YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kumpas kuranlar cezalandırılsın'
'Kumpas kuranlar cezalandırılsın'
07 Kasım 2015 17:34
"Gizli Bilgi ve Belge Bulundurma Davası"nın sanıklarından Köten'in avukatı Cantürk, Müvekkilinin, "Kendisine bu kumpası kuran herkesin cezalandırılmasını" istediğini kaydetti.

Kamuoyunda "Askeri casusluk" olarak bilinen "Gizli Bilgi ve Belge Bulundurma Davası"nın sanıklarından Safiye Köten'in avukatı Ferhat Cantürk, "Dava sürecinde, Organize Şube'den Paralel Yapı temizlendikten sonra kayıp olduğunu söylediğimiz yeni görüntüler mahkemeye ulaştırıldı, bu görüntülerde her şey ortaya çıkıyor" dedi. 

Cantürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2012 yılında yapılan "Gizli Bilgi ve Belge Bulundurma" operasyonu sırasında Safiye Köten'in üniversite öğrenci olduğunu ve aynı zamanda bir şirkette çalıştığını hatırlattı.

Operasyon sırasında müvekkili Safiye Köten'in evinde yapılan aramalara ilişkin görüntülerde "eksiklik" bulunduğunu, bunun her duruşmada dosyaya konulması amacıyla çaba harcadıklarını fakat sürekli olumsuz cevapla karşılaştıklarını kaydeden Cantürk, dava dosyasına ilişkin gizlilik kararının kalkmasının ardından görüntüleri mahkemeden talep ettiklerini, kendilerine 8 parça görüntü verildiğini ifade etti.

"Müşteki sıfatıyla 15 saat ifade verdik"

Avukat Ferhat Cantürk, "İzmir Askeri Casusluk Davası" olarak bilinen davaya ilişkin soruşturma sürecinde, taraflı ve kasıtlı olarak usulsüzlükler yapıldığı, bu davanın şüphelilerini kamuoyunda itibarsızlaştırarak devlet bürokrasisinden ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nden tasfiyesinin amaçlandığı yönündeki iddialar üzerine Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik gerçekleştirilen operasyon sonrası müvekkili Safiye Kökten'in Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde bu kez müşteki sıfatıyla 15 saat süresiyle ifade verdiğini belirtti. 

Müvekkilinin "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyonu memnuniyetle karşıladığını ve "kendisine bu kumpası kuran herkesin cezalandırılmasını" istediğini kaydeden Cantürk, "Ama müvekkilim ayrıca şunu söyledi; 'bize yapılan hukuksuzluklar onlara yapılmasın'. Benim görüştüğüm bütün sanık ve vekillerin talebi, kendilerine yapılan hukuksuzlukların şu anda gözaltına bulunanlara yapılmaması yönünde" ifadesini kullandı.

"O şapkanın sahibi DNA incelemesiyle bulunsun"

Cantürk, dava dosyasında eksiklerin olduğunu, bunlardan birinin müvekkilinin evinde yapılan aramaya ilişkin yeni görüntülerde görülen ve delil olduğu öne sürülen malzemelerle birlikte bulunan şapka olduğunu vurguladı. Şapkanın kime ait olduğunun belirlenmesi için duruşma süresince "üzerindeki terden DNA incelenmesi yapılmasını" istediklerini anlatan Cantürk, şunları kaydetti:

"Şapkanın özelliği, delil olduğu belirtilen malzemelerle aynı poşetten çıkması. Ama nedense aramayı yapan polisler şapkayı almayıp evde bırakıyorlar. Müvekkilimin ailesi durumu fark edince, ertesi gün tutanakla polise teslim ediyor. Şapkanın dosyayla bir bağlantısının olabileceğini düşündüğümüzden DNA incelemesi istedik. Ayrıca yeni çıkan video kayıtlarında aramaya katılan bir polis, 'gizli belge değil mi bunlar?' diyor. Arama yapan polisler poşettekileri görür görmez gizli belge olduğunu nasıl tespit ediyor, ilginç."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler