YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurbanı yanlış parçalamayın
Kurbanı yanlış parçalamayın
04 Kasım 2011 12:55
Türkiye Kasaplar Federasyonu'ndan uyarı...

Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkanı Fazlı Yalçındağ, sadece Kurban Bayramı süresince kesilen kurbanların, Türkiye'nin 45 günde tükettiği et miktarına eşit olduğunu belirterek, her yıl yanlış parçalanan kurban etinin de ciddi oranda maddi zarara neden olduğunu söyledi.

Yalçındağ kurbanın parçalanması işlemini, bir kasapta daha önce kesimi gerçekleştirilmiş koyun üzerinde uygulamalı olarak anlattı.

Büyük ve küçakbaş kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken kurallar olduğunu, bu kuralların başında, küçükbaş hayvanın 1 yaşını, büyükbaş hayvanın ise 2 yaşına dikkat edilmesinin geldiğini anımsatan Yalçındağ, ''Kurban seçerken hayvanın dış görünüşü ve hareketliliğine dikkat etmeliyiz, hareketsiz olanları, fazla tepki göstermeyen hayvanları almamalıyız. Alınacak hayvanı belirledikten sonra da hayvanın herhangi bir yerinde yara olup olmadığına bakmalıyız'' dedi.

Hayvanlara eziyet edici hareketlerden uzak durulması gerektiğini anlatan Yalçındağ, hayvanların da insanlar gibi birer canlı olduklarını, bu nedenle hassas davranılması gerektiğini dile getirdi.

Yalçındağ, kurban edilecek hayvanın bir gece öncesinden aç bırakılması gerektiğini hatırlatarak, karnı tok olan hayvanın, kesim sırasında eziyet çekebileceğini, bunun dinen ve vicdanen kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi.

Kurbanlık hayvanın kesimi yapılırken kullanılan bıçakların keskin olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Yalçındağ, ''Çünkü kör bıçakla hayvana eziyet vermiş oluruz, bu hem dinen günah, hem de vicdani olarak kabul edilemez bir durumdur'' diye konuştu.

Fazlı Yalçındağ, kesim işlemi tamamlandıktan sonra hayvanın kısa sürede iç organları ve derisinden arındırılması gerektiğini ifade ederek, bu işlemin ardından parçalamaya geçilmeden hayvanın vücut sıcaklığını kaybetmesinin beklenmesi, aksi halde poşetlenerek üst üste dizilmesinin bozulmalara yol açacağına dikkati çekti.

Kurbanlık hayvanın yanlış parçalanmamasına dikkat edilmesi gerektiğini bildiren Yalçındağ, şöyle konuştu:

''Kurban kesiminde en sık rastladığımız yanlış, hoyratça gövdenin parçalanmasıdır. Boyun kısmından kaburga kısmına kadar ayrılan gövdenin, dikkatli bir şekilde ayrılması gerekir. Etin en değerli parçalarından biri olan kaburgalara zarar verilmesi durumunda buradan istenilen şekilde pirzola çıkartılamaz. Küçükbaş hayvanın 10 parçaya ayrılması, ideal bir kesimdir.''

Bayram boyunca tüketilen et, 45 günlük ihtiyaca eşdeğer

Yalçındağ, Kurban Bayramı süresince Türkiye'de yaklaşık 500-600 bin civarında büyükbaş, 2 milyon 200 bin civarında da küçükbaş hayvanın kurban olarak kesildiğini belirtti.

Kurban Bayramı süresince elde edilen etin, Türkiye'de 45 gün boyunca tüketilen et miktarına eşit olduğunu ifade eden Yalçındağ, bu etin yüzde 10'luk bir kısmının zarar görmesinin dahi büyük bir israfa yol açacağını bildirdi.

Yalçındağ, ''Bu nedenle kurbanın ehliyetli kişiler tarafından kesilmesi ve parçalanması doğru olur. Vatandaşların dükkan önlerinde ve merdiven altlarında et çekmek isteyenlere itibar etmemelerini istiyoruz. Çünkü etin üzerinden ayıklanması gerek parçalar olabiliyor. Bu parçalar alınmadığı takdirde etin kalitesinin düşmesine neden olur ve daha sonra çekilen etleri de etkiler'' dedi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler