YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KPSS'de full çekenler o cevapları nasıl ezberledi!
KPSS skandalında Paralel Yapı, soruların algoritmasını sızdırdı. Cevap şıklarında yer alan en yüksek rakamın sağındaki şık doğru olarak belirtildi
KPSS'de full çekenler o cevapları nasıl ezberledi!
30 Mart 2015 / 07:35 Güncelleme: 30 Mart 2015 / 07:40

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) 2010'daki usulsüzlük soruşturmasında, Paralel Yapı'nın soruları çalma ve dağıtma yöntemleri bilirkişi raporlarıyla tespit edildi. Soruların, ÖSYM Bilgi İşlem Dairesi'nden cevaplarıyla birlikte çalındığı ortaya çıktı. Daha da öteye geçilerek matematik sorularında işleme gerek bırakmayacak cevap anahtarı 'algoritması'nın da kopyalandığı anlaşıldı.

Çalınan soru ve cevaplar paralel yapının soru dağıtım merkezi olarak belirlenen Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'ne getirilip, buradan servis edildiği belirlendi. Servis işini ise halkanın birinci ayağı olarak tanımlanan sınavdan 100 üzeri yapan 138 kişiyle telefon irtibatı HTS kayıtlarıyla tespit edilen Genel Sekreter Mehmet Hanef S.'nin yaptığı kaydedildi.

Buradan dağıtılan sorular, 51 ildeki Paralel Yapı'ya ait hücre evlerinde ezberletilirken, matematik sorularında işleme gerek kalmadan da soruların cevap anahtarının kopyası olan algoritması da olarak tanımlanan şifre de adaylara anlatıldı. Matematik sınavındaki algoritmaya göre ise cevap şıklarında yer alan en yüksek rakamın sağındaki şık doğru şık olarak belirtildi.

Ve sınava giren adayların büyük çoğunluğu kalem dahi oynatmadan, en zor soruları algoritmasını bildikleri için direk işaretleyip geçti. Sınavın tarihinde görülmemiş şekilde 350 kişinin soruların tümünü yapması üzerine, hakları gasp edilen 161 aday ÖSYM'ye ihbarda bulundu. Ancak hiçbir işlem yapılmadığı raporlarla tespit edildi.

Savcılığa da taşınan soruşturmada 3 buçuk yıl boyunca bir ilerleneme sağlanamadı. Kapatılmak istenen dosyada, soruşturmayı devralan Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın çalışmalarıyla bir yılda sonuca ulaşıldı.

 

SABAH

"haram yemeyenler".!!!
 // Abdullah
Binlerce kişinin hakkını gaspederek Kopya sınav ile atandıkları memurluktan aldıkları "haram olmayan" para ile huzur içinde yaşasınlar bakalım.!!!...
30 Mart 2015 Pazartesi 14:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler