YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Krizin nedeni bu isimler
HSYK'nın Turan Çolakkadı ve Zekeriya Öz'ü görevden almak istemesi üzerine krizi derinleşiyor
Krizin nedeni bu isimler
18 Ağustos 2010 / 17:36 Güncelleme: 18 Ağustos 2010 / 19:32

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) açıklamalarını değerlendirerek, ''İş yükü fazla ve yeni hakim ihtiyacı var ise şayet, mevcut hakim ve savcıların niye görevden alınmasını istiyorlar'' dedi.

HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, yürüyen davalarla ilgili bir sorunlarının olmadığını belirterek, "Mücadelemiz sürecek." dedi.Özbek, kurulun yarın görüşmelere devam edeceğini, mücadelelerinin süreceğini ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İşte şu anda HSYK'daki çalışmalara ara verildi. Niye? Yine ideolojik yaklaşımlar devreye girdi. Bir anda bakıyorsunuz bir mahkemenin tamamını neredeyse lağv edip oraya istedikleri gibi bir yapıyı getirmek. Bunlardan vazgeçin, bununla bir yere varamazsınız." dedi.

İŞTE GÖREV YERİ DEĞİŞTİRİLMEK İSTENEN İSİMLER

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı

Mehmet Ali Pekgüzel

Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz

Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen

Metin Özçelik

Mesut Çakır

İdris Hasan

Ali Efendi Peksal

Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi ve Diyarbakır Başsavcıları

 

HSYK'DA ATAMA KRİZİ DERİNLEŞİYOR

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), ''Kurulda görüşülmeye başlanılmış olan kararname taslaklarını Adalet Bakanlığı'nın geri çekme yetkisinin bulunmadığını'' öne sürdü.

HSYK'nın Yargıtay ve Danıştay'dan seçilen üyelerince yapılan yazılı açıklamada, ''Adalet Bakanlığı kaynaklı bu kriz, kurulun tüm yapıcı çabalarına rağmen, son yıllarda sistemli bir biçimde yürütülen kurulu yıpratma ve çalışamaz hale getirme uğraşının ürünü ve sonucudur'' ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca ''HSYK bu kararname döneminde de her türlü ön yargıdan uzak bir şekilde yetki ve sorumluluğun bilincinde olarak hareket etmiştir'' görüşü savunuldu. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler