YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kriptolu ihaneti TÜBİTAK çözdü
Kriptolu ihaneti TÜBİTAK çözdü
27 Ocak 2015 11:30
TÜBİTAK, kriptolu telefonların GSM şirketlerine kablo ile bağlı HİTAB isimli bilgisayarla dinlendiğini belirledi

TÜBİTAK, devletin zirvesindeki isimlerin kriptolu telefon dinlemesinin ortaya çıkmasının ardından söz konusu 154 telefonun kaçının dinlendiğini savcılık aracılığıyla TİB'e sordu. TİB'de bir soruşturma nedeniyle 1 ay önceden alınan imajlar üzerinde yaptığı incelemede 76'sının dinlendiği tespit edildi. Diğerleri ise kayıtlar silindiği için belirlenemedi.

TÜBİTAK telefonların nasıl dinlendiği de kesin şekilde tespit etti. Buna göre, HİTAB isimli bilgisayara (TİB de en uçta olan ve Telefon ve GSM şirketlerine bir kabloyla bağlı olan bilgisayar) dinleme talimatı girilerek dinlendi. Geçtiğimiz günlerde gözaltına gözaltına alınan TİB çalışanlarının dinleme talimatını bilgisayara giren personel olduğu log kayıtlarından belirlendi. Dinleme verilerinin ise yoğun olarak emniyet istihbarata yönlendirildiği ortaya çıktı. Dinlemelerin kriptolu telefonlardaki sertifikaların, uzaktan erişimle kullanıcıdan habersiz değiştirilerek yapıldığı belirlendi.

TÜBİTAK Paralel yayın organlarının kriptolu telefonların NATO testlerinden geçtiği yönündeki propagandasının da gerçek dışı olduğunu saptadı. TÜBİTAK yönetimi yazılımın bir NATO versiyonunu buldu ama bu yazılım hiç bir telefonda yüklü değildi. Bu versiyonun yüklü olması durumunda hiçbir telefonun dinlenemeyeceği belirtildi. Ayrıca telefonların NATO testlerinden geçmediği ifade edildi.

İki önemli belge yok edildi

Bu arada Hasan Palaz'ın Başkan Yardımcılığı döneminde üretilen kriptolu telefonların BTK kayıtlarına da ulaşılamadı. Savcılığın sorusu üzerine BTK kayıt edilmeden çalışması mümkün olmayan telefonlarla ilgili Palaz imzası ile gönderilmesi gereken kayıt yazısının kurumda olmadığını bildirdi. Diğer taraftan "Bana böcek raporunu değiştir diye baskı yaptılar" diye açıklama yapan Palaz'ın raporun TÜBİTAK'taki örneğini de yok ettiği anlaşıldı. Palaz'ın, gözaltına alınanlardan Gökhan Vıcıl tarafından Başbakanlık ofisinde bulunan böcekteki silikonun yaşı ile ilgili rapora sadece "...ektedir" şeklinde üst yazı yazdığını belirledi. Bir kimya raporunun elektronikçi Vıcıl'a hazırlatılmış olması da araştırılıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler