YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kulislerde konuşulan bomba iddia: Ankara harekete geçiyor!
Hükümet, Lübnan'ın sınırını kapatmasının ardından daha büyük bir göç dalgasına karşı Suriye topraklarında tek taraflı güvenli bölge oluşturmayı planlıyor.
Kulislerde konuşulan bomba iddia: Ankara harekete geçiyor!
24 Ekim 2014 / 08:24 Güncelleme: 24 Ekim 2014 / 08:35

Türkiye Gazetesi'nden Ercan Gürses'in haberi;

Suriye toprakları içinde ya da bizim sınırlarımızda Türkiye'nin güvenli bölge kararı alması an meselesi.

Güvenli bölge meselesi en son Bakanlar Kurulu toplantısı ve güvenlik zirvesinde konuşuldu. Söylenen şu: "Lübnan mültecilere sınırını kapattı. Bundan sonraki göç dalgası çok daha büyük olur"

Hükümet yetkilileri bu kadar büyük ikinci bir dalganın büyük sosyal sonuçları olacağını düşünüyor. Dolayısıyla muhtemel yeni dalgaların doğrudan güvenli bölgede karşılanması düşünülüyor.

Yeni mültecilerin ihtiyaçları bu güvenli bölgelerde sağlanır. Hatta Türkiye'dekilerin önemli kısmı da oralara kaydırılır. Bana bunu söyleyen yetkiliye “Peki koalisyon güçleri itiraz ederse” diye soracak oluyorum.

Cevabı şöyle: “Bize kalırsa itiraz hakları yok. Türkiye içindeki güvenli bölgeye zaten itiraz edemezler. Suriye'dekine de edemezler. İtiraz edene -O vakit çözüm bul- diye sorulur. Türkiye artık işin sınırında. Her an tek taraflı güvenli bölge kararını alabilir.” Konu Genelkurmay Başkanlığı ile de masaya yatırıldı.

Muhtemel senaryolardan olan Suriye topraklarındaki güvenli bölgenin tüm teçhizat ve güvenliğinin planları yapıldı. Sivil toplum kuruluşları da devreye sokulabilir.
MİT de işin içinde olacak. Zira 'Ajan' problemi de düşünülmüş. Önümüzdeki günler yeniden güvenli bölgeleri konuşacağız. Bizden duyurması.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler