YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kritik görüşme sona erdi: İşte ilk açıklama
Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken’den oluşan HDP heyeti, çözüm sürecindeki son gelişmeleri değerlendirmek üzere Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile bir araya geldi. Görüşme sonrası Baluken açıklamalarda bulundu.
Kritik görüşme sona erdi: İşte ilk açıklama
17 Kasım 2014 / 14:11 Güncelleme: 17 Kasım 2014 / 14:54

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan HDP'nin İmralı heyetiyle saat 13.00'de bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan görüşme öncesi açıklamalarda bulundu:

"Gelinen aşamada HDP heyetiyle yeniden görüşmemiz, diyalog sürecinin başlamış olması önemli. Bu sürecin temel zemini, daha önce açıklanan eylemsizliğin tüm yönleriyle çok boyutlu olarak hayata geçmesidir. Eylemsizlik sadece karakol basmak değildir, her türlü şiddet ve asayiş olayı da 'terör eylemleri' başlığı altında değerlendirilmesi gereken olaylardır. Bu yüzden yol kesme, haraç alma, iş makinesi yakma her türlü eylem şekli, kırsalda veya şehir merkezinde, bunların hepsine son verilmesi ve tam anlamıyla gerçek bir eylemsizliğin hayata geçmesi temel zemindir."

Görüşme sonrası HDP heyeti açıklama yaptı

HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'den oluşan heyet Başbakanlık'ta gerçekleştirilen görüşmeden sonra görüşmenin verimli geçtiğini ifade ederek "Yapmış olduğumuz bu görüşmelerden sonra da heyetimizin İmralı Adası'nda Sayın Öcalan'la görüşmek üzere kısa bir süre içerisinde de bu toplantıyı gerçekleştirmek üzere gitmesi ile ilgili bazı beklentileri yine paylaştık. Onlar da gerek bu görüşmenin çerçevesi gerekse İmralı ziyareti ile ilgili konularda karşılıklı olarak ifade edilen çerçeveyi önemsediklerini ve bu doğrultuda kendi değerlendirmelerini yapacaklarını bizlere ifade ettiler" dedi.

"Görüimenin verimli geçtiğini söyleyebiliriz"

Heyet adına görüşmenin içeriği hakkında bilgi veren İdris Baluken, "Çözüm sürecinde bir süredir yaşanan zorlanmaları açma temeli geçen hafta itibariyle yapılan görüşmelerle diyalog kanallarının tekrar açılması yönünde bir irade ortaya konmuştu. Bu temelde özellikle her şart altında bu görüşmelerin devam ettirilmesi ve diyalog kanallarının açık tutulması en önemli husus olarak geçen hafta yaptığımız toplantı da karşılıklı olarak kabul edilmişti. Biz bugün Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile İmralı Heyeti olarak 1 saate yakın bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmenin verimli geçtiğini söyleyebiliriz.

Geçen hafta yetkililerle yaptığımız görüşmenin çerçevesinde bugün yapmış olduğumuz toplantıda tekrar değerlendirdik. Bugünkü görüşmede de süreç devam ettiği sürece her şart altında diyalog kanallarının açık tutulması özellikle çözüm sürecinin zorlandığı dönemlerde bu diyalog kanallarının daha fazla işletilmesi ile ilgili karşılıklı görüş alışverişlerimiz oldu.

Özellikle bu hafta içerisinde görüşmelerin devam etmesi hem nitelik olarak hem de gelinen aşama olarak çözüm sürecini rahatlatacak sorun alanlarını giderecek belli noktalara temas edilmesi hususunda yine bu toplantıda bir görüş birliğine vardık" ifadelerini kullandı.

"Hükümet yetkilileriyle görüşmelerimiz devam edecek"

Görüşmelerin ardından İmralı Adası'na gideceklerini belirten Baluken, "Toplantıda genel olarak müzakere sürecinin hızlandırılması ve hızla sonuca ulaştırılması açısından da gerek kullanılan dil açısından gerekse de ortaya konulan politikalar açısından daha yapıcı bir tutumla bu çalışmaların devam ettirilmesi hususunda yine çok önemli tespitler yapıldı. Bu doğrultuda bu hafta hükümet yetkilileriyle çözüm kurulu yetkilileriyle görüşmelerimiz devam edecek.

Bazı pratik konuları daha detaylı bir biçimde ele alma şansımız olacak. Yapmış olduğumuz bu görüşmelerden sonra da heyetimizin İmralı Adası'nda Sayın Öcalan'la görüşmek üzere kısa bir süre içerisinde de bu toplantıyı gerçekleştirmek üzere gitmesi ile ilgili bazı beklentileri yine paylaştık. Onlar da gerek bu görüşmenin çerçevesi gerekse İmralı ziyareti ile ilgili konularda karşılıklı olarak ifade edilen çerçeveyi önemsediklerini ve bu doğrultuda kendi değerlendirmelerini yapacaklarını bizlere ifade ettiler" diye konuştu.

"Gidiş takvimi ile ilgili net bir gün belirtemiyoruz"

İmralı'ya ziyaretin ne zaman gerçekleştirileceği sorulan İdris Baluken, "Gidiş takvimi ile ilgili net bir gün belirtemiyoruz ama dediğim gibi bizim de burada yapmayı planladığımız görüşmeler devam ediyor. Bu görüşmeleri sürdüreceğiz. Hükümet de bu yapılan görüşmelerde kendisi açısından bazı değerlendirmeleri yapacak. Bu görüşme trafiğimiz bittikten sonra İmralı'ya gidiş yönünde herhangi bir engel yok. En kısa zaman içerisinde heyetimizin İmralı Adası'na gitmesi bekleniyor" diye yanıt verdi.

"Heyetimizin genişleyerek İmralı Adası'na gitmesi konusunda engel yok"

HDP'nin İmralı'ya yeni mahkumların gitmesi konusundaki önerisinin sorulması üzerine Baluken, "Bahsetmiş olduğunuz konularla ilgili şu anda bir sorun görünmüyor. Heyetimizin genişleyerek İmralı Adası'na gitmesi ve İmralı Adası'nda toplantıları gerçekleştirerek kamuoyunu bilgilendirmesi konusunda herhangi bir engel yok" şeklinde konuştu.

"Hükümet kanadının yaptığı hazırlıklar var"

Açıklamasında ifade ettiği pratik konuların ne olduğu sorulan Baluken, "Sürecin ilerlemesi, süreçle ilgili nitelikli müzakerelerin başlaması konularıdır. Bunlar ile ilgili hem heyetimizin yaptığı hazırlıklar var hem hükümet kanadının yaptığı hazırlıkları var. Bunları daha detaylı olarak paylaşmak üzere bir araya geleceğiz" ifadelerini kullandı.

"İzleme Heyeti'nin üçüncü göz olarak görev almasını olumlu karşılıyoruz"

İzleme heyeti ile ilgili yaptıkları değerlendirmeyi aktaran Baluken, şunları kaydetti:

"Bu konuda aramızda herhangi bir çelişki yok. Biz bir izleme heyetinin üçüncü göz olarak bu süreçte bir an önce görev almasını olumlu karşılıyoruz. Türkiye'de de bu işi layıkıyla yapacak sürece katkı sunacak tarafsız bir şekilde kalıcı barışı hedefleyecek çok değerli insanlarımız aydınlarımız akademisyenlerimiz var. Bu konuda aramızda herhangi bir görüş ayrılığı yok" 

"İsimler konusunda şu anda bir şey ifade etmiyoruz"

Heyet genişlerse hangi isimleri dahil olacağı sorulan İdris Baluken, şu yanıtı verdi: "İsimler konusunda şu anda bir şey ifade etmiyoruz. Önümüzdeki görüşmelerde daha somut bazı kararlaşmalar olursa onları paylaşırız."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler