YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küller otobüsçüleri kurtardı
Kül bulutu otobüs firmalarına yaradı. Ölü sezon olarak tabir edilen aylarda, otobüs firmaları, uçak seferlerinn iptal olması nedeniyle yurtdışına düzenledikleri seferlerle rahatladı...
Küller otobüsçüleri kurtardı
20 Nisan 2010 / 10:35 Güncelleme: 20 Nisan 2010 / 10:45

Taşımada ''ölü sezon'' olarak tabir edilen kış aylarında işleri düşen bazı otobüs firmaları, İzlanda'daki yanardağ faaliyetinin yol açtığı kül bulutu nedeniyle yurt dışına düzenledikleri seferlerle rahatladı.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Yönetim Kurulu Başkanı Rüştü Terzi, yaptığı açıklamada, İzlanda'daki yanardağ faaliyetinin yol açtığı kül bulutu nedeniyle uçak seferlerinin durdurulması yüzünden Türkiye'deki birçok turistin otobüsü tercih ettiğini söyledi.

Geçen hafta cumartesi gününden bu yana bazı firmaların ek seferlerle hizmet verdiğini dile getiren Terzi, önceden günde 25 araç yurt dışına çıkarken, kül bulutu nedeniyle bu rakamın 50'ye çıktığını ve otobüslerin yüzde 100 dolulukla hareket ettiğini anlattı.

Bunun yanı sıra Yunanistan ve Bulgaristan'dan gelen yabancı plakalı otobüslerin de Türkiye'den yolcu taşıdığını vurgulayan Terzi, şöyle konuştu:

''Almanya, Fransa, Hollanda, İsviçre, Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya yönüne araçlar kaldırılıyor. Birçok turist grubu, geri dönemeyince otobüs kiralıyor. Firmalar, otobüslerin boş döneceğini düşünerek fiyatlandırma yapıyor. Üzerine kar konularak ücret alıyoruz. Çünkü araçlar tam dolu gidiyor ancak boş geliyor.''

''ULAŞTIRMA BAKANLIĞI GENELGE ÇIKARMAYA HAZIRLANIYOR''

Terzi, bu tür olayların yaşanmasını istemediklerini ancak kül bulutunun bazı otobüs firmalarının işlerini artırdığını belirterek, ''Burada otobüs gerçeği ortaya çıktığı için mutluyuz. Otobüs taşımacılığının desteklenmesi gerektiği görüldü. Otobüs her zaman olmalı. Turistleri, canlarına herhangi bir zarar gelmeden ulaştırdığımız için mutluyuz'' dedi.

Otobüslerin yurt dışına çıkması için özel lisans gerektiğine de değinen Terzi, şunları kaydetti:

''Ulaştırma Bakanlığı, yaşanan bu yoğunluk ve karşılaşılan sıkıntılar üzerine bir genelge çıkarmaya hazırlanıyor. Genelgeyle, düzenli seferlerde kullanılan araçlar grup taşımalarında da kullanılabilecek. Şu anda bu mümkün olmuyor. Bu yüzden de turistlere araç bulmada zaman zaman sıkıntı yaşadık. Biz bu sorunu yaşarken Yunanistan ve Bulgaristan'dan gelen otobüsler yolcu götürdüler. Otobüslerimiz düzenli sefer araçları olduğu için otobüs veremiyoruz. Genelge sayesinde bu sorun çözülecek.''

KUŞLARIN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

İzlanda'daki yanardağ'ın patlaması nedeniyle oluşan kül bulutlarının kuşların sağlığını tehdit ettiği bildirildi.

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi, kuş bilimci Yrd. Doç. Dr. Kaya ''Kül bulutları özellikle yüksekten uçan kuşlar da başta solunum istemi rahatsızlıkları olmak üzere toplu ölümlere de sebep olabilir'' dedi.

Kaya, yaptığı açıklamada özellikle yüksekten uçan göçmen kuşların kül bulutlarından olumsuz etkileneceğini belirtti.

Kül bulutlarına aşırı dozda maruz kalan kuşlarda uzun dönemde kalıcı hasarlar olabileceğini ifade eden Kaya, şunları söyledi:

''Kül bulutları özellikle yüksekten uçan kuşlar da başta solunum istemi rahatsızlıkları olmak üzere toplu ölümlere de neden olabilir. Toz bulutlarıyla karşılaşan kuşlar içinde bulunduğu havayı solumak zorunda kalır. Kısa vadeli belli bir etkisi olmasa bile uzun vadede kalıcı sorunlar oluşturabilir. Mesela kanserojen etki yaparak kısırlaşmalarına ya da başka olumsuzluklara neden olabilir. Alınan havaya göre kuşlarda çeşitli zararlı mutasyonlar oluşabilir. Bu tehlike kül bulutuna maruz kalan tüm kuşlar için geçerlidir. Leylekler, yırtıcı kuşlar, pelikanlar, ördekler, kazlar tehlike altında olan kuşlardan bazılarıdır.''

Kaya, Türkiye'deki göçmen kuşların büyük bir kısmının göçü tamamladığını belirtti.

Kül bulutlarına maruz kalan kuşlar için yapılacak bir şey olmadığını anlatan Kaya, ''Olayları doğal akışına bırakacağız. Umarım kuşlar bu olayı en az zararla kurtarır'' dedi.

Trakya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Erdal İlgü ise kül bulutlarının göçmen kuşlarda, tozların akciğerlere yerleşerek meydana getirdikleri pnömokonyozis hastalığına sebep olabileceğini belitti.

İlgü, ''Hastalığın bir tedavisi yok. Bu hastalığa yakalanan kuşlar ne yazık ki ölüyorlar. Yanardağın oluşturduğu kül bulutları nedeniyle kuşlarda toplu ölümler olabilir'' dedi.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler