YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kriptolu cihazlar artık milli olacak
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kriptolu araçları yabancıdan almanın risk olduğunu belirterek “Artık bu araçlar milli olacak” dedi.
Kriptolu cihazlar artık milli olacak
29 Aralık 2014 / 07:00 Güncelleme: 29 Aralık 2014 / 11:40

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kriptolu haberleşme cihazlarının özellikle  devlet üst düzey yetkililerinin iletişimi ve haberleşmesi için kullanıldığından, cihazların yabancı ülkelerden veya ticari hayatin dinamiklerine göre hareket eden firmalardan alınmasının risk oluşturduğunu söyledi. Işık, kriptolu telefon üretimi ve kripto yazılımlarının BİLGEM ve TÜBİTAK tarafından yapıldığını belirterek, “Yabancı firmalardan alım devletimizin bekası bakımından ciddi riskler oluşturmaktadır” dedi.

BİLGEM tasarlıyor

Işık, milli kriptolu cihazların kullanılacağını belirterek, şu bilgileri verdi: “Milli kriptolu cihazların yabancı ülkelerden veya ticari hayatın dinamiklerine göre hareket eden firmalardan alınması devletimizin bekası bakımından ciddi riskler oluşturabilmektedir. Cihazları bundan böyle TÜBİTAK ve BİLGEM tasarlayacak üretecektir.

elefonlar yurtdışından veya piyasadan satın alınmayacak. Onun yerine bir kamu kuruluşumuz olan BİLGEM tarafından yeterli sayıda üretilecek ve konuyla ilgili makamlarca belirlenen görevli kişilere dağıtılacak. Bundan dolayı bu konuda bir ihale veya görüşme yapılmayacak” Işık, Türkiye’de daha önce kullanılan kriptolu telefonların dinlenmesiyle ilgili olarak başlatılan inceleme çerçevesinde, dinlemeye sebebiyet verebilecek güvenlik açıkları tespit edilerek sorumlular hakkında gerekli soruşturmaların başlatıldığını açıkladı.

 

STARGAZETE

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler