YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurbanlık ithal edilecek mi?
Kurbanlık temini konusunda hiçbir sıkıntı olmadığı, bu yıl pazarlara angus cinsi sığırların çıkmayacağı belirtildi.
Kurbanlık ithal edilecek mi?
07 Ekim 2012 / 13:20 Güncelleme: 07 Ekim 2012 / 13:22

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut, Türkiye'de besiciliğin yoğun olduğu merkezlerde yetiştiricilerin, kurbanlıklarını satmaya başladıklarını söyledi.

Saman fiyatlarının geçen yıla göre yaklaşık 5 kat artarak 50 kuruş seviyelerine yükseldiğini ifade eden Karabulut, buna rağmen; saman ithalatı kararı ve besiciliğe altyapı sağlayan süt sığırcılığındaki hızlı gelişmenin etkisiyle bu yıl kurbanlık fiyatlarında artış yaşanmayacağını dile getirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın bu yıl kurbanlık ithalatı yapmama kararı aldığını anımsatan Karabulut, şunları kaydetti:

''Kesinlikle dışardan ülkemize kurbanlık hayvan girmeyecek. Bu yıl yerli kurbanlık temini konusunda hiçbir sıkıntı yok. Geçtiğimiz yılın aksine bu yıl kurbanlık pazarlarında, zaten tercih de edilmeyen ithal anguslar olmayacak. Kurban fiyatlarının kilogram fiyatının 10-13 lira arasında değişeceğini, geçen yıl ile aynı olacağını tahmin ediyoruz. Bu nedenle vatandaşlarımız bu bayram, alıştıkları damak tadında kurban eti yiyebilecek. Böylece hem besicimiz mağdur olmayacak, hayvancılığımız güçlenecek; hem de halkımız ağız tadıyla bir kurban bayramı geçirerek.''

Karabulut, saman temini konusunda birlik olarak Ukrayna ile bağlantıya geçtiklerini, Türkiye'de bazı bölgelerdeki besicilerin de samanı Bulgaristan'dan ithal etmek için girişimlerde bulunduklarını aktardı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler