YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KPSS'de kısmi iptal...
KPSS'de kısmi iptal...
18 Eylül 2010 00:43
Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Eğitim Bilimleri Sınavı iptal edildi.

KPSS’de kopya iddialarıyla ilgili başlatılan soruşturma devam ederken, Ankara polisi ÖSYM merkezli ikinci bir operasyona imza attı. Operasyonlar sonucunda sınavlarla ilgili iki ayrı çete ortaya çıktı. Biri, soruşturmasını Ankara Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan’ın yürüttüğü soruları sınav öncesinde ele geçirerek satan çete. Diğeri ise Cumhuriyet Savcısı Cihan Kısa tarafından yürütülen ve yüksek lisans öğrencilerini sınava sokarak soru yanıtlarını, anlaştıkları kişilere cep telefonuyla ileten çete. Bu kapsamda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin eski danışmanı Oruç Ali Uğur’un liderliğini yaptığı 72 kişi, kopya şebekesi iddiası üzerine gözaltına alındı.

SORULAR BLUETOOTH’LA SERVİS EDİLDİ

Aralarında öğretim görevlileri ve tam puan alan adayların da yer aldığı zanlılar için Konya, Malatya, Bolu, Elazığ, Bursa, Sakarya, Karaman, Adana ve Ankara’da operasyon düzenlendi. Şebeke lideri olduğu iddia edilen Gazi Üniversitesi’nde öğretim üyesi Uğur’un yardımcılığını Ülkü Ocakları eski Başkanı Zülfü Biçer, Ankara Ülkü Ocakları üyesi Soner Akgöl ve Özgür Fidan’ın yaptığı belirlendi. Sınavda soruları gören üyelerin, cevapları bluetooth’la servis ettiği kaydedildi. Özgür Fidan’ın, akademik unvan alabilmek için yeterlilik sınavında kopyayla doçent olduğu öğrenildi. Zanlılardan 15’i sorgulanmak üzere akşam saatlerinde Ankara’ya gönderildi.

Matbaa çalışanları ifade verdi

Ekipler dün soruların basıldığı Meteksan isimli matbaaya operasyon düzenledi. Matbaa çalışanlarının ifadesi alınırken, soruşturma matbaanın güvenlik açıkları üzerinde yoğunlaştırıldı. Savcı Şadan Sakınan  ise dün de ÖSYM’deki incelmelerini sürdürdü.

Her sınava bulaşmışlar

Örgütün bu yıl içinde soruları ve kopyalarını dağıttığı belirlenen 6 sınav şöyle:

• Mart 2010 ÜDS

• Nisan 2010 YGS

• Mayıs 2010 KPDS

• Mayıs 2010 ALES

• Haziran 2010 LYS

• Temmuz 2010 KPSS

KPSS’ye kısmi iptal

KPSS Eğitim Bilimleri Bölümü sınavı soru sızdırıldığı yönündeki iddialar ve yürütülen soruşturmalar nedeniyle iptal edildi. ÖSYM yetkilileri, KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı’nın bu yıl içinde yapılacağını, ancak öğretmen atamaları da göz önünde bulundurularak tarihin en erken olacak şekilde belirleneceğini bildirdi.

YENİ BAŞVURU ALINMAYACAK

Yetkililer, KPSS Eğitim Bilimleri sınavı için yeniden başvuru alınmayacağını, 10 Temmuz 2010’da sınava girenlerin, yeniden yapılacak sınava katılacaklarını ifade etti. Eğitim Bilimleri   Sınavı’na yaklaşık 280 bin kişi katılmıştı. Bu arada sınav sorularını hazırlayan komisyon üyelerinin değişip değişmeyeceğine  YÖK’ün karar vereceği öğrenildi.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen açığının ücretli öğretmenlerle kapatılmaya çalışılmasının ‘’fırsatçılık’’ olarak değerlendirilmesinin üzüntü verici olduğunu belirterek, KPSS ile ilgili yürütülen soruşturmanın yönü doğrultusunda verilecek idari karar sonrasında atamaların ‘’olabilecek en kısa sürede’’ gerçekleştirileceğini açıkladı.

kısmi iptal dogru degil..
 // ahmet çetin
medya'da duyduğumuz habere göre matamatik bölümü ne dokunmayan direk çevab işaretleyen adaylar var iken sadece egitim bilimlerin iptal edilmesi sizce yüreklere su septimi egitim bilimlerinin iptali dogru fakat yetmez kpss genel yetenek bölümününde iptal edimesi lazım kısacası kpss yeninden yapılmalı...
18 Eylül 2010 09:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler