YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurban kesecekler bu uyarıya dikkat!
Kurban keseceklere uyarı! Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, kurban için vekalet verilecek kurumun araştırılmasını istedi
Kurban kesecekler bu uyarıya dikkat!
22 Ekim 2010 / 10:45 Güncelleme: 22 Ekim 2010 / 10:47

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, kurban ibadetiyle ilgili olarak uyarılarda bulundu.

Kurban'ın başlı başına bir ibadet olduğuna dikkati çeken Bardakoğlu, kurban kesilmeyip yerine para yardımı yapılması halinde sadece hayır işlenmiş olacağını, bunun kurban ibadeti yerine geçmeyeceğini vurguladı.
Bardakoğlu, kurban edilen hayvanların etlerinin paraya çevrilmemesi ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılması gerektiğini söyledi.

KESİMSİZ VEKALET DİNEN DOĞRU DEĞİL

Kesimsiz vekaletle kurban kampanyalarının dinen doğru olmadığını vurgulayan Bardakoğlu, kurban kesimi için vekalet veren vatandaşları da vekaletlerine sahip çıkmaları gerektiğine dikkat çekti.

Kurban kesimi konusunda vekalet alanların da vekalet verenlerin de sorumluluğunun ortak olduğuna anlatan Bardakoğlu, "Vekalet verenlerin vekalet verdiği kişi veya kurumun dini usullere ne kadar titizlik göstereceğini mutlaka araştırması gerekir, sadece parayı verip, arkasını dönmekle sorumluluktan kurtulmaz. Kişi ve kurumların da vatandaşların ibadet niyetini kötüye kullanmaması ve bunu bir ticari kazanç konusu olarak görmemesi gerekir. Hiç kimse vekaletle kurban kampanyalarını yardım kampanyasına, para toplama kampanyasına dönüştürerek suistimal etmemelidir' diye konuştu.

İNSAN HAKLARI ADINA BAKILMALI

Etin, ancak kurban ibadeti sayesinde her sofraya ulaştığını ve Kurban Bayramlarında güzel bir paylaşım örneği sergilendiğini belirten Bardakoğlu, şöyle devam etti:

"Bu itibarla usulüne uygun olmayan kesimleri, yol kenarındaki otoban kenarındaki kesimleri, kaçan boğaları öne çıkararak, kurban ibadetinin özünü tartışmayı doğru bulmuyorum. Kurban ibadetinin özünü hayvan hakları adına tartışmaya açanların, olaya insan hakları açısından bakmalarını tavsiye ediyorum.' Kurban kesimi sırasında tüm insani ve medeni tedbirlerin alınması gerektiğini vurgulayan Bardakoğlu, "Hijyenik tedbirleri almalı, görüntü kirliliğini önlemeliyiz. Kurban kesiminde şoklama gibi modern yöntemlerden yararlanılabilir. Kurbanı acısız, hayvanlara eziyet etmeden kesmeliyiz' diye konuştu.

OLUMSUZ ÖRNEK AZALIYOR 

Başkanlık olarak kurban kesimi konusunda daha iyi noktalara gelinmesini arzu ettiklerini, Bakanlıklar Arası Kurban Komisyonu'nun da bu amaçla kurulduğunu dile getiren Bardakoğlu, 'Bu konuda her geçen yıl azalan olumsuz örnekler, kurban ibadetinin esasına karşı çıkmayı haklı kılmaz' değerlendirmesine bulundu. (İnternethaber)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler