YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kredi kartı çetesine büyük darbe
Kredi kartı çetesine büyük darbe
19 Mart 2010 15:14
Antalya polisinin, 4 aylık takibi sonucu 20 ayrı noktaya yapılan eş zamanlı operasyonlarda 15 kişi gözaltına alındı.

Antalya Emniyeti'nin çökerttiği kredi kartı şebekesi üyelerinin sorgusu sürerken, yapılan dolandırıcılığın detayları da ortaya çıkmaya başladı. Toplam 15 kişilik şebekenin Türk ve yabancı uyruklu vatandaşlara ait kredi kartı bilgilerini kopyalayarak, hesapları boşaltıyor. Zanlıların 2006 yılından bu yana 100 milyon dolarlık vurgun yaptıkları iddia ediliyor.

Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün 4 aylık takibi sonucunda önceki il merkezi ile Manavgat ve Aksu ilçelerinde 20 ayrı noktaya yapılan eş zamanlı operasyonlarda kredi kartı dolandırıcılığı yaptıkları belirlenen 11 kişi gözaltına alınmıştı.
Daha önce yapılan bir operasyonda yakalanan 4 kişiyle birlikte toplam 15 kişi oldukları tespit edilen şebeke üyelerinin sorgusu KOM şubede sürüyor.

Antalya Emniyeti KOM Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonla çökertilen kredi kartı çetesinin uygulandığı yöntemde ortaya çıktı. Zanların kredi kartı bilgilerini kopyalamak için kullandığı yöntem şöyle işliyor. Zanlılar turizm kentlerinde yaz dönemi başlamadan market ya da döviz bürosu açıyor.
 Sezonun hareketlendiği zamanlarda zanlılar özel ürettikleri bir cihazla vatandaşların kredi kartı şifresini post cihazının ekranına kısa süreliğine çıkmasını sağlıyor. Ekranda kısa süreli görünen şifreyi alan çete üyeleri aynı cihazla kart bilgilerini de kopyalıyor.

Ele geçirilen bilgilerle yeni bir kredi kartı yapan zanlıları bu kartlarla alışveriş yapıp, para çekiyor. Kendi adlarına alışveriş yapan zanlılar biriken paraları da almak için yurt dışına gidiyor. Tayland, Suriye, Lübnan, Ürdün, Almanya gibi ülkelere giderek paralarını çeken zanlılar daha sonra tekrar Türkiye'ye dönüyor.

Zanlıların kredi kartı kopyalama işini 2006 yılında başladığı ve bu zamana kadar yaklaşık 200 milyon dolarlık vurgun yaptıkları tahmin ediliyor. Düzenlenen operasyonla çökertilen şebekenin liderliğini de polislikten ihraç edilmiş İzzet K.'nın yaptığı iddia ediliyor. İzzet K. ile birlikte gözaltına alınan, polis memuru M.D, M.D, S.Y, D.S, M.B.O, U.K, A.A, İ.K, S.A. ve M.L.'nin sorguları sürüyor. Ayrıca operasyonda çete liderine ait özel yapım Mercedes marka araca ve yine çete üyelerinden birine ait lüks otomobillere el konuldu.

Antalya Emniyet Müdür Ali Yılmaz, operasyon hakkında bilgi verdi. Müdür Yılmaz, operasyonun 4 aylık projeli bir çalışma olduğunu söyledi. Operasyonun, Antalya merkezli olmak üzere Manavgat ve Aksu ilçelerinde yapıldığını ifade eden Yılmaz, toplam 11 kişinin gözaltına alındığını ifade etti.

Bilişim suçlarının turizm ve bankacılık sektörüne ciddi zararlar verdiğini belirten Yılmaz, "İnteraktif bankacılık yaygınlaştıkça bilişim suçları artış gösterecektir. Biz de bunlarla ilgili çalışmaları artıracağız önümüzdeki günlerde daha da artacak. Daha önce de bilişim suçlarını yönelik 4 ayrı operasyonda 89 kişi yakalandı. Uyuşturucu ve yolsuzluk mücadele devam ediyor. Bilişim suçlarıyla da başarlı bir şekilde devam edecek. Bu operasyonda çok sayıda post cihazı var. Silah ve dokümanlar var buradan ne kadar örgütlü olduklarını anlıyoruz. 5  bin kişinin manyetik bilgileri ellerinde. 220 sahte kredi kartı var bunlarla alışveriş yapılmış a aylık sürede 5 milyon TL'ye yakın zarar var." şeklinde konuştu.

Öte yandan, dolandıkları vatandaşlara ait para almak için Hong Hong'a giden çete üyelerinden birine ait görüntülerde de dolandırıcıların lüks otelde kaldığı görülüyor.
Lüks bir otelde kalan ve video görüntülerinde kendisine 'Bogaç' diye hitap eden kişinin, "Başımıza bir şey gelmeden kurtulursak. Allah'ıma şükürler olsun." dediği duyuluyor.

Görüntünün devamında ise şu ifadeler yer alıyor; "Yalan dünyanın yalan insanlarıyız. Her şey para için yapılmış. Allah'ım teknolojinin kalesi olan Hong Kong'da tek başıma, tek tabancayım. Dışarıda yağmur var. Otele hapis olmuşum. Teknolojinin tek kalesi Hong Kong. Hey gidi Bogaç hey. Her şeyi para için yapıyorsun. Oğlum Bogaç her şeyin yalan olmuş oğlum. Başımıza bir şey gelmeden kurtulursak Allah'ıma şükürler olsun."

Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler