YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kriptolu telefonlar nasıl dinlendi?
Kriptolu telefonlar nasıl dinlendi?
21 Ocak 2015 07:17
Ankara merkezli yasa dışı dinleme iddialarına yönelik TİB ve TÜBİTAK'a operasyon yapıldı. Devletin zirvesinde 31 kriptolu telefonu 363 kez dinlediği belirlendi. 4 ilde düzenlenen operasyon sonucunda 28 şüpheliden 23’ü gözaltına alındı.

TÜBİTAK’ta üretilen kriptolu telefonlar TİB’de dinlendi. Kripto şifrelerini üreten ekip ile dinlemeleri yapan kişilerin irtibatlı olması dinlemeleri kolaylaştırdı. Bilirkişinin yaptığı tespite göre dinlemeler özetle şöyle yapıldı:

- Arayan telefondaki kripto yazılımı, sesi ‘data’ya çeviren, aranan telefonda da bu datayı sese çeviren bir şifre üretiyor. Telefonların yazılımına ‘korsan satır’ eklenerek her konuşma için otomatik üretilen şifreler telefon hafızasına kaydedildi.

- Emniyet İstihbaratta da bulunan telefonların IMEI numaraları, TİB’deki uzantılarına ulaştırıldı ve bütün konuşmalar data olarak kaydedilmeye başlandı.

- Kaydedilen datalar yeniden Emniyet İstihbarat’taki paralel ekibe verildi.

- Emniyet’teki ekip de bu şifreleri kullanarak ‘data’ olarak kaydedilmiş konuşmayı yeniden sese çevirdi.

- Kripto nedir: Ses ve yazıların şifrelenmesi anlamına geliyor. Alıcı telefon, verici telefondan aldığı şifreli mesajı deşifre mantığı ile çözerek dinleyiciye ya da okuyucuya iletiyor.

 

STARGAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler