YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kumbağ'da fabrikaları su bastı
Tekirdağ'ın merkez Kumbağ beldesinde etkili sağanak nedeniyle tuğla fabrikalarını su bastı
Kumbağ'da fabrikaları su bastı
12 Eylül 2009 / 20:23 Güncelleme: 12 Eylül 2009 / 21:24
Tekirdağ'ın merkez Kumbağ beldesinde etkili sağanak nedeniyle tuğla fabrikalarını su bastı. Bazı işçilerin mahsur kaldığı ancak hayati tehlikelerinin olmadığı belirtildi.
Kaybolan ve mahsur kalan işçilerin kurtarılması için çalışmalar sürüyor.


Etkili sağanak yağış nedeniyle Tekirdağ’ın Kumbağ beldesinin girişindeki tuğla fabrikalarını su bastı.

Su baskınları nedeniyle fabrikalardaki işçiler mahsur kaldı.

Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, NTV'ye yaptığı açıklamada, "Öncelikle can kaybı yok. Kumbağ'da kayıplardan korkumuz vardı ancak iyi haber aldık. Tuğla fabrikasında çalışan işçilerin kurtarılması devam ediyor. 180 tanesi kurtarıldı, geri kalanlara da iş makineleri ulaştı. Onların da sağsağlim kurtarılacağı bilgisini aldık. Herhangi bir kayıp yok bilgisi verildi bana" dedi.

Vali Kemelek, "Kasaba içerisinde de çalışmalar devam ediyor. Bazı vatandaşlar tahliye edildi ve bu gece ihtiyacı olanlar kamuya ait yerlerde tutulacak. Sürekli bakıma ihtiyacı olan hastaların tedavisini de yürütmeye çalışıyoruz. Kasabanın içerisinde su biritkintileri var ve birkaç araç da sürüklenmiş durumda. Hasar derecesi yarın belli olacak. Belediye başkanı tablonun korkulacak derecede olmadığını söyledi" şeklinde konuştu.

AZ SAYIDA İŞÇİ KALDI
Bu arada, son olarak selin vurduğu tuğla fabrikalarında mahsur kalan işçilerden şu ana kadar 200 civarında kişinin kurtarıldığı, fabrikalarda az sayıda işçinin kaldığı bildirildi.

5 KİLOMETRELİK ALANDA ETKİLİ OLDU
Tekirdağ'ın merkez Kumbağ Beldesi Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, beldedeki yazlıklarında bulunan vatandaşları dün geceden bu yana sürekli sel baskınlarına karşı uyardıklarını, ancak yine de evlerini terk etmeyen vatandaşlar olduğunu kaydetti.

Yazlık evlerinde sele maruz kalan vatandaşların kurtarılmasına devam edildiğini belirten Uzunlar, ''Bölgede yaklaşık 5 kilometrelik bir alan sel sularından etkilendi. Ayrıca tümende 100 dolayında askeri de kurtardık'' dedi.

İŞÇİLER: KAYBOLAN ARKADAŞIMIZ YOK
Öte yandan fabrikada çalışan işçiler de, geceyi sel baskını olabileceği olasılığına karşı uykusuz geçirdiklerini, ancak bugün fabrikada çalıştıkları sırada aniden bastıran sağanaktan kurtulamadıklarını bildirdiler. İşçiler, çalıştıkları fabrikada kaybolan arkadaşlarının olmadığını söylediler.

ASKERİ HELİKOPTERLER BÖLGEDE
Tekirdağ'ın Kumbağ beldesinde meydana gelen sel felaketinin ardından kurtarma çalışmalarına devam ediliyor.

Bölgede çok sayıda Skorsky ve saha güvenlik helikopteri, askeri birlik ve zırhlı araçlar, tuğla fabrikasındaki işçileri ve beldede yazlıklarında mahsur kalan vatandaşları kurtarmak için büyük çaba sarfediyor.

BÖYLE FELAKET GÖRMEDİK!
İstanbul'dan Kumbağ'daki yazlığına gelen Hıdır Çelik, yazlık evlerinde bulundukları sırada sağanağın birden bastırdığını ve olup biteni anlamadan evinin sular içinde kaldığını söyledi.

Eşiyle sel sularına kapılmaktan son anda çatıya çıkarak kurtulduklarını belirten Çelik, ''Biz böyle bir afet görmedik. Yazlığımızda hiçbir şeyimiz kalmadı. Canımızı kurtardığımıza şükrediyoruz'' dedi.

Kimi vatandaşlar da belediyeden sel baskınlarına karşı sürekli uyarıldıklarını, bu nedenle önlem amacıyla evlerinin 2. katına çıktıklarını ifade ederek, bölgede bugüne dek böyle bir sel felaketine tanık olmadıklarını kaydetti.
Etiketler:
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler