YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kritik süreç bugün başladı
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu yeni anayasanın ilkeleri, çerçevesi ve yazımıyla ilgili sürece bugün başladı...
Kritik süreç bugün başladı
04 Mayıs 2012 / 17:22 Güncelleme: 04 Mayıs 2012 / 17:25

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, yaklaşık 6,5 aydır sürdürdüğü kurum ve kuruluşları dinleme aşamasını tamamlayarak, bugün, yeni anayasanın ilkeleri, çerçevesi ve yazımıyla ilgili sürece başladı.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında TBMM'nin Bakanlıklar'daki ek binasında toplandı.

Toplantı öncesinde komisyon üyesi milletvekilleri, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, komisyon olarak üzerlerinde büyük bir sorumluluğun olduğunu hissettiklerini dile getirdi.

Kamuoyu, üniversiteler, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve vatandaşların, yeni anayasayla ilgili çok fazla öneri, teklifleriyle bu süreci zenginleştirdiklerini belirten Şahin, şimdi sorumluluğun kendilerinde olduğunu kaydetti.

Şahin, ''İnşallah 4 siyasi partinin temsilcisi milletvekilleri olarak, halkımızın bu önerileri istikametinde geniş bir mutabakat zeminini yakalayarak, yeni bir anayasayı bu yılın sonunda, TBMM'ye bir teklif olarak sunmayı başarırız'' dedi.

AK Parti'nin kırmızı çizgilerinin sorulması üzerine Şahin, başlarken bazı çizgilerle, önyargılarla hareket etmeleri halinde, sonuç almada zorlanacaklarını vurguladı.

Şahin, 25 bini aşkın önerinin bulunduğunu, bunlardan esinlenerek, yararlanarak çağdaş anlamda, temel hak ve özgürlükleri ön plana çıkaran bir metni ortaya koymaya çalışacaklarını belirtti. Şahin, bu iyi niyetle komisyona geldiklerini, bundan sonra da aynı düşünceyle devam edeceklerini kaydetti.

AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya da çalışmalardan umutlu olup olmadığına yönelik soruyu, ''Şu anda ne ilkbaharda ne yazdayız; anayasa mevsimindeyiz. Köklere, çiçeklere, meyvelere bakacağız. Ama inşallah bu anayasanın mimarı, komisyonlar değil, -biz aracıyız- millet olacaktır. İnşallah millet idaresine tekrar kavuşacak'' diye yanıtladı.

Bir soru üzerine İyimaya, anayasa yazım yönteminin bugün belli olacağını ifade etti.

''Tuzaklara dikkatli olacağız''

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, anayasa yapımının en önemli aşamalarından birisinde olduklarını kaydetti. Kart, anayasa yapımı, ülkenin demokratikleşmesi konusunda partisinin samimi ve yapıcı bir tutum içinde olduğunu, bundan sonra da aynı tutumu sürdüreceklerini söyledi.

Anayasa yapım sürecinde temel sorununun, AK Parti'den kaynaklandığını, bu kaygılarını ilk günden beri dile getirdiklerini belirten Kart, bu kaygılarının aynen devam ettiğini kaydetti.

Kart, katılım sürecinde bilgi kirliliğinin, iktidarın yarattığı korku, baskı, dayatmacı iklim sonucunda, devlet nüfuzunun kötüye kullanılması suretiyle yansıtılmak istenildiğini gördüklerini savundu.

Kart, CHP'nin kırmızı çizgilerinin olup olmadığına yönelik soruya, şöyle karşılık verdi:

 ''Bunları ayaküstü konuşmayacağız. CHP olarak, Cumhuriyet'in değer ve kazanımlarına sahip çıkacağız, Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm yurttaşlarını kucaklayacağız, Cumhuriyet'in değer ve kazanımlarını, demokrasiyle taçlandıracağız. Bunu yaparken de olaya sadece anayasa değişikliği gözüyle bakmıyoruz, bunun yanında ihtilal kanunlarının da değiştirilmesi gerektiğini ilk günden söylüyoruz. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin, demokratikleşme, demokrasiyi bir paket, bütün olarak uygulama konusunda samimi, tutarlı olmadığını ilk günden beri görüyoruz. Bu noktada Başbakan'ın, geldiğimiz noktada Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarından nasıl sıyrılırız arayışı içinde olduğunu görüyoruz. İktidar bu konuda samimi değil, bu süreci konjoktürel olarak kullanmak istiyor.''

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise Türkiye'nin, ''bugüne kadar çözülemeyen başta Kürt sorunu, din-devlet ilişkileri, inanç ve fikir hürriyeti olmak üzere ciddi sorunlarının bulunduğunu'' savundu.

Anayasa'nın 30 yıldır toplumu cendereye aldığını ifade eden Tan, yazımına başlayacakları anayasa sürecinden, sorunların çözümüne büyük katkı sağlayacak bir anayasa çıkmasını temenni etti.

Anayasa yazmak veya çok iyi bir anayasa yapmanın, bütün sorunların çözümü olmadığını belirten Tan, ''Ama bu sorunları bir binaya benzetirsek, doğru, düzgün, demokratik standartları oldukça yüksek bir anayasa yapmak, bu sorunları çözmemizin anahtarı. Bu kapıdan girerek ancak diğer bütün düzenlemeleri ve çözümlemeleri yapabiliriz. İnşallah hayırlı bir sonuç çıkar. Bu sürecin başarıyla sonuçlanması için elimizden geleni yapacağız. Tuzaklara, engellemelere, oyalamalara karşı da olağanüstü derecede dikkatli olacağız. Sayın İyimaya, 'anayasa mevsimidir' dedi. Baharı görmeden yaz gelip geçmez inşallah'' diye konuştu.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de buradan bir anayasa çıkacağını ifade ederek, ''Yeni anayasada yaklaşım, özgürlük, hak, eşitlik, adalet... Bu memlekete yeni bir anayasa bunun için lazım. Yoksa eskisi var. Tutuklu vekillerin bırakılmama gerekçesine Hükümet'in yaklaşımına bir bakın, doğrusu insan bu kadar demokrasiden nasipsiz, bu kadar insan haklarına uzak bir anlayıştan ne çıkacak ben de merak ediyorum'' dedi.

Önder, bir soruyu yanıtlarken tartışmaktan değil, tartışmamaktan korkmaları gerektiğini ifade ederek, başlarına ne geliyorsa tartışamamaktan geldiğini söyledi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler