YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuray, yeni bir siyasi hareket içinde olduğunu açı
Kuray, yeni bir siyasi hareket içinde olduğunu açı
Kuray, yeni bir siyasi hareket içinde olduğunu açı
27 Eylül 2008 / 09:18 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

68 kuşağının hızlı devrimcilerinden Sarp Kuray, birkaç kez röportaj verdiği ve İBDA/C'nin yayın organı olduğu ileri sürülen Baran dergisinin iftarına katıldı. 
 


"16 Haziran" örgütünün kurucusu olduğu gerekçesiyle ömür boyu hapis istemi ile yargılanan Sarp Kuray, geçtiğimiz pazar gün İBDA/C örgütünün yayın organı olduğu ileri sürülen Baran dergisinin verdiği iftara katıldı. Derginin Sarıyer Yeniköy'de bir lokantada verdiği iftara bir arkadaşı ile birlikte katılan Kuray, iftardan sonra yeni bir siyasi hareketin içinde olduğunu açıkladı. Kuray'ın daha önce Baran dergisine birkaç defa röportaj verdiği ve bu yüzden iftara davet edildiği gelen bilgiler arasında.


Yaklaşık yüz kişiyi bulan bir katılımın gerçekleştiği iftar yemeğine Kuray'ın yanı sıra, milliyetçi camianın önde gelen isimlerinden Kuşak Ofset’in sahibi Veli Avcı, gazeteci-yazar Nurettin Çakın, Baran dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Ali Osman Zor, yayın kurulundan Kazım Albayrak ve Haber Müdürü Fazıl Duygun katıldı.


HALEN YARGI SÜRECİ DEVAM EDİYOR


Adı 68 kuşağının sembolü Deniz Gezmiş'le sık sık anılan, 80'lerde radikal eylemlere imza atan, 90'lardan sonra ise sol çevrelerde 'sermayenin adamı' olmakla suçlanan Kuray örgüt kurmak ve yönetmek iddialarıyla müebbet hapse çarptırıldı. Kuray, '16 Haziran Hareketi'nin kurucusu ve yöneticisi olmak, örgüt adına 1986-1990 yılları arasında yapılan öldürme, yaralama ve bombalama gibi 30 eylemin talimatını yurt dışından vermek' suçlarından 15 yıldır yargılanıyor. Son olarak müebbet hapis cezasına çarptırılan Kuray'ın davası Yargıtay'da nihai karar için bulunuyor.


SARP KURAY KİMDİR?


Eski Ankara valilerinden Enver Kuray'ın oğlu olan Sarp Kuray, 69 deniz subayının yayınladığı bildirinin mimarlarından. 12 Mart'ta yargılanarak ordudan atılan deniz subayı Kuray, cezaevinden 1974 affıyla çıktı ve yurtdışına gitti. Fransa'da 'Partizan Yolu'nu kurdu. 1985'te ise '16 Haziran Hareketi'ni başlattı. 1982'de vatandaşlıktan çıkartıldı, 1993'te ise Türkiye'ye döndü. 90'lardan sonra işadamı olan ve sol çevrelerden eleştiriler alan Kuray hakkındaki diğer bir iddia ise 'derin devlet'in adamı olduğu yolundaydı. Radikal yazarı Avni Özgürel, 1984'te Fransa'da hapse giren Abdullah Çatlı'nın telefonla ilk aradığı kişinin Sarp Kuray olduğunu iddia etmişti. Alişan Satılmış ile Metin Turhan'ın yazdığı 'Derin Devletin Solcuları' isimli kitapta ise eski Milli Birlik Komitesi üyesi İrfan Solmazer'in, Deniz Gezmiş ve Kuray için "Ben İstanbul'da Ankara'da onlara mısır patlatır gibi bomba patlattırıyorum. 'Deniz Gezmiş, ABD Büyükelçiliği'ni tara ve yok ol' diyorum" dediği öne sürülmüştü.


Salih Aydın/Gazeteport


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler