YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KPSS soruları Messenger'dan 43 kişiye gönderilmiş
Paralel Yapı'nın eğitim ayağını ortaya çıkaracağı iddia edilen 2010 KPSS soruşturması bilirkişi raporunda, kopyacıların "Messenger kardeşi" oldukları ortaya çıktı.
KPSS soruları Messenger'dan 43 kişiye gönderilmiş
09 Mart 2015 / 10:03 Güncelleme: 09 Mart 2015 / 10:09

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre 2010 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) soruşturmasında savcılığa ulaştırılan TÜBİTAK bilirkişi raporunda çarpıcı ilişkiler tespit edildi. 10-11 Temmuz 2010'da gerçekleşen sınavdan 4 gün önce Isparta'da, yazları çobanlık yapan öğretmen B.S'ye, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Bilgi İşlem Sorumlusu B.K'ye gönderdiği tespit edildi.

43 kişiyle bağlantılı çıktı

B.K'nin bilişim uzmanları tarafından incelenen bilgisayarında, sınavda başarılı olan 43 kişiyle bağlantısı ortaya çıktı. Savcılık bu kişilerin de ifadelerine başvuracak. TÜBİTAK tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda, B.K'nin, 2010 KPSS sorularını gönderdiği öğretmen B.S, soruları şahsi bilgisayarına indirdiği kuyumcu M.S.İ'nin yanı sıra, sınava giren ve yüksek puan alan 43 kişiyle e-mail trafiği tespit edildi. Koşucu'nun bilgisayarında, online sohbet programı 'messenger'da kayıtlı kişilerin 43'ünün sınavda 100 ve üzeri soruyu doğru cevaplayan şüpheli grupta olduğu tespit edildi. Görüşmelerde KPSS ve sınava ilişkin de yazışmaların olduğu belirlendi. Savcılık, TÜBİTAK bilirkişi raporunun yanı sıra elde edilen verilerin incelenmesi için çeşitli üniversitelerden 3 bilim insanından inceleme talep etti. B.K'nin ise yurtdışına çıktığı öğrenildi.

Soruşturma kapsamında; soruların sızdırıldığı yer olan Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nin paralel devlet yapılanmasının merkezi olduğunun tespit edildiği de ifade edildi. 2010 KPSS sorularının çalınmasına yönelik soruşturmada sona gelindiği öğrenildi. Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman tarafından hazırlanan iddianamenin önümüzdeki günlerde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulması bekleniyor.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler