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kürt açılımı turlarının ikinci gününde sivil toplum örgütlerinin kapısını çalıyor.


Bakan Atalay TOBB'da... Rifat Hisarcıklıoğlu'yla bir araya geldi.


Türkiye Odalar ve Borsalar birliği'ning örüşleri önemli. Çünkü özellikle işadamlarının bölgede sıkıntıları var.. Bugün işdünyası tespitlerini Bakan Atalay'a aktaracak.


Görüşme sonunda ortak bir basın açıklaması yapıldı...


TOBB Başkanı Hisarciklioğlu, Bakan Atalay'a yaptğı ziyaretten dolayı teşekkür ederek şöyle konuştu: "Demokrasinin artması ekonominin güçlenmesiyle mümkün olacaktır. İnsanlarımızı ekmek hürriyet ve emniyet arasında tercih yapmak zorunda bırakmamalıyız. Hukukun her alanda egemen olduğu özgüveni yüksek bir Türkiye gelecek kuşaklara bırakmalıyız. Biz TOBB olarak katılımcı bir yönetim anlayışını benimsedik."


PEŞİN PAKETLERLE KARARLARLA YOLA ÇIKMAK İSTEMİYORUZ


Atalay, "Bir anlamda kardeşlik ve huzur projesi olarak değerlendirdiğimiz çalışmalarımız devam ediyor. Sivil toplumla da görüşüyoruz. Bu anlamda TOBB çatı konumunda, ekonominin nabzını tutan büyük bir kuruluşumuz. Çalışmamızı kendilerine aktardık. niyetimizi anlattık. En fazla üzerinde durduğumuz hususus geniş bir mutabakata varmak olduğunu söyledik. Bütün toplum kesimleri olarak bu sorunu birlikte değerlendirelim dedik. Usul ve yöntemini çok önemli görüyoruz. Her görüşü almak istiyoruz. Peşin paketler kabullerle çıkmıyoruz. Bunun Türkiye'yi güçlendireceğine inanıyoruz. Geniş bir zeminleri var. Hem bu meselenin anlatılması hem çözüme yönelik görüşlerini bekliyorum. Bu ilk görüşmemizdir."


BASINDAN DA DESTEK İSTEDİ, KAMUOYUNA SESLENDİ


Atalay, basın mensupları aracılığıyla basının desteğini istediğini de duyurdu.. "Bu iç siyasete alet edilecek bir konu değil" diyen Atalay, "Gelin elele verelim ve bu sorunu hep birlikte çözelim" diye kamuoyuna seslendi.


İçişleri Bakanı Atalay'ın daha sonraki adresi ise Demokrat Parti'ydi. Bakan Atalay, yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, yürüttükleri ''Demokratik Açılım'' çalışmasıyla ilgili siyasi partilere yaptıkları ziyaret çerçevesinde, Cindoruk ve diğer parti yetkililerine bilgi sunduğunu söyledi.


Bugüne kadar neler yapıldığı ve nasıl bir yöntem izlendiğiyle ilgili bilgi verdiğini ifade eden Atalay, ''Kendilerine 'hem bu, hem de daha sonraki safhalarda bize söyleyecekleri hususlar olursa bundan memnun olacağımızı, katkılarını almaktan memnun olacağımızı, her tür katkıya, tavsiyeye açık olduğumuzu' açık yüreklilikle ifade ettim'' dedi.


Atalay, görüşmede Cindoruk ve diğer parti yetkililerini söylediklerinden ''çok istifade ettiklerini'' kaydederek, sözlerine şöyle devam etti:''Bu görüşmeleri bunun için yapıyoruz. Söyledikleri hususlar, uyarıları, süreçle ilgili tavsiyeleri, bizim faydalandığımız hususlar oldu. Bundan sonraki çalışmalarımızda da faydalanacağız ve ileriki safhalarda konu olgunlaştıkça kendileriyle yine irtibat kuracağız. Burada bize gösterdikleri ilgi, açık yürekle ve açık ifadelerle görüşlerini paylaştıkları için sayın Cindoruk ve arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum.''''Uyarıları nelerdi?'' sorusu üzerine Atalay, ''Tabii bu işin önemi, bu çözüm süreciyle ilgili iyi niyetli ifadeleri var'' diye konuştu.


 


İçişleri Bakanı Atalay günün son görüşmesini ise Büyük Birlik Partisi'nde gerçekleştirdi. Karşılamada Bakan Atalay'ı biri Arap biri Kürt biri Türkmen partili karşıladı. Genel Başkan Yaşar Topçu ile Bakan Atalay'ın görüşmesi 1 saat sürdü. Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Yalçın Topçu partisinin kırmızı çizgilerini hatırlatarak açılıma şartlı destek verdi…


 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler