YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kriz çözüldü, deklarasyon imzalandı!
AK Parti, İsrail'le ilgili TBMM deklerasyonuna imza attı
Kriz çözüldü, deklarasyon imzalandı!
02 Haziran 2010 / 14:35 Güncelleme: 02 Haziran 2010 / 15:22

İsrail'in yardım gemilerine düzenlediği kanlı saldırıyı kınayan deklerasyonda kriz aşıldı, imzalar atıldı. AK Parti'li Suat Kılıç'ın en son imza attığı metin, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu tarafından Başkanlık kürsüsünden okundu.

TBMM Genel Kurulunda, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yönelik saldırısını kınayan deklarasyon kabul edildi.

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu'nun Başkanlık Kürsüsü'nden okuduğu deklarasyonda, İsrail ile siyasi, ekonomik, askeri ilişkilerin gözden geçirilmesi, saldırının araştırılması için uluslararası bir soruşturma komisyonu kurulması, İsrail'in resmen özür dilemesi ve saldırı mağdurlarına tazminat ödenmesi istendi.

Genel Kurulda kabul edilen deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:

''Türkiye Büyük Millet Meclisi, İsrail Silahlı Kuvvetlerinin 31 Mayıs 2010 Pazartesi sabahı, çoğunluğu Türk olan, 32 ülke vatandaşının bulunduğu insani yardım taşıyan gemi konvoyuna yaptığı ve çok sayıda masum insanın ölümüne ve yaralanmasına yol açan insanlık dışı saldırıyı şiddetle ve nefretle kınamaktadır. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilemektedir.

Bu saldırı, Birleşmiş Milletler yasasının ve uluslararası hukukun açık bir ihlalidir.

TBMM, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bu olaydan dolayı İsrail'i kınayan ve yaptırımlar öngören bir kararı en kısa zamanda kabul etmesini beklemektedir. Bu menfur saldırının bütün boyutlarıyla araştırılması için bağımsız bir uluslararası soruşturma komisyonu kurulmalıdır.

İsrail Hükümeti, bu saldırı dolayısıyla resmen özür dilemeli, olayın sorumlularının yargılanarak cezalandırılmalarını sağlamalı, saldırının mağdurlarına tazminat ödemelidir.

Türkiye, İsrail'e karşı milli ve uluslararası yargı yollarına başvurmalıdır.

TBMM, Türk Hükümeti'nden, İsrail ile siyasi, askeri ve ekonomik ilişkilerimizi gözden geçirmesini ve gerekli etkin önlemleri almasını beklemektedir.

TBMM, bu saldırıya karşı halkımızın gösterdiği haklı tepkileri saygıyla karşılamaktadır.

TBMM, bu tepkilerin şiddete dönüşmeyeceğine ve Türkiye'deki Musevi vatandaşlarımızı incitici bir nitelik taşımayacağına inanmaktadır. İsrail Hükümeti'nin saldırgan tutumuna karşı gösterilen tepkiler, İsrail milletini hedef almamalıdır.

TBMM, her zaman olduğu gibi Filistin halkı ile dayanışma içindedir ve Gazze'ye yönelik insanlık dışı abluka ve ambargonun derhal kaldırılmasını beklemektedir.''

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata'nın imzalarının yer aldığı deklarasyon, Genel Kurulda oy birliğiyle kabul edildi.

AK PARTİ DEKLERASYONA İMZA ATMADI

TBMM'deki deklarasyonda hükümete dair beklentilere AKP itiraz etti...

AK Parti, "Meclis İsrail'e karşı ekonomik ve askeri tedbir almasını beklemektedir." ifadesine itiraz etti...

İsrail'e tepkilerde anlaşamayan partiler deklarasyon yayınlamayacak...

Kriz üzerine açıklama yapan Oktay Vural, "AK Parti'den metne imza atmalarını bekliyoruz" dedi..

Daha sonra kriz aşıldı ve deklarasyon imzalandı. Tartışmalı madde deklarasyonda yer alıyor...

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler