YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kritik operasyonların 7/24 aralıksız atan 'kalbi'
Başbakanlık Koordinasyon Merkezi, 20 Temmuz’da Suruç’ta 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan ve pek çok gelişmenin fitilini ateşleyen bombalı saldırıdan beri, adeta 7 gün/24 saat teyakkuz halinde çalışıyor
Kritik operasyonların 7/24 aralıksız atan 'kalbi'
07 Aralık 2015 / 07:52 Güncelleme: 07 Aralık 2015 / 08:07

Saldırıının ardından Başbakan Davutoğlu’nun talimatıyla oluşturulan Başbakanlık Koordinasyon Merkezi, güvenlikle ilgili tüm gelişmeleri, sosyal medya dahil olmak üzere, anbean takip ediyor, kurumlar arasında eşgüdüm sağlıyor. Merkez, operasyonel bir görevi olmasa da operasyonlar için karar alıcıları bilgilendirmede, harekete geçirmede ve ilgili birimleri koordine etmede önemli bir rol üstleniyor.

Başbakan Davutoğlu’na günlük raporlar hazırlayan merkezde, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Özer Kontoğlu ve 5 daire başkanı dönüşümlü görev yapıyor. Merkezde, Başbakanlık, Genelkurmay, Adalet, Dışişleri, İçişleri bakanlıkları ile MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ve AFAD’dan uzmanlar çalışıyor.

Merkez, bugüne kadar, 34 kişinin öldüğü Suruç ve 102 kişinin öldüğü Ankara saldırıları sonrasında, 22 Temmuz’da Ceylanpınar’da 2 polisin PKK tarafından ve Kilis’te 1 askerin DAEŞ tarafından şehit edilmesiyle ilgili gelişmelerde, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürüldüğü ve 2 polisin şehit edildiği olayların takibinde, Türkiye sınırını ihlal eden Rus SU-24 uçağının düşürülmesinde, sınır ötesi operasyonlarda, İstanbul ile Diyarbakır’daki terör olaylarında aktif olarak görev yaptı.

2 KEZ ZİYARET ETTİ

Başbakan Davutoğlu, 2 kez bu birimi ziyaret edip çalışmaları inceledi. Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu da merkeze sürekli gidip bilgi alıyor. Sıcak gelişmelere ilişkin ilgili kurumlardan, yazılı ve görsel basından, sosyal medyadan anlık bilgi toplayan birimin, işlevselliği nedeniyle önümüzdeki dönemde de aktif olarak çalıştırılması planlanıyor.

 

HABERTÜRK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler