YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kürsüyü işgal etmek mi demokrasi?
Kürsüyü işgal etmek mi demokrasi?
18 Şubat 2012 19:57
Bakan Çağlayan: Meclis'in kürsüsünü işgal etmek mi demokrasi?
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TBMM'deki kürsü işgalini hatırlatarak, ''Onlar demokrasiyi sadece sözde söylerler. Ama demokrasinin ne olduğunu sorun, vallahi tarifini bile yapamazlar. Bunun adı Cumhuriyet Halk Partisi. Hem cumhuriyet, hem halk. Burada inandırıcı tek kelime var, parti kelimesi. Cumhuriyet bunun neresinde, halk bunun neresinde?'' diye sordu.

Çağlayan, partisinin merkez Toroslar ilçe başkanlığının danışma meclisi toplantısına katıldı. İl Başkanlığı binası konferans salonunda partililere hitap eden Çağlayan, konuşmasına, ''Her geçen gün sağlığı daha iyiye giden başbakanımız ve genel başkanımızın selamını getirdim'' diye başladı.

Partinin Mersin'de elde ettiği başarılara da değinen Çağlayan, ''Partimizin seçimde elde ettiği başarı bizleri daha fazla güçlendirdi. Bugün 2011 seçimlerinde Mersin'imizde, 7 ilçemizde bilhassa Toroslar'da elde etmiş olduğumuz başarıdan dolayı şükranlarımı sunarım'' dedi.

Verdikleri sözleri tek tek yerine getirdiklerini belirten Çağlayan, ''Akdeniz oyunları için tesislerin temelleri atıldı. İnşaatları devam ediyor, yollar bitiriliyor, Tarsus-Kazanlı'ya oteller yapılacak dedik, 15 bin yatak kapasiteli tesis yapılıyor. Bunların her biri iş ve aş olarak geri dönmeye başlıyor'' dedi.

Türkiye'de istihdamı en fazla artıran ikinci ilin Mersin olduğunu kaydeden Çağlayan, ''Bunları herkesle paylaşın. Bu inşaatlar bitip faaliyete geçinceye kadar Mersin'de işsizliğin önünü keseceğiz. Mersin'de AK Parti'nin mayası tutmuştur. Bugün seçim olsun, 5 puan daha fazla getiririz. Neler yaptığımızı, yapacağımızı millet görüyor'' dedi.

''Belediye seçimlerinde Büyükşehir başta olmak üzere ilçeleri tek tek alacağız, ümidiniz kaybolmasın'' diyen Çağlayan, ''Mersinli hizmeti görüyor, biliyor. Beni gören 'sayın bakanım elimiz kırılsaydı CHP'ye oy vermeseydik, AK Parti oyumuzu hak ediyor' diyor. Ama bu sizi havaya sokmasın. Rehavete girmeyeceğiz. Biz koşturdukça, millet zaten gönlünü açmış bize veriyor biz millete hükmetmeye değil hizmet etmeye hizmetkar olmaya geldik'' diye konuştu.

-CHP eleştirisi-

Başbakan Erdoğan'ın bu ülke için doğru iş yapanların her zaman yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini kaydeden Çağlayan, konuşmasında CHP milletvekillerini de eleştirdi.

CHP'lilerin Meclis'te kürsü işgal ettiklerini hatırlatan Çağlayan, şunları kaydetti:

''El koymak bunların zihniyetinde var. Meclis'in kürsüsünü işgal etmek, bu mu demokrasi? Gelip o kürsüyü ele geçireceksin, sonra demokrasiden bahsedeceksin. Onlar milli şef döneminden kalmalar. Onlar demokrasiyi sadece sözde söylerler. Ama demokrasinin ne olduğunu sorun, vallahi tarifini bile yapamazlar. Bunun adı Cumhuriyet Halk Partisi. Hem cumhuriyet, hem halk. Burada inandırıcı tek kelime var, parti kelimesi. Cumhuriyet bunun neresinde, halk bunun neresinde? Sen halkın kürsüsünü işgal ediyorsun. Halbuki oraya bakın, partimiz adına konuşanların konuşma süresini kısıtlıyoruz. Niye? Meclis daha etkin çalışsın diye. Bu ülkenin ve milletin daha birçok kanun değişikliğine ihtiyacı var. Bakın Meclis'te 2B kanunu bekliyor. Bu kanun çıkmadan vatandaş devleti ile barışamıyor, mülkün sahibi olamıyor. Meclis'in en büyük görevi yasa çıkartmaktır. Ama bunlar kanun çıkmasını da istemiyorlar.''

-Sarkozy eleştirisi-

Konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'ye eleştiride bulunan Zafer Çağlayan, şöyle konuştu:

''Sarkozy sanki Fransa'nın işini halletmiş, tarihçiliğe soyunmuş. Siyasette istediğini alamadı, Türkiye aleyhtarlığı yapıyor ama karizmayı çizdirdi. Ekonomik karizmayı da çizdirdi. Asıl derdi Ermeni meselesi, Türkiye meselesi değil, Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye kıskançlığı. Türkiye dünyada örnek gösterilen bir ülke. Adamın derdi burada. Sarkozy, az da olsa Türkiye'de kriz çıkmadı diye kriz geçiriyor. Çatlasalar da, patlasalar da bu ülke dimdik ve siyasi, ekonomik istikrara sahip. Geçmişte onlar bize hasta derdi, şimdi onlar oksijen çadırında. Ekonomiyle, elde ettiğimiz başarılarla, geçen sene ihracat rekorunu kırdık Türkiye büyüme şampiyonu oldu. 31.5 milyondan fazla turist geldi, sadece kasamıza 23 milyon dolar turistten geldi ve şu anda dünyanın parmakla gösterilen ülkesiyiz.''

-Polisten Çağlayan'a plaket-

Bakan çağlayan, parti binasındaki toplantıdan önce Mersin Emniyet Müdürlüğündeki toplantıya da katıldı.

Çağlayan burada da yaptığı konuşmada, Emniyet güçlerinin Mersin ve Mersinlilerin soğuk, sıcak demeden her koşulda güvenliğini sağlamalarından ötürü teşekkür etti.

Çağlayan'a polis teşkilatına sağladığı katkılardan dolayı polisevinde düzenlenen törende plaket takdim edildi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve İl Emniyet Müdürü Arif Öksüz'ün elinden plaketini alan Çağlayan, polis teşkilatının ülkenin huzur ve güvenini sağlayan önemli bir kuruluş olduğuna dikkati çekerek, ''polislerimiz için ne yapsak azdır. Ben de sizleri daha iyi imkanlara sahip olması için elimden geleni yapmaya hazırım'' diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler