YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KPSS mağdurları ne yapmalı?
KPSS operasyonunda sorunlar çalındığı için atanamayan memur olma ihtimali olan adaylar ne yapacak? Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Hukuk Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan İşgüzar merak edilen soruları yanıtladı.
KPSS mağdurları ne yapmalı?
25 Mart 2015 / 18:21 Güncelleme: 25 Mart 2015 / 18:37

Kanal A öğle bülteninde Tuğba Dalkılıç'ın sorularını yanıtlayan İşgüzar, "Devletin görevi eşit, tarafsız ve objektif bir sınav yapmaktır. Bu olayda soruların satıldığını, verildiğini ve bu nedenden ötürü insanların hak kaybına uğradığını gördük" dedi.

İşgüzar sözlerine şöyle devam etti;

Bu olayı hukuki açıdan 2 şekilde ele alabiliriz.

1- Sınava girdiniz. Sınavdan düşük puan aldınız. Kurumların taban puanlarını geçemeyenler açısından sınav iptal edilse de edilmese de bir değişiklik yok.

2- Sınava girip kazananlardan bir kısmı soruları satın alan ya da elden verilen ve haksız olarak kazanan kişilerdir. Bir kısmı da hakkıyla sınava girip başarılı olup kazanan kişilerdir.

Burada yapılacak 2 yol var. Birincisi soruları satın alan, çalan kişiler eğer tespit edilirse bu kişilerin memuriyetleri derhal sonlandırılır ve haklarında cezai işlem uygulanır. İkincisi ise idare sınavın tümünü iptal eder. Ancak bu sefer de sınava hakkıyla hazırlanıp, çalışıp kazananlar açısından hak mağduriyeti oluşur.

İdarenin ağır hizmet kusuru var

KPSS sorularının çalınmasında idarenin ağır kusuru vardır. Devlet içeriden ya da dışarında gelebilecek her türlü müdahaleye önlem almak zorundadır. Sadece soruları çalan, satan ya da satın alanlar değil, görevini yapmayan, kurum içi denetim mekanizmasını doğru işletmeyen tüm üst düzey görevliler de görevi ihmalden doları ceza almaları gerekiyor.

Hak kaybına uğrayanlar ne yapmalı?

Hali hazırda yapılan soruşturmaya sınava giren kişiler müdahil olamaz. Sınava girip taban puanı alamayan ve bundan dolayı kazanamayan adayların hak kaybı yok. Sınava girip taban puanı geçen ancak atanamayanlar hak kaybına uğradığını iddia edebilir. Bu durumda İdare Mahkemesi'ne iptal davası açabilirler. Burada önemli olan bireysel hak kaybına uğradığını iddia eden herkes ayrı ayrı dava açabilir. Bu davayı kazanabilir ya da kaybedebilir. Dava sonuçlandıktan sonra dosyayı Danıştay'a temyiz edebilir. Eğer Danıştay'dan da sonuç alamazsa 1 ay içerisinde Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını kullanabilir. Eğer aday oradan da sonuç alamazsa bu sefer Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM)'e gidebilir.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler