YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurban fiyatları düşecek...
Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, kurbanlık fiyatlarının geçen seneye göre yüzde 10 düşeceğini söyledi.
Kurban fiyatları düşecek...
09 Eylül 2012 / 11:29 Güncelleme: 09 Eylül 2012 / 11:34

Hayvan satıcıları, kurban fiyatlarının geçen seneyle aynı olduğunu ifade etti. Bursa'nın en büyük kurban pazarında 7 bin büyükbaş ve 25 bin küçükbaş hayvan bulunurken, kurban satıcıları ve alıcıları el sıkışarak fiyatlarda anlaşmaya çalışıyor. Satıcı zarar etmemek için, müşteri de daha düşük fiyattan kurban almak için orta yolu bulmaya çalışıyor. Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, kurban fiyatlarının bu sene hesaplı olduğunu söyledi. Kurbanlık et fiyatının kasap etinden düşük olacağını ifade eden Yıldız, “Kurbanlık bu yıl hesaplı. Kilosu 20 lira hayvan satılıyor. Geçen seneye göre büyükbaş hayvan fiyatlarında yüzde 10 düşüş var. Geçen sene hayvan azdı. Bu sene hayvan fazla. Vatandaşlar fazla sıkıntı çekmeyecek. Koçların fiyatları 500-900, büyükbaş hayvanların fiyatları 3-6 bin lira arasında değişiyor" dedi.

Kurbanlıklara bu sene talebin daha fazla olacağının altını çizen Yıldız, “Geçen seneden biraz daha hesaplı olacağını tahmin ediyoruz. Bu sene hayvan sayısı gayet iyi. Üreticilerin de görüşü bu yönde. Talebin de çok olması, fiyatların düşeceği yönünde. Kurban satışları bu sene iyi olacak kanaatindeyim. Bu sene kurbanlıklar daha kolay alınacak” diye konuştu.

“KURBAN ETİ KASAP ETİNDEN DÜŞÜK OLACAK”

Hayvan yetiştiriciliğinde fiyatların yüksek olması sebebiyle üreticilerin hayvanlarını satma yoluna gittiğine de dikkat çeken Yıldız, “Hayvan satışlarının ucuz olmasının sebebi, girdilerin çok pahalı olması, artık vatandaş besicilik yapmak istemiyor. Vatandaş hayvanını beslemek istemiyor. Kurbanda elimden çıkartayım diyor. Kaç tane hayvanı varsa pazara getirmek istiyor. Pazarın yoğunlaşması da ondan dolayı. İnsanlar besiden para kazansalardı, bu sene böyle bir yoğunluk olmazdı. Et fiyatları kasaplarda şu an 20-26 TL arasında değişiyor. Kurban fiyatlarının et fiyatlarının altında olacağına inanıyorum. Bu da tüketiciye yarayacakt. Kasaptan alacağı bir kilo et fiyatına kurban alabilir” şeklinde konuştu. İha
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler