YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kürt açılımı PKK'yı bitiriyor
Kürt açılımı PKK'yı bitiriyor
09 Ağustos 2009 14:33
Karayılan'ın talimatı havada kaldı, örgütte çeteleşme başladı

Kürt açılımında atılan adımlar, terör örgütü PKK'daki çözülmeyi hızlandırdı. bir çok örgüt üyesinin elebaşılarının talimatlarını dinlemediği ve örgüt içinde çeteleşmeler başladığı belirtiliyor. Örgütün yasaklamasına rağmen haraç toplayan çok sayıda teröristin, bu paraları kişisel hesaplarına aktardıkları ortaya çıktı.


Terör örgütünün elebaşılarından Murat Karayılan'ın, örgüt sorumlularına gönderdiği ''talimat''ta zorla para toplanmasına yasak getirmesine rağmen ''haraç'' toplama faaliyetlerinin devam ettiği bildirildi.


Alınan bilgiye göre, terör örgütü elebaşılarından Murat Karayılan'ın Türkiye, İran, Suriye ve Avrupa'da örgüt sorumlularına yönelik gönderdiği ''talimat yazısı'' güvenlik birimlerince ele geçirildi.


Karayılan, örgüt sorumlularına hitaben geçen ay gönderdiği ''talimatta'', ''1 Eylül'e kadar uzatılan eylemsizlik kararına uymayanların, süreçten şahsi çıkar sağlamaya çalışanların ve süreci sabote etmeye yönelik eylemlerde bulunanların derhal görevden alınacağı''nı tekrarlayarak, ''PKK'nın adını kullanarak köylere, kasabalara, şehirlere giderek zorla para toplanması kabul edilemez. Bu türden 'çeteleşme' faaliyetleri en ağır şekilde cezalandırılacaktır'' uyarısında bulunuyor.


Fransa ve Almanya'da zorla para toplanması, iş yeri baskınları ardından gelen operasyonlar, İran ve Suriye'de ''haraç'' toplama faaliyetleri ardından güvenlik güçleriyle girilen silahlı çatışmalar sırasında örgütün verdiği kayıplar Kandil'deki terör örgütü sorumlularını zora soktuğu bildirildi.


Hakkari, Şırnak ve Van illeri kırsalında faaliyet gösteren ''Masiro'' kod adlı teröristin sorumluluğundaki bir grup teröristin, köylülere ''örgüt adına vergi toplamakla görevlendirildiklerini'' söyleyerek, haraç istedikleri, ancak köylülerin paraları olmadığını belirtmesi üzerine, terör örgütü mensupların köylülere bir hafta süre tanıdıkları ifade edildi. Terör örgütü mensuplarının köylülerden hane başına bin 500 lira para istedikleri saptandı. Köylülerin durumu güvenlik güçlerine bildirmesi üzerine bölgede kapsamlı operasyonların başlatıldığı öğrenildi.


Terör örgütünde ''çeteleşme'' krizinin bir yansıması da Suriye'den geldi. Ömer Kokuyan'ın elebaşılığını yaptığı PKK'lı teröristlerin, Haseke Ras Al Ayn yöresinde Kürt köylerinden haraç aldıkları, köylülerin şikayeti üzerine güvenlik güçlerinin bölgede operasyon düzenlediği bildirildi. Operasyonlarda 2 terörist ölü ele geçirildi.


AVRUPA'DAKİ PARALAR


Terör örgütündeki ''çeteleşme'' faaliyetlerinin Avrupa'da da sürdüğü belirtildi.


Fransa'da ''Rojbin'' kod adlı F.D, İsveç'te ise ''Azad'' kod adlı F.K. elebaşılığını yaptığı bir grup PKK'lı teröristin, bu ülkedeki çeteleşme faaliyetlerini kontrol ettikleri, iş yeri sahibi Kürtlerden ''vergi'', ''bağış'' adı altında haraç aldıkları ve örgüt adına alınan paraları İsviçre'deki şahsi hesaplarına aktardıkları kaydedildi.


Terör örgütünün Güney Kıbrıs sorumlusu ''Diyar'' kod adlı İ.Ü de, örgüt adına topladığı paralarla bir süre önce ortadan kaybolmuştu.


Öte yandan, ''Dilan'' kod adlı S.A. ve ''Serdar'' kod adlı F.E'nin de İran'da çeteleşme faaliyetlerini organize ettikleri, Kürtlerden örgüt adına toplanan 150 bin Avro ve uyuşturucu kaçakçılığından elde edilen 600 bin Avro ile Avrupa'ya kaçtıkları öne sürüldü.


Örgütte yaşanan bu olayları değerlendiren terör uzmanları, örgütte ortaya çıkan yolsuzlukların, ''Kürt meselesinin çözümü sonrasında artık örgüte ihtiyaç kalmayacak. Henüz vakit varken biz de cebimizi dolduralım'' anlayışıyla sürecin iyice hızlandığını, bunun da terör örgütünü zora soktuğunu ifade ettiler.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler