YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kral Abdullah'ın Köşk ziyareti
Kral Abdullah'ın Köşk ziyareti
Kral Abdullah'ın Köşk ziyareti
10 Kasım 2007 / 11:08 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İki günlük ziyaret için Türkiye'ye gelen Suudi Kral Abdullah bin Abdülaziz El Suud ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dün Çankaya köşkünde akşam yemeğinde birararaya geldi. Cumhurbaşkanı Gül'ün yemek öncesinde yaptığı konuşmada iki ülkenin ortak sorunu terör ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi yer aldı.


Bölgesinde yıldızı gitgide yükselen Türkiye yine çok önemli bir konuğu ağırlıyor. İki günlük programı icçin Ankara'ya gelen Suudi Arabistan kralı Abdullah bin Abdülaziz El Suud Ankara'da. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bu önemli mlisafir onuruna akşam yemeği verdi. Başbaşa ve heyetlerararası görüşmelerin ardından verilen yemekte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bir konuşma yaptı. Gül her iki ülkenin de terör saldırılarının acısını yaşadığını söyledi. Gül: 'Terörden çok çekmiş bir ülke olan Türkiye, halen teröre kurban vermektedir. Suudi Arabistan'ın da terör saldırılarına maruz kalan ülkelerden biri olduğunu biliyoruz. Bu tehditlere karşı koymak için uluslararası dayanışma ve işbirliği şarttır' dedi. Kral Abdullah ise konuşmasında bölgesinde oynadığı aktif rol dolayısıyla Türkiye'ye teşekkür etti ve bu tavrın Suudi Arabistan'ın tavrıyla benzeştiğini vurguladı.

Türkiye'nin Kral Abdullah'a bir de hediyesi vardı. 2006 yılındaki ziyaretinin ardından iki ülke arasında daha da gelişen siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler nedeniyle Krala Devlet Şeref Madalyası verildi. Kral Abdullah ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Kral Abdülaziz Birinci Derece Madalyası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ise Kral Abdülaziz Nişanı sundu.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler