YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KPSS'de top savcılıkta...
KPSS skandalında son sözü savcılık söyleyecek. Çıkan kararın ardından skandal sınav iptal edilecek!
KPSS'de top savcılıkta...
14 Eylül 2010 / 10:45 Güncelleme: 14 Eylül 2010 / 10:47

Devlet Denetleme Kurulu, Yükseköğretim Kurulu ve savcılığın üç koldan başlattığı Kamu Personel Seçme Sınavı soruşturmasını YÖK daha da derinleştiriyor.

YÖK Başkanı Özcan, "Olayların asıl kaynağı olduğu iddia edilen Eğitim Bilimleri testinin yanı sıra Genel Yetenek - Genel Kültür testlerini de incelemeye aldık. Diğer testlerde de kopya ihtimalinden şüpheleniyoruz" dedi.

O TEST İPTAL EDİLEBİLİR

KPSS’de 5 ayrı başlıkta sınav yapıldığını, bunların tek tek inceleneceğini belirten Özcan, şöyle konuştu:

"Eğer araştırma sonucunda sadece Eğitim Bilimleri Testi’nde kopya olduğu kesinleşirse, sınavın tamamı yerine sadece o testi iptal etme yoluna gideriz. Eğitim Bilimleri Testi’nde 350 kişinin tam puan aldığını biliyoruz, ama Denetleme Kurulu’nun hazırladığı ön raporla bu rakamın diğer testler de dahil edildiğinde artabileceğini yönünde şüphelerimiz var. Kopya olasılığı raporda da kuvvetli ihtimaller arasında yer alıyor. 3 bin 227 kişiyle ilgili incelememiz de devam ediyor. Savcılığa bu kişilerin isimlerini gönderdik. Şimdi Denetleme Kurulu’nun incelemelerini de göz önüne alarak Genel Yetenek-Genel Kültür testlerini inceleyeceğiz."

SAVCILIK BEKLENİYOR

Dün akşamüstü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret eden YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan da iptal konusu için savcılık kararını bekleyeceğini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ile bir araya geldi. Görüşmede "KPSS skandalı" ve ÖSYM'nin yeniden yapılandırılması konuları gündeme geldi.

Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşen kabul, yaklaşık 20 dakika sürdü. Kabulün ardından YÖK Başkanı Özcan, basın mensuplarının KPSS'nin iptalinin söz konusu olup olmayacağı yönündeki sorusuna "Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcısı'nın kararı bekleniyor" yanıtını verdi.

Özcan ÖSYM'nin yeniden yapılandırılmasının Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmede gündeme gelip gelmediği konusunda ise "Evet bu konu gündemde. Bununla ilgili de bilgiler verdim" açıklaması yaptı. (İnternethaber)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler