YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küçük: Darbe olmaması eksikliktir
Küçük: Darbe olmaması eksikliktir
Küçük: Darbe olmaması eksikliktir
10 Haziran 2008 / 10:11 Güncelleme: 10 Haziran 2008 / 00:00

Veli Küçük’ün Alman Faşist Lider Gerhard Frey’in sahibi olduğu National Zeitung’a verdiği demeçte, “Türkiye uzun yıllardır askeri darbe görmemiştir, bu bir eksikliktir” dediği ortaya çıktı.


ALMAN IRKÇI SUBAYLARLA BAĞLANTI


Araştırmacı yazar Talip Doğan Karlıbel, Ergenekon Örgütü soruşturması kapsamında tutuklu bulunan emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün 2003 yılında Alman National Zeitung gazetesine verdiği demeçte “Türkiye’de uzun bir süredir askeri darbe olmamıştır. Bunu büyük bir hata olarak görüyorum. Ancak yakın bir gelecekte bir darbe olacak çünkü şu anki mevcut konjonktürün zorunlu olarak buna sürükleyeceği kanısındayım” dediğini ortaya çıkardı. Karlıbel, Veli Küçük ve Kemal Kerinçsiz’in “Alman faşistleriyle toplantı” yaptıklarını söyledi.


Bir dönem Alman Emniyeti’nde görev yapan araştırmacı yazar Talip Doğan Karlıbel, Ergenekon örgütü yapısının, Alman faşist gruplarının oluşturduğu derin devlet yapısıyla aynı özellikte olduğunu belirtti ve Ergenekon’un, BFV (Anayasa Koruma Teşkilatı) olarak anılan Alman İç İstihbarat Servisi’nin 2001 ve 2002 yıllarında hazırladığı iki raporda “Ergenekon Türk Sağcı Grubu” adıyla yer aldığını söyledi.


Ergenekon örgütünün benzerinin, Almanya’da 1980’li yılların başında ortaya çıktığını da anlatan Karlıbel, Veli Küçük’ün, Alman gladyosunun subaylarıyla buluşup istişarelerde bulunduğunu ifade ederek, “Veli Küçük’ün 2003 yılında faşist Gerhard Frey’in sahip olduğu Alman National Zeitung gazetesine demeç verdiğini ve Türkiye’de 25 yıldan uzun süredir darbe yapılmadığını, bunun büyük bir hata olduğunu ancak yakın bir gelecek bir darbe olacağını çünkü mevcut konjonktürün zorunlu olarak buna sürükleyeceği kanısında olduğunu” söyledi.


IRKÇILARLA BİRLİK


Büyük Hukukçular Birliği Derneği Başkanı Kemal Kerinçsiz’in bu birliği kurarken Alman NPD Partisi Genel Başkanı Günter Deckert’le internet ortamında tercüman vasıtasıyla irtibata geçtiğini ve aynı oluşumu Türkiye’de kurduğunu söyleyen Karlıbel, “Günter Deckert, Almaya’da 1994 yılında Türkleri kundaklayan Nazi gençleri mahkemelerde savunmak için Alman Ulusal Hukuk Birliği adından bir dernek kurdu. Bu dernek 1998 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. Kerinçsiz de Büyük Hukukçular Birliği’ni kurarken 2001 yılında Deckert’le mail ortamında iletişim kurdu ve Almanya’daki oluşumun aynısını Türkiye’de kurdu” dedi.


Veli Küçük’ün sık sık gittiği Hollanda ve Almanya’da, Alman, Hollandalı ve Danimarkalı aşırı milliyetçi kişilerle buluştuğunu da ekleyen Karlıbel, “Bunlardan en ilginç buluşma Mölln ve Solingen katliamlarını organize eden DVU Partisi Genel Başkanı Dr. Gerhard Frey ile buluşmasıdır” dedi. Karlıbel, bu buluşmada, Alman Özel Harp Dairesi’nde uzun yıllar görev yapan Yarbay Wilhelm Hillek’in de olduğunu ifade ederek “Hillek, Türklerin hepsini karantinaya alalım, Türklerin olmadığı bir Almanya temiz bir Almanya olacaktır sözleriyle tanınıyor” dedi.


ALMANYA ERGENEKONU KAYDETTİ


Karlıbel, Alman istihbarat raporlarında Ergenekon oluşumu ile ilgili olarak 2001 yılı değerlendirmesinde, “Baden Würtenberg’in Mannheim Şehrinde 23-25 kişilik bir oluşumun, Bavyera’nın Nürnberg şehrinde ise 30-35 kişilik yeni bir Türk Milliyetçi oluşumun belirlendiği ve bu oluşumun Ergenekon adında olduğu tespit edilmiştir. Bu gurubun siyasi ideolojisi olup olmadığı henüz bilinmemektedir. Ama genellikle Türk Ülkü Ocakları’ndan ayrılan şahıslar bu oluşumun içinde yer almaktadır. Biz muhtemelen bu oluşumdaki şahısların Ülkü Ocakları ile olan ideolojik tartışmalardan ve farklılıklardan ötürü ayrıldıklarını ve böyle yeni bir oluşum kurduklarını düşünmekteyiz” dediğini ifade etti.


ERGENEKONCULARA YARDIM


Karlıbel, 2001 ve 2007 yılları arasında Almanya’daki Ergenekon oluşumunun Türkiye’ye 1.5 milyon avro para transfer ettiğini söyledi. Paraların bir ksımının masraf, kitap alımı ve Almanya ve Hollanda gezileri için gönderildiğini ifade eden Karlıbel, “bu paranın 120 bin avrosu Yeni Çağ Gazetesi’ne, 380 bin avrosu Türk Ortodoks Kilisesi’ne 90 bin avrosu Noel Baba Derneği’ne, 15 bin avrosu Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi (VKGB) Genel Başkanı Taner Ünal’a, 4 bin avronun kitap alımı için Doç. Dr. Ümit Sayın’a, 25 bin avrosu avukatlık masrafları için Kemal Kerinçsiz’e, 12 bin avrosu Hollanda ve Almaya gezileri için Veli Küçük’e, 3 bin 500 avrosu ‘masraflar’ adı altında Sevgi Erenerol’a ödendi” dedi. Karlıbel, Alman yasalarına göre 10 bin avro üzerindeki meblağların transferinde paranın nereden nereye ve hangi amaçla gönderildiğinin kayda alındığını da sözlerine ekledi. (TARAF)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler