YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KPSS iptal edilmeli
CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, KPSS ile ilgili iddialara ilişkin, 'Şaibenin temizlenmesi için sınavın iptali beklenmektedir.' dedi.
KPSS iptal edilmeli
10 Temmuz 2012 / 12:24 Güncelleme: 10 Temmuz 2012 / 12:37

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Kamu Personeli Seçme Sınavı'yla ilgili iddialara ilişkin, ''ÖSYM'nin ciddi ve kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapması, sorumluluk üstlenmesi, gerekirse şaibenin temizlenmesi için sınavın iptali beklenmektedir'' dedi.

Tarhan, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl ve bir önceki yıl bu zamanlarda olanların yinelendiğini, gençlerin umutlarının bir kez daha karartıldığını savundu.

Gençlerin, devlet eliyle ve ''KPSS denilen şaibeli bir engelle çaresiz bırakıldığı'' iddiasında bulunan Tarhan, ''Bu ülkede eğitimli bir milyona yakın genç yine kimsesiz bırakılmıştır'' ifadesini kullandı. Tarhan, şunları kaydetti:

''Sınav kitapçığı ile ilgisi olmayan bir formatta soruların deşifre edilerek sınavdan 1 saat 11 dakika önce paylaşıldığı, hatta bir gün önce bir arama motorunda yoğun olarak arandığı iddiaları ayyuka çıkmasına karşın, ÖSYM yine akıllara ceza açıklamalarla gençlerle adeta alay etmiştir. Bazı sınav salon ve binaları ile illerde 90 dakika dışarı çıkma yasağına uyulmadığından tutun, üst aramasının yapılmadığı, soruların sınava girenler tarafından ezberlenmiş olabileceği, tertemiz bir sınav olduğu şeklinde yapılan her açıklama şaibeye şaibe katmıştır. Gösterilen her gerekçe sınavın iptali gerektiği kanısını güçlendirmiş, Beyaz Kalem adlı yayınevinin ise soruları nasıl ele geçirdiği ise açıklanamamıştır.

Açıklamaların ciddiyetten ve inandırıcılıktan uzak olması sınava giren gençlerdeki soruların sızdırıldığı kuşkularını arttırmaktadır. Özellikle de soru ve cevapların bir dershane öğrencilerine ücretsiz, bazılarına ise para karşılığında satıldığı yolundaki iddialar bu kuşkuları arttırmakta, yılların emeğinin heba olduğu ve yandaşlık nedeniyle olayın örtbas edilmeye çalışıldığı algısı giderek güçlenmektedir.

Yargının, iktidarın bir şube müdürlüğü haline gelmesinden sonra yaptığı tüm yolsuzlukların bu yolla kapatılmasının sağlandığı gerçeği bilindiğinden bu olayda da ülkeyi yönetenler ve idaredeki uzantıları şüpheli konumundadır.

1 milyon 700 bin öğrenciyi ilgilendiren geçen yılki üniversiteye giriş sınavından sonra iktidar yandaşlarına şifre verilerek kopya çekilmesinin sağlandığı iddialarını, yargının, 26 günlük jet bir soruşturma sonucunda 'şifre var ama suç yok' diyerek akladığı bilindiğinden bu konudaki şüpheler giderek derinleşmektedir. Bu konuda ÖSYM'nin ciddi ve kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapması, sorumluluk üstlenmesi, gerekirse şaibenin temizlenmesi için sınavın iptali beklenmektedir.

Sınav sonrası yaşananlar ve bunca iddia sonucunda, adaletsizliğe uğrayanların sorumluları öğrenme, izleme ve cezalandırılmasını isteme en doğal haklarıdır. Alın teri dökenlerin haklarının gasp edilmesinin, onlara bunu reva görenlere karşı demokratik itiraz hakkını da doğuracağı kuşkusuzdur.'' AA

xxxxx
 // ahmet
eğer bu hükümet bir sınav yapamaz daha doğrusu bağlı olduğu gülen cemaatine yaptırırsa .bu milletvekili de çıkar sonuna kadar konuşur ve haklıdır da...
11 Temmuz 2012 13:17
kpss iptal olmalı
 // serhat yangılar
chp ye bu konuda güveniyorum... in şallah chp nin katkıları ile bu sınav iptal olacak. ösym nasıl olurda soruları internetlere kadar düşürür... bunun bir açıklaması olamaz. sınav dan önce sorular yayınlanmış.acil iptal olması lazım bu sınavın... akp ti hiçbin açıklamada bulunmuyor yüzde /50 oyu ona kimverdi acaba bir sonraki seçimde bakalım bu gençler ve aileleri buduruma ses çıkarmayan ak partiye tekrar oy vereceklermi...
11 Temmuz 2012 11:31
Utanç verici
 // Süleyman
Bir muhalefet partisinin böylesi basit kalması ve ucuza gitmesi çok utanç verici. Acaba milletvekili diye seçilen bunca insanlar orada olmayı hak ediyor mu? Hoş bunlardan öncekiler için de elbette aynen geçerli, onların da bunlardan farklı yoktu! Neden mi? Basit. Parti zihniyeti ve/veya parti başkanları benzer kafada da ondan başka nedeni yok! Parayı bastır, adamını bul vekil ol! Gerisi hikaye. Sonra da böyle abuk subuk durumlar yaşansın. Bunlar vekil mi şimdi? ...
10 Temmuz 2012 21:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler