YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kriz kahininden altın uyarısı
Kriz kahininden altın uyarısı
17 Aralık 2009 09:19
Kasım ayı başında rekor kıran altın fiyatları düşüşe mi geçecek?

Kasım ayı başında 1226 doları aşarak tüm zamanların en yükseğine çıkan altının ons fiyatı bugünlerde 1130 dolar düzeyinde işlem görüyor.

Yatırımcıların dikkatle ve çok yakından takip ettiği altın fiyatlarının geleceğine dair 2000, 3000 hatta 5000 dolara çıkacağına yönelik spekülasyonlar yapılırken 'kriz kâhini' olarak nitelendirilen ünlü Amerikalı ekonomist Nouriel Roubini'den uyarı geldi. Altın fiyatlarındaki rallinin bir balona dönüşmeye başladığını söyleyen Roubini, altının ciddi bir düzeltme riskiyle karşı karşıya olduğunu kaydetti. Ünlü ekonomist, altın fiyatlarındaki yükselişin sadece bir kısmının temel göstergelerle açıklanabileceğini ifade etti. Altının küresel ekonomide yüksek enflasyon veya depresyon yaşanması halinde 2000 dolara çıkacağını belirten Roubini, böyle bir durum yaşanması içinse çok az sebep bulunduğunu dile getirdi.

Öte yandan Bloomberg'de yayımlanan bir haber analizde, dünyadaki altın rezervinin yüzde 18'ini elinde bulunduran merkez bankalarının, değerli madenin fiyatının rekor seviyeye eriştiği dönemde alıma geçtiğini belirterek satış uyarısında bulundu. Analizde merkez bankalarının, bu yıl içinde 15,5 milyar tutarında 13 milyon ons altın alması beklendiğine ve bunun da 1988'den beri gerçekleşecek olan ilk net rezerv artışı olacağına dikkat çekildi. Merkez bankaları bu şekilde net rezerv alımını en son 1988 yılında gerçekleştirmiş ancak altın fiyatları o yıl yüzde 15 değer kaybetmişti. İsviçre ve İngiltere merkez bankalarının ellerindeki rezervleri azaltmaya başlamasıyla düşen altının ons fiyatının tekrar aynı seviyelere çıkması ise 15 sene sürmüştü.

Bloomberg, altında benzer durumun, değerli madenin fiyatında 1948 yılından beri en uzun soluklu yükselişin yaşandığı bu dönemde yeniden görüldüğüne dikkat çekti. Analizde, bu nedenle Hindistan, Çin ve Rusya merkez bankalarının alımlarının önemli olduğuna vurgu yapıldı. ABD yönetimin eski ekonomi danışmanlarından Peter Morici, "Merkez bankaları, yatırım yapan kurumlar değildir. Bankaların bu hamlesi ABD ekonomisine duyulan güvenin azalması ve doların uzun süre rezerv para olarak kullanılacak kadar dayanıklı olmasının sorgulanmasından kaynaklanıyor." dedi. Altında benzer bir dönem de 1980 yılında yine ülkelerin altın rezervlerinin artırmasıyla yaşanmış ve o yıl görülen 850 dolar seviyesi ancak 28 yıl sonra geçilebilmişti.

Zaman
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler