YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KPSS soruşturmasının bürosu değişti
KPSS soruşturmasının bürosu değişti
27 Ocak 2015 19:28
Memur Suçları Soruşturma Bürosunda görevliyken KPSS soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Erkman, yeni görev yeri "Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosunda" da aynı soruşturmayı sürdürecek.

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosunda görevliyken KPSS ile 2012'deki "Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı"na ilişkin soruşturmaları yürüten Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman, yeni görev yeri "Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosunda" da aynı soruşturmaları sürdürecek.

Erkman, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığında geçen hafta yapılan görev bölümüyle birlikte "Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu"nda görevlendirilmişti. 

Edinilen bilgiye göre Erkman, "Memur Suçları Soruşturma Bürosu"nda görev yaparken kendisine tevzi edilen 2010 ve 2012'deki KPSS'de soruların çalındığı ve kopya çekildiği iddiaları üzerine açılan soruşturma ile 6 Mayıs 2012'de yapılan ve kopya gerekçesiyle iptal edilen "Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı"na ilişkin soruşturmaya, yeni bürosunda da devam edecek.

Başsavcılık, 2010'daki KPSS'de soruların sınav öncesinde sızdırıldığına yönelik iddialar üzerine soruşturma başlatmış, soruşturma ilerleyen safhalarda ÖSYM'nin sınav sorularının hazırlanması, basılması ve bazı yetkililerinin mal varlıklarını da kapsar hale gelmişti.

Dosya, KPSS'nin Temmuz 2012'deki sınav sorularının, sınavdan önce sızdırıldığı iddiasını içeren bir başka soruşturma dosyasıyla da birleştirilmişti.

Başsavcılık, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın, 30 Mayıs 2012'deki "Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı"nda usulsüzlük yapıldığı ve sorularının servis edildiğine yönelik suç duyurusu üzerine bu sınavla ilgili de soruşturma başlatmıştı. 

Başsavcılık soruşturma sonucunda takipsizlik kararı vermiş, ancak "ortaya çıkan yeni deliller" üzerine geçen yıl dosyayı resen ele alarak, soruşturmayı tekrar açmıştı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler