YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kudüs Şairi Nuri Pakdil ayağının tozuyla Kudüs'ü anlattı
Kanal A'da Türkiye'nin Seçimi programına katılan Nuri Pakdil Kudüs izlenimlerini ve hayat hikayesine dair merak edilenleri anlattı. Pakdil, "Ben AK Parti'yi tutumuyorum ama Tayyip Bey'in çizgisini onaylıyorum. Oyumu da AK Parti'ye veriyorum" dedi.
Kudüs Şairi Nuri Pakdil ayağının tozuyla Kudüs'ü anlattı
01 Nisan 2015 / 05:59 Güncelleme: 01 Nisan 2015 / 10:41

Kanal A'da yayınlanan Türkiye'nin Seçimi'nde Fatin Dağıstanlı'nın konuğu olan Üstad Nuri Pakdil ayağının tozu ile katıldığı programda Kudüs'ü ve kendine dair bilinmeyenleri anlattı.

Nuri Pakdil konuşmasında öne çıkan satırlar:

"Yaşasın ezeli ebedi ulu önderimiz Hz. Muhammed'e olan sarsılmaz bağlılığımız. Yaşasın antikapitalist, antifaşist, antinazist, antisiyonist, antiemperyalist en önemlisi de Türkiye üzerine ait olmak üzere antifiravunist bilinçle bütün Türk milletini selamlıyorum."

Nuri Pakdil'in devrimciliği nereden geliyor?

"Çünkü yeryüzünün gelmiş geçmiş en büyük devrimcisi Hz. Muhammed'dir de oradan geliyor. Bizde Peygamber Efendimizin yolunu izlemeye çalışan bir Müslüman olarak, onun devrimciliğini kendimize örnek aldık. Bizde devrimci olmaya çalışıyoruz. Muhafazakarlık, tutuculuktur. Yavaş bir harekettir. Devrimci, değişen bir harekettir. Hz. Muhammed kendisinden önceki bütün hukuku, düzeni alt etmiş İslam'ın hükümlerini egemen kılmıştır. Bizde Hz. Muhammed'in yolundan giden Müslümanlar olarak devrimciliği kendimize şiar edindik. Başarmaya çalışacağız efendim."

Pakdil'in Necip Fazıl tutkusu ne zaman başladı?

"Necip Fazıl tutkusu bizde üniversitede okuduğum yıllarda başladı. Ben İstanbul Hukuk'ta okurken Üstad Necip Fazıl'da Erenköy'de Ethem Efendi Caddesi'ndeki köşkte otururdu. Sık sık onu ziyarete giderdik. Üstad akıl almaz bir şekilde cömert bir insandı."

Nuri Pakdil Necip Fazıl'ı nasıl anlatır? Gençler'e Necip Fazıl için hangi tavsiyelerde bulunur?

"Her şeyden önce Necip Fazıl'ın bütün kitaplarını ki onlar Büyük Doğu yayınları olarak yayınlanmaya başladı. Sırasıyla alıp okumalarını isterim. Düz yazılarını, şiirlerini, nesirlerini, hatıralarını... Özellikle de Peygamber Efendimizin hayatını anlattığı 'Çöle inen nur' kitabını okumalarını öneririm."

Muhafazakarlar Nuri Pakdil'i anlayabildiler mi?

"Efendim beni muhafazakarlardan çok solcular anladılar. Komünistler anladı. Milliyetçiler anlamamak istediler. Muhafazakar kesimde bizim dilimize önce şaşırdılar. Bu nasıl bir dil dediler yani. Hem komünistlerin kullandığı dili kullanıyor. Hem de İslami söylemi bir arada sunuyor. Onlar da bizi anlayamadılar. Bizi anlayan maalesef solcu ve komünist çevre olmuştur. Ama yavaş yavaş özellikle bu 'Yedi Güzel Adam' dizisinden sonra yoğun bir şekilde ilgi arttı okumaya başladılar."

Nuri Pakdil neden yakın zamana kadar hayatımızda popüler kültür ikonu olarak yoktu?

" Efendim onun sebebi de şudur. Benim kitapların anlaşılması oldukça zordur. Popüler kültürün kitaplarına benzemez. Okumak için bir ön hazırlık gerekir. Onun için çevremiz maalesef azdır. Okuyucumuz azdır. Fakat giderek çoğalmaktadır."

Nuri Pakdil'in davasında Büyük Doğu ve Üstad Necip Fazıl'ın etkisi hangi orandadır?

"Üstad Necip Fazıl ile benim ilişkim, Üstad-talebe biçimindeki bir ilişkiydi. Üstad bize büyük ilham kaynağı olmuştur. Necip Fazıl, yabancılaşma hareketi başladığından beri ki, gidişata karşı ilk ciddi muhalefet çizgisini çeken bunun eserlerini veren insandır. O bakımdan Necip Fazıl ile biz 1839'da Tanzimat ile başlayan Batılılaşma hareketine karşı mücadele etmek bilincini edindik. O bakımdan Üstad Necip Fazıl'a minnet ve şükran borçluyum."

Nuri Pakdil Necip Fazıl'ın ekolünü devam mı ettiriyor? Ve Pakdil ekolü hangi çizgide ilerleyecek ?

"Hayır benim ekolüm ayrı bir ekoldür ve tektir efendim. Ekolün devamı meselesini ise Allah bilir benim bilmeme imkan yoktur."

Nuri Pakdil Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ne zaman tanıştı? Ve ilişkilerinin boyutu nedir?

" Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile dostluğumuz, muhabbetimiz... Ben oldum olası ona sempati duydum. Çünkü gidişatı fark eden, muhalif olma gereğini bilen tek insan gözüküyordu. Onun için. Yani ben AK Parti'yi tutmuyorum. Sadece Recep Tayyip Erdoğan'ın mücadelesini ve yürüttüğü çizgiyi onaylıyorum. Benim AK Parti ile bir ilişkim yoktur. Ama yine belirteyim ki ben oylarımı AK Parti'ye veriyorum."

Recep Tayyip Erdoğan devrimci midir?

"İnşallah öyledir".

"Tayyip Bey'e ve Ömer Bey'e de anlattım"

"Sayısal üstünlük bir şey ifade etmez. Şu parti şu kadar oy aldı. Diğer partiden fazla oy aldı deyip iktidara geldik demek yeterli değildir. Kültürel üstünlük kurmak gerekir. Onun için ben o gün orada Tayyip Bey'e de anlattım bunu. Ömer Bey'e de söyledim. Kültür Bakanımıza... Hatta Tayyip Bey dedi ki, "Bak Ömer Nuri abi ne diyor" dedi. "Sayısal üstünlük bir şey ifade etmez. Kültürel üstünlük kurmak gerekiyor" dedi. Bunun için kültür emperyalizmine karşı yerli düşünceyi savunan yazarların, kitaplarını alıp, bütün kitapevleri ve kütüphanelere koymak lazım. Mesela bana ödül verildi ama hala benim kitaplar Türkiye'deki kütüphanelerde mevcut değildir. Cumhurbaşkanı bunu Kültür Bakanı Ömer Çelik'e söyledi. Ömer Çelik'te, "Efendim ben Nuri abinin kitabının olmadığı kütüphaneyi yakarım" dedi. O zaman dedi ki galiba İdris Hamza, "Ömer Bey dedi o zaman Türkiye'de kütüphane kalmaz" dedi.

Nuri Pakdil Fethi Gemuhluoğlu için ne düşünür?

" Rahmetli Fethi Gemuhluoğlu abi, eşine az rastlanacak enteresan bir adamdı. Komünistlerle, milliyetçilerle, Türkçülerle herkesle dosttu. Ve herkesin abisiydi. Kimseye nasip olmaz bu... "

Nuri Pakdil'in Kudüs sevgisi ne zaman başaldı? Nasıl başladı? Ve nasıl evrildi?

" Bende Kudüs sevgisi ilk okula gittiğim yıllarda ki ben sınavla ilk okul üç'e girmiştim... Annem Vecihe Hanım bana hep Kudüs sevgisini anlatırdı. Bunları nereden okurdu, hangi kitaplarda okurdu bilmiyorum. Fakat anlatırdı oradan gelen bir Kudüs sevgisi oluştu bende. Annem Kudüs'ü görmedi. Fakat annem Türkçe kadar Arapça'da bilirdi ve heralde orada okudu. Kudüs ile ilgili ilk şiirimizi anneler ve Kudüsler şiirinden başka şiirlerimde de yazdım."

Nuri Pakdil bugüne kadar neden Kudüs'e gitmedi?

"Efendim hepsi nasiptir. Demek ki bu sefer gitmemiz nasip oldu. Gitmemizin en büyük etkeni de İçişleri Bakanımız Efkan Ala Bey oldu. Bir gün bizim eve gelmişti bazı bakanlar ile birlikte. Orada dedi ki, "Üstad ister misiniz sizi Kudüs'e gönderelim?" dedi. Ya biz Kudüs'e gitmek için yanıp tutuşuyoruz dedim. "Ben bunu ayarlarım" dedi. Onun üzerine TİKA ile bağlantı kurdu. O gruptan gittik."

Nuri Pakdil'in yazdığı Kudüs ile gördüğü Kudüs aynı mı?

"Efendim tabi ben Kudüs'ü sadece hayal ediyordum. Bir kavram olarak hayal ediyordum. Bir Mescid-i Aksa hayalimiz vardı. Kubbet-üs Sahra vardı. Beni oradan arayanlar bu heyecanı artırıyordu. Filistin'de Nablus kentine gittik. Orada bir Nuri Pakdil kız okulu açıldı. Çok iyi Arapça bilen arkadaşlar benim konuşmalarımı çevirdiler. Çok heyecan verici oldu. Sevgili vatandaşlar aziz Türk milleti. Sağ kolumdaki bilekliği görüyorsunuz. Ben bu bilekliğe Kudüs zinciri diyorum. Sağ elimde Kudüs zinciri, kalemim Filistin."

Kudüs aşkınızı hangi şehirle bastırdınız?

" Kala kala İstanbul kalıyordu. Yani ancak bu hasreti İstanbul'da bastırıyorduk. İstanbul'u niçin bu kadar çok seviyoruz? Çünkü İstanbul yine ulu önderin Feth olunacağını müjdelediği yer yüzündeki tek şehirdir de onun için seviyoruz. Hasreti orada bastırıyorduk."

"Kudüs'te Tayyip Bey'in adı geçer geçmez yoğun bir şekilde Ya Allah çekiyorlar"

"Kudüs'te Tayyip Bey'in adı geçer geçmez yoğun bir şekilde Ya Allah çekiyorlar. Çünkü konuşmam sırasında size Tayyip Bey'den selamlar getirdik dedik. Onu der demez halkta yoğun bir coşku başladı. Başbakan'dan da selamlar getirdik dedik. Ondan da coşku geldi ama Tayyip Bey'deki coşku bambaşkaydı. Yani halk bu sorunu bir gün Tayyip Bey'in çözeceğine inanmaktadır ve beklemektedir."

Nuri Pakdil'in milyonlara Kudüs çağrısı

"Efendim ondan önce ben çok sevdiğim Tayyip Bey'in Cumhurbaşkanlığı döneminde hatta Başbakanlığı döneminde de toplantılarda tekrar ettiği bir sözümü burada söylemek istiyorum. Kalbimin yarısı Mekke'dir yarısı Medine'dir. Üzerinde bir tül gibi Kudüs vardır.

"Mescid-i Aksa'da ve Kubbet-üs Sahra'da İsrail askerlerine çok sert baktım ve yanlarından geçtim"

" İsrail askerleri çok haşin bir şekilde bize bakıyorlardı. Adete neden geldiniz dercesine bakıyorlardı. Bende onlara karşı çok sert bakışlarla yanlarından geçtim."

"Kudüs'ü görmek El-Aksa Camiinde cuma namazı kılmak, Kubbet-üs Sahra'yı ziyaret etmek, çok heyecan vericiydi. Hala bu heyecanla yaşamaktayım. Tekrar tekrar Kudüs'e girme özlemini duyuyorum. Kudüs tek bir seferle anlanılacak bir yer değildir. Bu bakımdan Kudüs'te yaşayanlar ne mutlu ki her gün Mescid-i Aksa'yı görmektedirler. Ve şanslıdırlar. Ancak Filistinliler burada namaz kılamamaktadırlar."

NURİ PAKDİL'İN KUDÜS ŞİİRİ

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler