YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurban alırken dikkat!
Uzmanlar kurbanlık satın alırken ‘düşünen, yere bakan, çevresine ilgisiz’ hayvanlardan uzak durulması tavsiyesinde bulunuyor
Kurban alırken dikkat!
11 Kasım 2010 / 08:09 Güncelleme: 11 Kasım 2010 / 08:10

Kurban Bayramı’na 5 gün kala kurban kesmeyi düşünenler için tavsiyeler yağıyor. Bu tavsilerden biri de ‘düşünen’ kurbanlıklardan uzak durulması yönünde. Gaziantep Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Satıl “Kurbanlık satın alırken düşünen, yere bakan, çevresine ilgisiz hayvanlardan uzak durulmalı” dedi. Satıl, kurbanlık olarak satın alınacak hayvanın öncelikle ‘kurban olarak kesilmeye uygun’ olması gerektiğini belirtti. Kurbanlık olarak satın alınacak hayvanın öncelikle sağlıklı olması gerektiğini, hayvanın sağlıklı olup olmadığının da ancak veterinerin  yapacağı sağlık muayenesiyle anlaşılabileceğini kaydeden Satıl, bu nedenle sağlık raporu olmayan hayvanların satın alınmamasını istedi.

 Artan et fiyatlarına bağlı olarak kurbanlık fiyatları da geçen yıla oranla yüzde 35-40 yükseldi. Geçen sene 250-400 lira fiyatla satılan küçükbaş hayvanlar, bu yıl 400-800 lira arasında fiyat bulurken, geçen yıl 1.500-6.000 lira arasındaki büyükbaş hayvanlar 3-10 bin lira arasında. Türkiye’de her Kurban Bayramı’nda yaklaşık 500-600 bin büyükbaş, 2-2.5 milyon da küçükbaş hayvan kesiliyor.

3.5 mİlyar lİralIk pazar

Geçen sene Kurban Bayramı’nda 600 bin büyükbaş hayvan, 2 milyon 200 bin de küçükbaş hayvan kesilmişti. Bu yıl, geçen yılki sayıda kurban kesilmesi halinde, kurban satışı 3.5 milyar lirayı bulacak. Buna nakliye, kurban pazarı kiraları, kasap ücretleri gibi giderler dahil değil.

Bakan’dan tebdil-i kıyafet denetim

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşları belirlenen çevre kurallarına uymaları konusunda uyardı. Çevreyi kirletenlere, hayvanlara eziyet edenlere 700 TL ceza kesileceğini vurgulayan Eroğlu “Denetimler yapılacak. Bizzat ben de tebdil-i kıyafet denetim yapacağım. Ama vatandaşlarımızın yüzde 90’dan fazlası kurallara uyuyor. Ülkemizin imajını zedelemeye kimsenin hakkı yok” dedi. Bakan Eroğlu, Meclis kulisinde gazetecilerle yaptığı sohbette, Çevre ve Orman İl Müdürlükleri ile belediye zabıtalarının kurallara uyulup uyulmadığı konusunda denetim yapacağını, vatandaşların doğrudan bakanlığa ya da bu birimlere telefon ederek şikayetlerini  bildirebileceklerini ifade etti. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler