YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurbanlıklar Somali'ye...
Kurbanlıklar Somali'ye...
18 Ekim 2011 11:46
Dünyanın birçok bölgesinde hayırseverlerin yardımıyla kurban kesecek insani yardım amaçlı sivil toplum örgütlerine, en fazla Somali için bağış talebinin geldiği bildirildi...

Türkiye'de insani yardım amaçlı kurulan sivil toplum örgütleri yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde hayırseverlerin yardımlarını, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için çalışmalara başladı.

Genel merkezi Konya'da olan Dost Eli Derneği Müdürü İsmail Köksal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2001 yılından bu yana vekalet yoluyla kurban kesen bir kuruluş olduklarını, yaklaşan bayram öncesi kurban bağışlarını almaya başladıklarını belirtti.

Bağış bedelini yurtiçi 450, yurtdışı 250 lira olarak belirlediklerini ifade eden Köksal, Somali, Pakistan, Moritanya, Bangladeş, Tanzanya, Moğolistan, Senegal, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Irak, Bosna Hersek ve Türkiye'de kurban keserek, yoksulun, kimsesizin ve yetimin yüzünü güldürmek istediklerini söyledi.

Kurban bağışında fiyatın uygun olması nedeniyle daha çok yurt dışının tercih edildiğini dile getiren Köksal, ''Bağışçıların yüzde 90'ı Somali'ye bağış yapmak istiyor. Geçen yıl sel felaketiyle sarsılan Pakistan'a ilgi vardı bu yıl da kuraklığın ve açlığın pençesindeki Somali ilk sırada'' dedi.


-Hayırseverlerin Somali ilgisi-


Köksal, özellikle son dönemde düzenlenen kampanyalarla Somali'nin gündeme geldiğini ancak bir çok ülkede de benzer sıkıntıların yaşandığını anlatarak, ''Bu nedenle bağış yapmak isteyenleri diğer ülkelere de yönlendiriyoruz. Somali'ye yapılan bağışlar şimdiden toplam bağışların yüzde 50'sini aştı'' diye konuştu.

Bu yıl 5 bin kurban bağışı beklediklerini belirten Köksal, şunları kaydetti:

''Bağışlar yeni yeni hızlandı. Yurtiçi ve yurtdışından arayanlar var. Toplu talepler de alıyoruz. Hayırseverler, internet üzerinden veya bizzat derneğimize gelerek bağış yapılabilir. Kurbanlıkları İslami usullere göre kesiyoruz. Her bölgeye yönetim kurulu üyelerimiz ve gönüllü vatandaşlardan oluşan 2-3'er kişilik ekipler gidiyor. Gittikleri ülkede işbirliği yaptığımız kuruluşlar var. Onlarla birlikte kesim ve dağıtım işlemini yapıyoruz. Kurbanlıklar kesildikten sonra bağışçılarımıza telefonla kurbanlarının kesildiği bilgisini veriyoruz. Kendilerine ulaşabilmemiz için bütün bağışçılarımızdan bağış yaparken mutlaka iletişim bilgilerini vermelerini rica ediyoruz.''


-Kimse Yok Mu Derneği-


Kimse Yok Mu Derneği Konya Şubesi Başkanı Hasan Kıratlı da bu yıl yine kurban coşkusunu dünyanın dört kıtasında yaşatmayı hedeflediklerini, yurtiçinde her ilde, yurtdışında ise Somali'den Etiyopya'ya, Bosna Hersek'ten Haiti'ye kadar dünyanın birçok ülkesinde ihtiyaç sahiplerinin kurban sevincine ortak olacaklarını dile getirdi.

Kurban kesimlerini modern tesislerde gerçekleştireceklerini ifade eden Kıratlı, ''Bağışta bulunanların isimleri tek tek okunacak ve kurban kesiminin ardından ihtiyaç sahibi ailelere ziyarette bulunulup, etler ulaştırılacak'' dedi.

Kıratlı, 2011 yılı yurtiçi kurban bedelini 500 lira, Afrika ve Asya için 120, Orta ve Güney Amerika için 140, Ortadoğu ve Balkanlar için 250, Filistin için ise 450 dolar olarak belirlediklerini bildirdi.

Yurtiçi ve yurtdışı için 2 hisse ve üzeri kurban bağışlarında 4 taksit yaptırılabildiğini anlatan Kıratlı, fiyatların uygun olması nedeniyle Afrika ülkelerinin daha çok tercih edildiğine dikkati çekti.

Kıratlı, hayırseverlerin daha çok açlık, susuzluk ve kuraklık sonucu yaşadığı insanlık dramıyla gündeme gelen Somali'yi tercih ettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Şu ana kadar bağışların yüzde 50'si Afrika ülkelerine yapıldı. Afrika ülkeleri arasında da Somali büyük farkla ilk sırada yer alıyor. Ancak biz bağış yapacaklara başka ülkelerde de ihtiyaç sahiplerinin olduğunu söyleyerek, onları yönlendiriyoruz. Örneğin Somali'ye sınır olan Etiyopya, Kenya, Uganda ve Cibuti'de yüzbinlerce Somalili'nin yaşadığı kamplar var. Buralarda da çok ciddi sıkıntılar var. Somali'ye yapılan yardımlar buralara ulaşmıyor. Bu nedenle bağış yapılacak ülkelerin iyi belirlenmesi lazım. Bir ülkede yığılma olduğu zaman bir taraf tamamen ete doyuyor, diğer taraf et bulamıyor.''


-Somali'ye 10 bin kurban bağışı bekleniyor-

 

İHH Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurban Organizasyonu Sorumlusu Kemal Özdal ise 20 yıldır kurban organizasyonu yaptıklarını, bu yıl da 95 ülke ve Türkiye'de 60 ilde kurban keseceklerini belirtti.

Kurbanlık bağışlarında genellikle kuraklık, savaş ve başka sebeplerden dolayı olumsuz durum yaşanılan bölgelerde yığılma olduğunu söyleyen Özdal, ''Bu yıl da Somali'de yığılma bekliyoruz. Bize gelen bağışların yaklaşık yüzde 70'ini kurbanın nerede kesileceğini derneğimizin belirlediği şartsız bağışlar oluşturuyor. Hayırseverlerin kurbanın nerede kesileceğini belirlediği şartlı bağışlar ise yüzde 30 civarında'' dedi.

Özdal, bu yıl şartlı bağışlarda yüzde 90 oranında Somali'nin tercih edildiğini ifade ederek, ''Bu yıl toplam 50 bin kurban beklentimiz var. Somali için 10 bin adet bağış geleceğini tahmin ediyoruz. Dolayısıyla 10 bin adet için hazırlıklarımızı yapmış durumdayız. Ancak 15-20 bin adete kadar da sıkıntı yaşamayacağız'' diye konuştu.

Kurban bedeli olarak 20 yıldır tek fiyat uyguladıklarını anlatan Özdal, bu yıl kurban bedelinin 350 lira olduğunu, 95 ülkeye de kurbanlıkları adil şekilde ulaştırabilmek için yurtiçi ve yurtdışında tek fiyat uyguladıklarını sözlerine ekledi. (AA)

somali
 // sevsa can
bizim sayemizde hayatlarinda ilk kez et yiyecekler belki ah koca gozlu guzel cocuklar imkanim olsada dunyanin tum sekerlerinide size getirebilsem insallah haketmediginiz bu sefaletten kurtulursunuz...
18 Ekim 2011 22:53
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler