YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurbanlarını domuz bağıyla bağladıktan sonra öldür
Kurbanlarını domuz bağıyla bağladıktan sonra öldür
Kurbanlarını domuz bağıyla bağladıktan sonra öldür
14 Şubat 2008 / 14:47 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Terör örgütü Hizbullah adına 80 kişinin öldürülmesi, 35 kişinin de yaralanması eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle 10 yıldan bu yana süren 6'sı tutuklu 23 sanıklı Hizbullah davası 92'inci duruşmada karara bağlandı. Mahkeme, kurbanlarını domuz bağıyla bağladıktan sonra öldürenlerin 6'sını ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.


Batman'da 1991- 98 yılları arasında toplam 75 silahlı ve satırlı saldırı olayı ile ilgili 1998 yılında açılan Hizbullah davasına Diyarbakır 4'incü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada tutuklu sanıklar Metin Coşkun, İsmet Ökmen, Mehmet Selim Özdemir, Mehmet Ali Oğuzhan, Ekrem Yamal ve Lütfü Sertkaya hazır bulundu. Tutuksuz 17 sanık katılmadı. Mahkeme heyeti, davanın karara bağlanacağı gerekçesiyle sanık ve avukatlarından son savunmalarını istedi.


Ekrem Yamal, olay tarihinde lise öğrencisi olduğunu ve bildiği her şeyi güvenlik güçlerine anlattığını belirterek ‘Topluma Kazandırma Yasası’ndan yararlandırılmasını istedi. Diğer tutuklu 5 sanık da silahlı eylemlere katılmadıkları halde örgüt üyesi olduklarını belirterek mahkemeye ayrı yazılı savunma verdikten sonra tahliye isteminde bulundu. 11 saat süren duruşma sonunda 1 saatlik verilen ara ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı.


Ömür boyu hapis istemiyle yargılanan tutuklu sanıklardan Lütfü Sertkaya'ya 12.5 yıl, ‘Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlanmak isteyen Ekrem Yamal'a ise, güvenlik güçlerine terör örgütünü çökertebilecek yeterli bilgi ve belge sağlamadığı için ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi. Ancak, cinayet işlediği tarihte 18 yaşından küçük olduğu için cezası 16 yıl 8 ay’a indirildi.


Diğer tutuklu sanıklar Mehmet Selim Özdemir, İsmet Ökmen, Mehmet Ali Oğuzhan ve Metin Coşkun ise, Batman'da işledikleri cinayetler nedeniyle ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı, duruşmadaki olumlu hal ve davranışları nedeniyle cezaları ömür boyu hapse çevrildi.


TUTUKSUZLARA DA CEZA


Tutuksuz yargılanan sanıklar Halit Bağdu ile Hayri Güzel de terör örgütü adına cinayet işlemek suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Sanıkların cezaları eyleme katıldıkları tarihlerde 18 yaşından küçük oldukları göz önüne alınarak 16'şar yıl 8'er aya indirildi. Mehmet Selim Sevim ve Mehmet Güngör adlı sanıklar ise, örgüt üyesi olmak suçundan 6'şar yıl 3'er ay hapis, Mehmet Salih Özcan de 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Özcan'ın cezası olay tarihinde 18 yaşından küçük olduğu için 3 yıl 9 aya indirildi.


Tetikçi oldukları iddiasıyla cinayet suçundan ömür boyu hapis istemiyle yargılanan Alattin Basut, Fevzi Bademci, Lazgin Cangir ve Bilal Taş'a suçları sabit görülmediği gerekçesiyle 7'şer yıl 6'şar ay hapis verildi. Yine cinayetle suçlanan Seyithan Ekinci, Mehmet Keskin ve Seyfettin Güneş, adam öldürdüklerine dair somut ve inandırıcı kanıt elde edilmediğinden örgüt üyesi olmak suçundan ayrı ayrı 10'ar yıl hapisle cezalandırıldı.


Ömür boyu hapis istemiyle yargılanan tutuksuz sanıklardan Hikmet Dağ cinayet işlediğine dair somut ve inandırıcı kanıt elde edilemediğinden beraat etti. Numan Yıldırım, Şeyhmus Özer, Yahya Sertkaya ve Şemsettin Karakuş'un işledikleri suçun yardım ve yataklık kapsamında kaldığı, davanın 10 yıl sürmesinden dolayı dosyalarının zaman aşımı süresi nedeniyle düşürülmesine karar verildi.


HÜRRİYET
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler