YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kumpas iddiaları mahkemede
Kumpas iddiaları mahkemede
14 Şubat 2010 11:10
Ergenekon davasına bakan mahkeme, sanık Mehmet Haberal'ın hastanesinden Ecevit'le ilgili 2002'deki raporları isteyecek

Ergenekon davasına bakan mahkeme, eski Başbakan Ecevit'in iktidardan düşürülmesi için kumpas kurulduğu iddialarını incelemeye aldı. Verilen ara karara göre, sanık Haberal'ın sahibi olduğu Başkent Üniversitesi Hastanesi'nden, Ecevit'le ilgili 2002'deki raporlar istenecek. Böylece yapılan tedavinin doğru olup olmadığı açığa çıkarılacak.

Ülkede kaos çıkarmak için planlanan suikastların ve darbe teşebbüslerinin görüşüldüğü ikinci Ergenekon davasında önceki gece önemli bir gelişme yaşandı. Davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 39. duruşmada verdiği ara kararla, 57. hükümetin Başbakanı merhum Bülent Ecevit'in Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde geçirdiği günleri mercek altına aldı. Mahkeme, Ecevit'in tedavisiyle ilgili tüm evrakların, raporların, varsa film, grafik ve tüm belgelerin tutuklu sanık Mehmet Haberal'ın sahibi olduğu Başkent Üniversitesi Hastanesi'nden istenmesine hükmetti. Böylece, söz konusu raporların Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesi ve Ecevit'e uygulanan tedavinin doğru olup olmadığının incelenmesi sağlanacak. Ara kararda ayrıca, 'Poyrazköy' ve 'Amirallere suikast' iddianamelerinin ve eklerinin de dava dosyasına konulması isteniyor.

Eski Başbakan Ecevit'in ismi Ergenekon davasında darbe teşebbüsleriyle ilgili olarak gündeme gelmişti. Kendisine hastanede 'iş göremez' raporu verileceği, buna dayanılarak başbakanlıktan düşürüleceği ve yerine Hüsamettin Özkan'ın getirileceği iddia edilmişti. Ecevit'in yıllarca koruma müdürlüğünü yapan Recai Birgün, iddianameye giren tanık ifadesinde 2002'de yaşanan şaibeli olayları şöyle anlatmıştı: "Dünyada tedavisi kesilip ayağa kalkan tek insan Ecevit'ti. Yaşananlar, 57. hükümetin düşürülmesi için yapılan bir operasyondu."

Üçüncü Ergenekon iddianamesinde tutuklu sanık Mehmet Haberal ile ilgili bölümde eski Başbakan Bülent Ecevit'le ilgili çok çarpıcı iddialar yer almıştı. AK Parti hükümeti ve TBMM'ye yönelik darbe yapılması için emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur'la faaliyette bulunduğu ileri sürülen Mehmet Haberal'ın, Ecevit'in başbakan olduğu koalisyon hükümeti döneminde de benzer çalışmalara girdiği iddia edildi. 2000 yılından itibaren ölene kadar merhum Ecevit'in koruma müdürü olan DSP Milletvekili Recai Birgün, Ecevit'in 2002 yılındaki Başkent Hastanesi'ndeki tedavi sürecinin ayrıntılarını anlattı. Birgün'ün ifadesi doğrultusunda, 4 Mayıs 2002'de rahatsızlık geçiren Ecevit'in Başkent Hastanesi'ne kaldırıldığı ve 11 gün hastanede kaldığı belirtildi. 27 Mayıs 2002'de Başkent Hastanesi'nden çıkan Ecevit'in eve geldikten sonra Başkent Üniversitesi doktorlarını kabul etmeyerek Demiyolları Hastanesi'nde çalışan Dr. Mücahit Pehlivan tarafından tedavisinin devam ettirildiği kaydedildi. Öte yandan Mayıs 2002 tarihinden itibaren Ecevit'in hastalığı ile ilgili çeşitli haberlerin ve yorumların ağırlık kazandığı belirtilen iddianamede, Emin Çölaşan'ın da 2 Temmuz 2002'de Hürriyet'te 'Ecevit'in başbakanlık yapamayacak durumda olduğu, evinde iyi beslenemediği, hatta yıkanmadığı, derisindeki lekelerin ve kabarmaların bakımsızlıktan kaynaklandığı" şeklinde yazdığı yazıya dikkat çekildi.

Hüsamettin Özkan'ın da 8 Temmuz 2002'de 61 milletvekili ile birlikte DSP'den istifa ettiği ve İsmail Cem'le birlikte Yeni Türkiye Partisi'ni kurduğu hatırlatıldı. DSP Milletvekili Birgün'ün, Ecevit'in 11 Temmuz 2002'de Başkent Üniversitesi'ndeki randevusuna gitmemesinin gerekçesini, "Gitseydi, kendisine 'çürük' veya 'iş göremez' raporu verilecek ve bu rapora dayanılarak başbakanlıktan düşürülecekti." şeklinde açıklaması da iddianameye girdi. Merhum Başbakan Ecevit'e yönelik yapıldığı iddia edilen hastane operasyonunda başaktör olan Mehmet Haberal'ın Ergenekon davasında sanık olması bu iddiaları 8 yıl sonra tekrar gündeme getirdi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, herhangi bir adli işleme tabi olmamış bu sürece ilişkin dosyaları Başkent Hastanesi'nden istedi. Bu şekilde 2002 yılında Ecevit'in başbakan olduğu koalisyon hükümetine yönelik bir operasyon yapıldığı iddiası da aydınlığa kavuşabilecek.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin ara kararı mahkeme heyetine başkanlık yapan üye hakim Hasan Hüseyin Özese tarafından açıklandı. Buna göre, Hasan Ataman Yıldırım'ın talebini kabul eden mahkeme heyeti, Yıldırım'ın adının geçtiğini belirttiği 'Poyrazköy' ve 'Amirallere suikast' iddianamelerinin ve eklerinin dijital ortamda İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden istenmesini kararlaştırdı.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler