YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuban tahliyeleri mahkemeden döndü
Kuban tahliyeleri mahkemeden döndü
05 Nisan 2010 00:54
Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında Hakim Oktay Kuban tarafından 1 Nisan'da tahliye edilen 11'i muazzaf 8'i emekli 19 asker ile nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakılan 2 asker hakkında tekrar yakalama kararı çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen "Balyoz Darbe Planı" soruşturması kapsamında 12. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi Oktay Kuban tarafından tahliye edilen 19 emekli ve muvazzaf subay hakkında oy birliğiyle yeniden tutuklama kararı verildi. Soruşturma savcılarının tahliye kararına yaptıkları itiraz üzerine toplanan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, tahliye kararlarını iptal etti. Aynı mahkeme geçtiğimiz hafta tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildikten sonra Hakim Kuban tarafından sebest bırakılan Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Korgeneral Yurdaer Olcan ve 3. Kolordu İç Güvenlik Tümen Komutan Tümgeneral Abdullah Dalay'ın da tutuklanmasını hükme bağladı. Heyet böylece kendi üye hakimleri Oktay Kuban'ın nöbeti sırasında verdiği tüm tahliye ve soruşturmada gizliğin kaldırılmasıyla ilgili kararlarını ortadan kaldırmış oldu. Tahliye edilen tüm subaylar adliyeye teslim olarak yeniden cezaevine konulacak. GATA Haydarpaşa Hastanesi'ne kaldırılan eski 1. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın ise sağlık sorunlarını raporlayarak hastanede kalması bekleniyor.

USULDEN VE ESASTAN İTİRAZ

Balyoz soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcıları Süleyman Pehlivan, Mehmet Berk, Ali Haydar ve Bilal Bayraktar, tahliye kararlarına 17 saat sonra esastan ve usulden itirazda bulundu. Cumhuriyet savcıları, verdikleri itiraz dilekçelerinde, suçun vasfının değişmemiş olmasını, suçun tutuklamayı gerektirir olmasını, kuvvetli suç şüphesinin bulunmasını, tahliye gerekçelerinin oluşmamış olmasını ve CMK'nın 105. Maddesi'nce düzenlenen 3 değerlendirme süresinin bazı şüpheliler yönünden aşılmış olmasını gerekçe gösterdi. İtiraz dilekçesinde İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi Oktay Kuban'ın nöbeti sırasında kendisine başvuran bazı avukatların tahliye taleplerini 10 gün sonra kabul ettiği de vurgulandı. İtiraz üzerine dün Başkan Vedat Yılmaz Abdurrahmanoğlu, Üye Hakim Mehmet Karababa ve Üye Hakim Mehmet Erdoğan tarafından oluşan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, toplanarak tahliye kararlarını iptal etti. Heyet böylece kendi üye hakimleri Kuban'ın nöbeti sırasında verdiği tüm tahliye ve soruşturmada gizliğin kaldırılmasıyla ilgili kararlarını ortadan kaldırmış oldu.

HEYET KARARLARI ÜSTÜNDÜR

10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin heyet olarak talebi inceleyip tahliye talebini reddedince kararın kesinleşmiş olduğuna değinilen kararın gerekçesinde şu ifadeler kullanıldı: "İlk tutuklama kararından sonra itiraz üzerine üç kişilik hakimler heyeti tarafından denetimden geçen ve kesinleşen kararın bir gün sonrasında başka bir nöbetçi hakimlik kararıyla ortadan kaldırılması anlamına gelir ki bu durumda. Hakimlik kararlarının üç kişilik heyetten oluşan ve denetim mercii olan heyet kararlarına üstünlüğü anlamına gelir. Bu da yasanın özüne hukukun ruhuna uygun düşmeyecektir. Aksinin kabulü Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırıdır." Kararda ayrıca dosyada mevcut somut belge, bilgi, kayıt ve birikişi raporları dikkate alındığından kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterir olguların bulunduğu da hatırlatıldı.

 

Yeniden tutuklama kararı çıkarılan isimler

Emekli askerler: Korgeneral Engin Alan, Orgeneral Çetin Doğan, Tuğgeneral Süha Tanyeli, Tuğgeneral İzzet Ocak, Albay Kubilay Aktaş, Albay Suat Aytın, Albay Bülent Tuncay, Albay Ümit Özcan.

Muvazzaf tutuklular: Tümamiral Semih Çetin, Tümgeneral İhsan Balabanlı, Tuğgeneral Bekir Memiş, Albay Yüksel Gürcan, Albay Levent Çehreli, Albay Abdullah Zafer Arısoy, Albay Recep Yıldız, Albay Mustafa Önsel, Yarbay Ali Rıza Sözen, Astsubay Musa Fariz, Yarbay Hanifi Yıldırım.

 

Tahliye hakkı keyfi kullanılamaz

Ergenekon soruşturması kapsamında mahkemeye sevk edilen ve yine üye hakim Kuban tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan avukat Yusuf Erikel, Hakan Arıkan ve Arif Bildik ile ilgili karara da Ergenekon savcıları itirazda bulunmuştu. Heyet üyeleri Kuban'ın verdiği tahliye kararını bu kez yasaya aykırı bularak iptal etmişti. Heyet geçtiğimiz günlerde Kuban'ın Balyoz soruşturması üzerindeki gizliliğin kaldırılmasıyla ilgili kararını da bozmuştu.

21 subay hakkında verilen tutuklama kararının gerekçesinde çarpıcı ifadeler yer aldı. Tutuklama kararının şartların varlığı halinde hakim kararı ile uygulanan bir tedbir olduğunun hatırlatıldığı gerekçede, tahliye kararının da şüpheli ve sanık lehine şartları değiştiren olguların ortaya çıkması halinde hakim tarafından uygulanabileceğine vurgu yapıldı.

Kararın gerekçesinde, "Hakimin yasa ile çerçevesi çizilmiş takdir hakkının kullanılması şeklinde ortaya çıkan tutuklama ve tahliye kararlarında bu takdir hakkı sınırsız, sorumsuz ve keyfi kullanılamaz" denildi. 19 subayın tahliye edilmesi için daha önce nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi hakimine dilekçe verildiği, talep reddedilince bu kez 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyetine başvuru yapıldığı hatırlatıldı.

 

GATAkulli kurtardı

Nöbetçi Hakim Oktay Kuban'ın kararıyla tahliye sonrası GATA'ya yatan Balyoz şüphelilerinden emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın yeniden tutuklama kararı sonrası, raporla cezaevine girmekten kurtulabileceği belirtiliyor.

Yeni Şafak

SİLİVRİDEN GATAYA AŞIRMA OPERASYONU !
 // HİSSEDENLERDEN
Malum abisi asi çocuklardan en kıdemlisini bir oldu bittiyle silivriden gataya uçurdu başka birşey söylemeye gerek var mı ?...
05 Nisan 2010 10:30
YARGIYI YAZ BOZA ÇEVİRDİNİZ !
 // MİLLET
Vatandaş olarak bizim bildiğimiz doğru birdir benim doğrum senin doğrun olamaz.Yargı adına biri tutukluyor öbürü geliyor sen bilmiyorsun bu işi bunlar tutuksuz yargılanacaklar tutuklayamazsınız deyip salıyor,bakıyorsun bir önceki tekrar olmadı sen bunları niye saldın olamaz onların tutuklu olması gerek deyip tekrar onları bir bir toplatıp içeri tıkıyor.Birşeyler dönüyor ama,herhalde bu gidişle yargılama işide jüri heyetine yani vatandaşa kalacak gibi....
05 Nisan 2010 09:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler