YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kraliçe niçin başörtüsü takmıştı?
Kraliçe niçin başörtüsü takmıştı?
Kraliçe niçin başörtüsü takmıştı?
13 Mayıs 2008 / 18:58 Güncelleme: 13 Mayıs 2008 / 00:00

36 yıl sonra ikinci kez Türkiye'ye gelen İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth için uygulanacak protokol kuralları günlerce tartışılmıştı. Özellikle, Cumhurbaşkanlığı yemininde bile frak giymeyen Abdullah Gül'ün, Kraliçe’nin yemeğe, ’tacı’ ile katılmasından dolayı smokin giyme kararı alması dikkat çekmişti.


Ziyaret öncesi Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Hanım'ın kiyafeti konusunda da çeşitli spekülasyonlar üretildi. Hayrünnisa Hanım'ın Kraliçe'yi başörtüsü yerine şapka ile karşılayacağı iddiaları günlerce kamuoyunu meşgul etti. Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklama ile bu söylentiler kesin bir dille yalanlandı. İngiliz yetkililerin açıklamasında Kraliçe Elizabeth için farklı bir prosedür uygulanmasına gerek olmadığı bildirildi.Türkiye'de protokol tartışmaları sürerken Kraliçe Elizabeth 9 Mayıs'ta Widsor'da düzenlenen Royal Horse Show'a katıldı. Bu yarışmanın özellikle ilgi çeken kısmı ise Kraliçe'nin gösteriyi başörtüsü takarak izlemesi oldu.


 


Kraliçe'nin Buckingham Sarayı'ndan sonra en önemli ikametgahı olan Windsor Sarayı'na 6 mil uzaklıkta kurulmuş olan kasabada her yıl geleneksel olarak düzenlenen Royal Horse Show'u izleyen kraliçe sıcaktan ve tozdan korunmak için başörtüsü taktı.


Türkiye'de başörtüsü tartışmalarının sürdüğü bir dönemde, Ankara ziyareti öncesi kameralara yansıyan bu görüntü dikkatlerden kaçmadı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler