YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurbanlık sıkıntısı var mı?
Bakan Mehdi Eker,'''Elimizde geçen sene kestiğimizden daha fazla kurbanlık hayvan var. Hiç bir sorun yok'' dedi.
Kurbanlık sıkıntısı var mı?
11 Ekim 2011 / 20:54 Güncelleme: 11 Ekim 2011 / 20:58

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tespitlerine göre ellerinde 869 bin büyükbaş, 3 milyon 200 bin de küçükbaş kurbanlık hayvan bulunduğunu belirterek, ''Elimizde geçen sene kestiğimizden daha fazla kurbanlık hayvan var. Hiç bir sorun yok'' dedi.

Eker, TBMM Genel Kurulunda sözlü sorulara verdiği yanıtta, Antalya başta olmak üzere bazı illerde meydana gelen ''doğal afetlerle ilgili hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Afetlerle ilgili Antalya Valiliğine bir milyon, Muğla Valiliğine de 500 bin lira gönderildiğini, diğer illerle ilgili gelen taleplerin değerlendirildiğini ifade eden Eker, hasar tespit çalışmalarının yapıldığını belirtti. Eker, Antalya ve diğer illerde meydana gelen zararlarla ilgili milletvekillerine bilgi verdi.

Trakya Bölgesini şap hastalığından arı hale getirdiklerini ve bunun Cumhuriyet tarihinde ilk olduğunu kaydeden Eker, ''Sadece Trakya Bölgesinde geçişler kontrol altında olduğu için birilerinin bunu istismar etmemesi için Trakya Bölgesi'nde hayvan ithaline izin veriyoruz. Geçen sene bunu yaptık, bu sene de yapıyoruz'' dedi.

Eker, ''Kimse bunu ucuz politik mülahazalarla değerlendirmeye kalkmasın'' diye konuştu.

Şap hastalığının sınır tanımayan bir hastalık olduğunu, bununla mücadelenin etkin şekilde sürdüğünü ifade eden Eker, Türkiye'nin bu konuda büyük mesafe katettiğini bildirdi.

Eker, 2010 yılında 590 büyük baş, 2 milyon 200 bin küçük baş kurban kesildiğini ifade ederek, ''Kurban Bayramına bir ay var. Bizim tespitimize göre 869 bin büyük baş, 3 milyon 200 küçük baş hayvan kurbanlık olarak hazırlanmış durumda. Elimizde geçen sene kestiğimizden daha fazla kurbanlık hayvan var. Hiç bir sorun yok'' diye konuştu.

Tarımsal destekler içerisinde hayvancılığa verilen payın önemli derecede artırıldığını belirten Eker, bu sene destek olarak 1 milyar 350 milyon ödendiğini, sene sonuna kadar bu rakamın 1 milyon 700 milyona ulaşacağını bildirdi.

Hayvancılıkta uygulanan destekler ve projelerle ilgili bilgi veren Eker, arıcılığa 130 milyon lira destek verildiğini ifade etti.

Eker, Avrupa ülkelerinden satılan her 4 çipura ve levrekten birinin Türkiye'den gittiğini kaydetti.

Et fiyatlarıyla ilgili olarak uç örneklerin Türkiye'ye genellenmemesi gerektiğini ifade eden Eker, ''Türkiye'de kıymanın fiyatı ortalama 20, kuşbaşının 22 TL'dir. Geçen yılın nisan ayından bugüne bu fiyat, yüzde 16 oranında düştü'' dedi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler