YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurmaylarına Başbuğ "fırçası"
Kurmaylarına Başbuğ "fırçası"
25 Eylül 2009 15:02
Baykal: TSK'ya yönelik bir değerlendirme yapılacaksa, bunu CHP Genel Başkanı yapar

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un Mardin gezisinde yaptığı açıklamalara yönelik eleştiri ve değerlendirmelerde bulunan CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Genel Sekreter Yardımcısı Mesut Değer ve CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek'e sert çıktı.

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın "Asker açıldı sıra muhalefette" yazısını okumak için tıklayın

Okay, Değer ve Özyürek'in açıklamalarından rahatsızlık duyduğunu ima eden CHP Genel Başkanı Baykal, 'CHP'nin yerleşik bir geleneği vardır. Eğer Genelkurmay Başkanı'na veya Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) yönelik değerlendirme yapılacaksa, bunu CHP Genel Başkanı yapar. Genel Başkan dışındaki bir başka partili ise ancak CHP Genel Başkanı'nın bilgisi ve onayı ile böyle bir açıklama yapabilir. Bundan böyle CHP çatısı altındaki herkesin bu geleneği çok iyi anlaması ve dikkate alması gerekiyor'.
CHP Lideri Baykal, 'Yapılan değerlendirmeler, bilginiz ve onayınız dışında mı gerçekleşti?' sorusunu, 'Sözlerim son derece açık değil mi?' yanıtını verdi.

BAYKAL'I KIZDIRAN SÖZLER

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ'un, Mardin gezisi sırasında 'demokratik açılım konusunda televizyonlarda yapılan tartışmaları izlemeyin' yönündeki sözlerini değerlendiren Okay, 'TSK'nın bu kadar güncel siyasetin içinde yer almasını doğru görmüyorum' demişti. Mesut Değer de, Başbuğ'un, terör ağalarına ilişkin sözlerine katıldığını, siyasete girmiş aşiret ağalarına yönelik eleştirilerinden ise üzüntü duyduğunu belirtmişti. CHP eski Batman Milletvekili Mehmet Nezir
Nasıroğlu da, kendisinin Sinka Aşireti mensubu olduğunu belirterek, ağalar olmaması durumunda bölge insanının başka yönlere çekilebileceğinin altını çizmişti.

Akşam

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler