YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KPSS'de şebeke parmağı
ÖSYM'de bugünkü aramalar tamamlandı.KPSS'de kopya iddiasıyla ilgili gözaltına alınan Baki Saçı savcılıktaki sorgusunun ardından serbest bırakıldı.
KPSS'de şebeke parmağı
02 Eylül 2010 / 18:36 Güncelleme: 02 Eylül 2010 / 18:38

KPSS'de kopya iddiası ile ilgili gözaltına alınan Baki Saçı savcılıktaki sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

SORULARI ŞEBEKE SATIN ALMIŞ

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının çalındığı iddiasıyla Devlet Denetleme Kurulu, Ankara Cumhuriyet Savcılığı ve YÖK tarafından başlatılan soruşturma devam ediyor. Soruların para karşılığında bir şebeke tarafından satın alındığı ve adaylara satıldığı iddia ediliyor. ÖSYM'de önceki gün başlayan inceleme çalışmaları ise bugün de devam etti. YÖK Denetleme Kurulu'nca savcılık kanalıyla mahkemeden alınan karar doğrultusunda ÖSYM'nin Bilkent'teki ana hizmet binasında yürütülen çalışmanın bugünkü bölümü ÖSYM'nin mesai saatiyle birlikte başladı. Aramaların bugünkü bölümü saat 17.00 sıralarında tamamlandı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekibinin çalışmalarının soruların hazırlandığı Test Geliştirme ve Araştırma Bölümü'nde devam ettikleri öğrenildi.

Soru bankasını oluşturan üyelerin bilgisayarları ve telefonları da inceleniyor. Polisin, bazı bilgisayarları ise yapılacak bazı sınav soruları bulunduğu gerekçesiyle incelemediği belirtiliyor. Soruların çalınmasıyla ilgili bir şebekenin bağlantısının da tespit edildiği ileri sürülüyor.

BİR KİŞİ ŞEBEKEYİ İHBAR ETTİ

Şebekeyi bir kişinin Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na ihbar ettiği kaydediliyor. İhbarda, soruların belli bir para karşılığı satın alındığı ve adaylara yüksek ücretlerle satıldığı ileri sürülüyor. Savcılık ise şüpheli adayları incelemeye aldı. Soruların değişik illere dağıtıldığı iddia ediliyor. Soruların kaç kişiye ulaştığı da henüz bilinmiyor. CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler